Ankara Otelleri

Ankara Hakkında Genel Bilgi

Ankara

Ankara Türkiye’nin başkentidir. 2010 yılı sayımlarına göre nüfusu 4.431.719 olan şehir Türkiye’nin en kalabalık 2. şehri olmasının yanı sıra dünya sıralamasında da 38. sırada yer alıyor.Topraklarının büyük bir kısmı İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ankara’nın ilk önce Çubuk Ovası’nda kurulduğu ve tarihinin milattan öncesine dayandığı düşünülüyor.Ankara’nın coğrafi olarak en büyük avantajı ise denize kıyısının olmaması ve sarp fiziki özellikleri sayesinde düşman saldırılarına karşı korunaklı olması denebilir.

Ankara’nın ismi, Gemi Çapası anlamına gelen ve Anküra şeklinde telaffuz edilen Yunanca kelimeden geliyor.Bir efsaneye göre Midas bu bölgede bir çapa bulmuştur.Geçmiş dönem kalıntıları incelendiği zaman bu efsaneyi destekleyen kalıntılar da bulunmuş.Zaman içerisinde Angora, Engürü, Engüriye gibi farklı farklı isimlerle anılmış olsa da 16. yy kayıtlarında Ankara ismine rastlanmakta olup son olarak 1930 yılında resmi kayıtlarda düzenlemeler yapılarak Ankara adı tüm dünyada kullanılır hale getirilmiştir.

Ankara Atakule

Tarihi boyunca Hattiler, Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve son olarak Osmanlılar Anadolu’nun kalbi olan Ankara’yı yurt bellediler.Yakın zamana kadar Hitit Uygarlığı’nı temsil eden Güneş Ankara’nın simgesi olarak kullanılıyordu.

Ankara Otelleri

Ankara, denize kıyısı olmayan ancak ortadan Ankara Çayı ile bölünen, pek çok göl, baraj ve akarsuya sahip; yüzölçümünün %50’si tarım alanı olan bir şehir. Kurak bir iklim hakimdir; yaz ayları sıcak geçer.Kış aylarında kar yağışı gözlenir ve hava oldukça soğuktur.Mevsimler arasında ciddi sıcaklık farklılıkları gözlenir.

 

Ulaşım

Ankara’ya hava, kara ve demir yolu ile ulaşım sağlanır.Avrupa’nın en büyük otogarlarından biri olan AŞTİ şehir merkezinde yer alır ve Türkiye’nin her yerine sürekli ulaşım sağlamaktadır.Otogara metro ve taksi ile ulaşılabilir.

Şehirde iki adet havalimanı bulunmaktadır.Bunlardan bir tanesi sivil taşımacılığa açık olmayan Etimesgut Askeri Havalimanı.Esenboğa Havalimanı ise şehir merkezine 28 km uzaklıkta,  ve dünyanın hemen her yerine uçuşlar düzenlenmektedir.Havalimanına ulaşım için belediye otobüsleri, özel servisler, taksi veya şahsi araç kullanılabilir. >> Ankara Otelleri

 

TCDD Ankara Garı şehir merkezinde bulunur ve Türkiye’nin dört bir yanına ulaşım imkanı sağlar.Ayrıca Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya istikametlerine hızlı tren seferleri düzenlenmektedir.

Şehir içinde ulaşımda en çok metro kullanılmaktadır.İki farklı metro hattı kullanımdadır ve halihazırda inşaat halinde olan başka ağlar da bulunmaktadır.Belediye otobüsleri ve özel dolmuşlar ile rahat ulaşım mümkündür.Günün her saati taksi bulmak mümkündür.

 

Kültür, Sanat ve Modern Yaşam

 

Ankara’da görülmesi gereken pek çok tarihi ve çağdaş yapı bulunuyor.Yaklaşık 40 kadar müzenin arasında şüphesiz ki en önemlisi Ulu önder Atatürk’ün şahsi eşyalarının yanı sıra naaşının da bulunduğu Anıtkabir’dir.Bunun dışında Cumhuriyet Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Etnografya Müzesi de görülmesi gerekenlerden.Atakule Çankaya ilçesinde bulunan ve tüm Ankara’yı 125 metre yükseklikten izleyen döner bir iş merkezi ve restauranttır. Ankara manzarasına hakim bir diğer yapı da Armada’dır.Hem alışveriş merkezi hem de residance olan binanın yüksekliği ise 140 metre.

Ankara Kalesi

           

Pek çok alışveriş ve kültür merkezi bulunduran şehirde uzun yıllardan beri sinema, tiyatro ve müzik alanında festivaller düzenlenmektedir. Ankara Film Festivali, Caz Festivali, Tiyatro Festivali bunlardan bir kaçı. Denk gelirseniz kaçırmamanızı öneririz.

Ankara Bilkent

88 Metre uzunluktaki minareleriyle göz dolduran Kocatepe Cami ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan Maltepe Cami ilgi çekici yapılardan bazıları. Tarihi ve dini mekanlara ilgi duyanların görmesi gerekenlerden.

Ankara Ucuz Otel

 

Yeme-İçme

Ankara geniş bir mutfağa sahiptir. Anadolu’da sahip olduğu konumdan dolayı pek çok yöre ile yemek konusunda benzerlik gösterir. Aş Çorbası, Dutmaç, Ankara Tavası, Efelek Dolması, Bazlama, Ayva Boranası gibi meşhur yemekleri olan şehirde genel olarak kullanılan malzeme kuru bakliyat ve ettir.

Ankara yemekleri

 

Günlük hayatta yediğimiz pek çok yemeğin aslında Ankara yöresinden olduğunu farkedeceksiniz. Şehrin her yanında yöresel lezzetleri tadabileceğiniz restaurantlar ve cafeler bulabilirsiniz.

 

Olmazsa Olmaz

 

Ankara’ya gelip de Anıtkabir’i görmeden gitmek olmaz. Manevi değeri tartışılamayacak kadar büyük olan yapının mimarisi de görülmeye değer. Bahçesine girip de  havasını soluduğunuz zaman neyden bahsettiğimizi anlayacaksınız.

Ankara’da görülecekler listesi oldukça kabarık. Atatürk Orman Çiftliği, Ankara Kalesi, Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi,  Cumhuriyet Müzesi: II. TBMM ve daha nice müze ziyaretinize açık.

Ankara Oteller

 

Ankara’da deniz yok, ancak muhteşem havuz ve göletlerle süslenmiş parklarda keyifli zaman geçirebilirsiniz. Büyük lunaparklarda eğlenmeyi unutmayın. Özellikle Gençlik Parkı’nın içerisinde yer alan lunapark sizi fazlasıyla heyecanlandıracak.

 

7. Cadde gibi popüler yerleri görmenizi ve alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz. Ankara halkının uğrak mekanlarından biri olan bu yerde aradığınız herşeyi rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

Dış Bağlantılar

İl Turizm Müdürlüğü: 90 312 229 26 31

Turizm Danışma: 90 312 231 55 72

İl Kültür Müdürlüğü: 90 312 310 68 18
Valilik: 90 312 311 12 87
Belediye: 90 312 310 32 40
Hastane: 90 312 363 33 30
Polis: 90 312 384 06 06
Jandarma: 90 312 346 39 90