Bolu Otelleri

Şehir Hakkında Genel Bilgiler

Bolu Otelleri

 

1923 Yılında vilayet olmuş Bolu üç tepe üzerine kurulmuş eski bir şehirdir. Geniş ovalar ve dağların coğrafyasını şekillendirdiği şehir ülkemizin en zengin ormanlarıyla kaplıdır. 270.417 nüfuslu ilde pek çok göl bulunur.

Tarihinde Bithynia Krallığı’nın izlerini taşır. Bizanslılar ve Anadolu Selçuklular’ın uğruna savaştığı il Osmanlı zamanında sancak merkezi olmuştur. Tarih kitaplarından bildiğimiz pek çok önemli şahsiyet vakti zamanında Bolu’yu yönetmişlerdir. Bir dönem Voyvodaların hakimiyetine de giren Bolu il olmadan önce Kastamonu’ya bağlıydı.

 

Karadeniz ikliminin coğrafi koşullar yüzünden değişikliğe uğradığı bölgede yüksek kesimlerde sert ve karasal koşullar hakimdir. Her mevsim bol yağış alır. Kışın kar yağışı görülür ve neredeyse tüm mevsim boyunca erimez.

 

Ulaşım

Bolu‘ya kara yolu ile ulaşım sağlanır. TEM otoyolu ve D-100 Karayolu İstanbul-Ankara arasında ulaşım sağlayan temel yoldur ve Bolu’dan geçer. Dolayısıyla Bolu pek çok istikametin durağıdır. Tüm şehirlerimizden otobüs ile gidilebilir. Şehir içi ulaşımı da otobüsler ve dolmuşlar ile sağlanmaktadır. >> Bolu Otelleri

 

Kültür, Sanat ve Modern Yaşam

Bolu el sanatlarının en nadide örneklerini görebileceğiniz bir yer. İğne oymacılığı, kaval yapımı, bakırcılık, dericilik ve ağaç işlemeciliği gelişmiştir. Bir diğer gelişmiş sanat dalı da halk oyunlarıdır. Türkü eşliğine kadın ve erkeklerin karşılıklı oynadığı oyunlar oldukça çeşitli olup yöre halkının adet ve göreneklerine  göre oynanır.

 

Bolu doğal güzellikleriyle büyüler. Gölcük, Abant, Yedigöller, Mudurnu, Karacasu gibi herkesce bilinen yerler Bolu’da yer alır. Termal tesisler şehrin özelliklerinden biridir. Tarihi evler de mutlaka görüleceklerden.

Yeme-İçme

 

Abant Kebabı en ünlü yemeğidir.  İlginç ismiyle Kedi Batmaz Bolu’ya özgü tavuk ve hamurla yapılan bir yemek olup oldukça bilinir. Höşmerim tatlısının en güzelini Bolu’da tadabilirsiniz.

 

Bolu geniş mutfağa sahip bir ilimiz. Mengen pilavı, Mengen kavurması, oğmaç çorbası, kaldırık dolması, cevizli erişte en çok bilinen örnekler. Hamur işi ile etin harmanlanmasıyla yapılan yemekleri oldukça lezzetlidir. Şehir merkezinde olduğu kadar kırsal alanda karşınıza çıkacak restaurantlarda denemenizi tavsiye ederiz.

Bolu’nun en bilinen iki kültür etkinliği Mengen Aşçılar ve Turizm Festivali ile Bolu Köroğlu Kültür Sanat Turizm Festivali’dir. Bunların yanı sıra bir de yaz aylarında Dörtdivan Yayla Şenlikleri düzenlenir.

 

Olmazsa Olmaz

Doğa tutkunları sonbaharda Abant ve yakınındaki Yedigöller’de kamp yapabilir. Fotoğraf sanatçıları için de harika bir deneyim olacaktır. Yine Abant çevresinde yamaç paraşütü yapabilir, kışın Abant Gölü donduğunda üzerinde yürüyebilirsiniz.

Kartalkaya kayak severlerin uğrak mekanı olmuştur son yıllarda. Özellikle İstanbul ve Ankara’ya yakınlığı sayesinde günübirlik turlar için bile gayet uygun bir seçenek. Bolu yaylaları da trekking severler için ideal.

 

Romantik bir gezi istiyorsanız Abant Gölü çevresindeki otellerde kalabilirsiniz. Özellikle sonbahar ve kış aylarında inanılmaz manzaraya karşı şömine önü sohbetleri bütün yorgunluğunuzu alacak. Buraya kadar gelmişken Mudurnu, Seben Kaya ve Göynük evlerini görmekte fayda var.

 

Bolu’da fındık şekeri, kabaklı gözleme gibi daha önce denemediğiniz  tatlara rastlayacaksınız, es geçmeyin. Çam ağaçlarının bolluğu ürünlere de yansımış, çam kolonyası ve çam balı almadan dönmeyin. Saray ve köpük helvası deneyin, şeker fasülyesi yiyin. El işlemesi hediyelikler, torbalar ve kilimler yöresel alışveriş için iyi bir seçenek olabilir.

 

Dış Bağlantılar

 

İl Kültür Müdürlüğü: 90 374 215 76 22

İl Turizm Müdürlüğü: 90 374 212 22 54

Turizm Danışma Müdürlüğü: 90 374 212 22 54

Valilik: 90 374 215 37 60

Belediye: 90 374 215 37 13

Hastane: 90 374 275 30 30

Polis: 90 374 215 37 21

Jandarma: 90 374 245 11 74

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir