Antalya Otelleri

Şehir Hakkında Genel Bilgiler

Antalya Otelleri

 

Antalya Akdeniz Bölgesi’nde yer alan çok önemli bir turizm merkezidir. Aynı zamanda Türkiye’nin en çok göç alan kenti de olan Antalya’nın nüfusu 1.001.318 olarak kayıtlara geçmiştir.

Doğal güzellikler ile modern şehir hayatının iç içe geçtiği şehirde aradığınız her şeyi bulacaksınız.

Tarih boyunca milletler arası çekişmelere şahit olmuş şehir  XII. Yy sonlarından beri Türklerin hakimiyetindedir. Körfezde bir kayalığa kurulmuş şehir korunma amacıyla surlarla çevrilmişti. Çevresindeki çöküntü Düden’in sularıyla dolup hendekler oluştururdu, böylece Antalya coğrafi özellikleri ile kendi kendini korumuş yüz yıllarca.

Antalya Kurtuluş Savaşı’nda İtalyanların işgali altında kalmış olsa da 9 Temmuz 1921 günü geri alınmış, ve sonrasında il ilan edilerek Teke Sancağı yerine Antalya adını almıştır.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölge yazın oldukça sıcak ve kurak, kışın ise ılık ve yağışlı bir havanın etkisindedir. Kar yağışı görülmez, nem yüksektir. Etkili olan yüksek sıcaklığın, turizm merkezi haline gelmesindeki katkısı küçümsenemez.

Antalya otelleri için en ucuz fiyat garantisiyle Tatil.com üzerinden online olarak rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Antalya otelleri arasından zevkinize ve bütçenize en uygun otelleri sorgulayabilirsiniz.

Ulaşım

Antalya yılın her ayında dünyanın her yerinden misafir ağırladığı için ulaşımı da oldukça gelişmiştir. Kara, deniz ve  hava yoluyla ulaşılabilen şehirde özellikle yaz aylarında inanılmaz bir hava trafiği oluşur. Neredeyse her dakika bir uçağın indiği Antalya Havalimanı’nın şehir merkezine uzaklığı ise yalnızca 13 km.

Antalya’ya ulaşım yurdun dört bir yanından mümkün. Şehir merkezinden 5 km uzaklıkta bulunan otogardan günün her saati otobüs kalkmaktadır.

Antalya

 

Tren garı bulunmayan şehirde demiryolu ulaşımı Burdur üzerinden sağlanmaktadır. Coğrafi özellikleri yüzünden tren yolu bulunmayan Antalya’da bu eksikliğin giderilmesi için yapılacak yatırımlar söz konudur. Bunun yanı sıra Antalya Limanı çok önemli bir deniz kapısıdır. Şehir merkezinde yat turizmi için ihtiyaçların karşılandığı büyük bir marina vardır.

 

Şehir içi ulaşım Özel Halk  otobüsleri ve minibüsler ile sağlanır. En ücra köylerine bile ulaşım her daim mümkümdür. Şehir içinde tramvay ve hafif raylı sistem vardır.

 

Kültür, Sanat ve Modern Yaşam

 

Antalya turistik bir şehirdir. Pek çok müze ve ören yeri barındıran kentte Antalya Müzesi, Kent Müzesi,  Suna – İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Atatürk Evi, Kırkgöz Han, Perge, Termessos, Ariassos gibi önemli yerler mutlaka görülmelidir.

 

Türkiye’nin en güzel sahilleri Antalya’da bulunur dersek pek de haksız sayılmayız. Özellikle Lara Plajı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Antalya Antik Gezi Mekanları

 

Antalya her ne kadar yaz turizmi ile ünlü gibi görünse de yüksek dağlarında önemli kayak merkezleri bulunur. İki mevsimin aynı anda yaşandığı şehirde denize girip güneşlendikten sonra Saklıkent’e gidip kayak yapabilirsiniz. Golf, doğa gezileri, avcılık gibi turizm dallarında gelişmiş Antalya misafirlerine dolu dolu bir tatil vaadeder.

Antalya Seyahat

Sinema severlerin yoğun şekilde ilgisini çeken Antalya Altın Portakal Film Festivali 1964 yılından beri pek çok dalda ödül vererek sanatçıları desteklemektedir. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali de Antalya’nın önemli kültür – sanat etkinliklerinden yalnızca biri. Edebiyat ve müzik alanında da festivaller düzenlenen şehir sadece tatilcileri değil sanatçıları da her yıl ağırlamaktadır.

Yeme-İçme

Akdeniz mutfağının en leziz örneklerini tadabileceğiniz şehrin en meşhur yemekleri Laba, Hibeş ve bölgede yetiştirilen turunçgillerden yapılan marmelat ve reçellerdir. Çok çeşitli bitkilerin yetiştiği coğrafyada salatalar sofralarda önemli bir yere sahiptir. Bu hem sağlıklı hem de lezzetli yemekleri denemenizi tavsiye ederiz.

 

Olmazsa Olmaz

 

Antalya’ya gittiyseniz mutlaka mükemmel plajların tadını çıkartın. Kış sporlarına ilginiz varsa teleskilerle dağa çıkarak kayak yapmalısınız.

 

Müze ve ören yerleri görülmeye değerdir. Şehrin dört bir yanına gizlenmiş antik kentleri gezin, surları görün. Kaleiçi ve eski Antalya evlerini görmeden dönmeyin.

Eski Antalya Evleri

 

 

Akseki ilçesine giderseniz Kardelen çiçeği görebilirsiniz. Özellikle fotoğraf sanatçıları için bulunmaz karelere ev sahipliği yapacaktır Antalya.

Yöresel tatları, özellikle de turunçgil ve reçelleri tadın. Geleneksel Döşemaltı halısı ve el işi objeler satın alın.

Antalya Halı

 

Dış Bağlantılar

İl Kültür Müdürlüğü: 0 242 247 76 60

İl Turizm Müdürlüğü: 90 242 248 78 60

Turizm Danışma Müdürlüğü:0 242 241 17 47

Valilik: 0 242 243 97 93

Belediye: 0 242 241 19 43

Hastane: 0 242 248 18 93

Polis: 90 242 345 41 00

Jandarma: 90 242 238 22 07

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir