Erzurum Otelleri

Şehir Hakkında Genel Bilgiler

Erzurum

 

Bugünkü Erzurum geçmiş zamanda aslında iki şehirden oluşmaktaydı. Bu önemli bölge, tarihin ilk çağlarında sürekli olarak akınlara uğradığı için koruma amacıyla bir dağın üzerine kurulmuş, surlarla çevrelenmiş Teodosiopolis ve dağın yamaçlarına kurulmuş olan Erzen olarak ikiye ayrılmış. O zamanlarda Kara Erzen olarak adlandırılmış şehir tarihi metinlerde Erz-i Rum olarak geçmiş ve halk dilinde söylenişi değişikliğe uğrayarak günümüzdeki adına kavuşmuş.

erzurum otelleri

Tarih boyunca önemini korumuş olan Erzurum Kurtuluş Savaşı yıllarında milli mücadelenin kalelerinden biri olmuştur. Ders kitaplarında adını sıkça duyduğumuz Mondros Mütakeresi Erzurum’u da kapsayan önemli kararlar içeriyordu. Mustafa Kemal Atatürk kurtuluşumuzun temellerinin atıldığı kongrelerden birini de yine Erzurum’da düzenlemiştir.

erzurum kayak merkezleri

Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Dağlık bir yöredir. Yazın en sıcak dönemlerinde bile sıcaklık ortalaması 20 derecenin üzerine çıkmaz. Don görülür, kar yağışı fazladır. Kış mevsimi uzun ve sert geçer. Bu şiddetli iklimsel özellikleri sayesinde Erzurum Türkiye’nin kayak merkezlerinden en önemlisi olmuştur.

Ulaşım

Eski İpek Yolu’nun üzerinde bulunması sebebiyle işlek yolların üzerindedir. Kara, hava ve demir yolu ile ulaşım sağlanır. Kara yolu ile ulaşımda E 80 yolu kullanılır. Bu yol Asya ile Avrupa arasında ticaret için oldukça sık kullanılan iyi bir yoldur. Ağır kış koşullarına rağmen ulaşım aralıksız sağlanır.

Erzurum Evleri

Demir yolu ile Erzincan ve Kars arasında düzenli seferler düzenlenir. Bu illerden aktarmalı olarak yurdun dört bir köşesine erişilebilir.

Havalimanından sadece iki büyük şehrimize, İstanbul ve Ankara’ya direkt uçuşlar gerçekleştirilir. Diğer iller ve yurt dışı için aktarmalı uçuşlar yapılmaktadır. Havalimanının şehir merkezine uzaklığı 10 kilometredir. Limana ulaşımda belediyenin servisleri kullanılabilir.

Şehir içi ulaşımda otobüs, dolmuş ve taksi kullanılır. >> Erzurum Otelleri

Kültür, Sanat ve Modern Yaşam

Erzurum medresesi bol bir ildir. Çifte Minareli Medrese tarihi öneminin yanı sıra mimari özellikleriyle de ilgi çeker. Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi de eski Yakutiye Medresesi’dir. İlhanlılar’dan kalmış bir yapıdır.  En önemlileri bunlardır. Bu yapıların haricinde camiileri de Anadolu Selçuklu mimarisinden güzel örnekler taşır. Onlarca tarihi camiiyi barındıran şehir İslam kültüründe ev sahipliği yaptığı halklarda önemli bir yere sahiptir.

erzurum kalesi

Erzurum Kalesi şehrin şüphesiz en önemli yapısıdır. 2000  metreden fazla yüksekliğe inşaa edilmiş kale yakın zamana kadar milletimizce askeri kışla olarak kullanılmaktaydı. Geleneksel Türk mimarisinin ilk örneklerindendir.

Şehirde bir de kümbetler vardır.  Kesme taş mezarlar olan kümbetler süslü ve önemli yapılardır.  En ünlüsü Üç Kümbetler’dir.

Erzurum şehir merkezinde bir alışveriş merkezi de misafirlerine hizmet verir. Geçtiğimiz yıllarda hizmete açılmış bu AVM şehrin tarihi yapısının aksine modern bir görünüme sahiptir.

Erzurum Medrese

Pek çok alanda festivale ev sahipliği yapan şehrin etkinlik açısından zengin olduğunu söyleyebiliriz.  Sporseverlerin uğrak yeridir. Erzurum’un İspir ilçesi sınırlarından geçen Çoruh Nehri rafting yapmaya en elverişli akarsulardan birisidir. Derin kanyonları ile ilgi çeken Çoruh, her yıl turistlerin akımına uğrar. 1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası Çoruh Nehrinde yapılmıştır.

 

Erzurum’un kuzeyinde yer alan Dumlu Dağları üzerinde yabancı turistler tarafından günü birlik doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Bu yürüyüşe gidenler üç saatlik bir yürüyüşle Dumbu Baba diye adlandırılan ve Fırat Nehri’nin önemli kollarından biri olan Karasu’nun kaynağı durumundaki soğuk su gözesine varırlar, burada bir süre dinlenen ziyaretçiler dönüş yürüyüşüne Kırkgöze Köyü üzerinden yaparlar buna benzer dağ yürüyüşleri Erzurum’un güneyinde bulunan Palandöken Dağları üzerinde de yapılmaktadır.

Erzurum Evleri

Şehir merkezine yalnızca 5 kilometre uzaklıkta bulunan Palandöken Dağı yerli yabancı turistlerin ilgisini çeken önemli bir kayak merkezidir. Türkiye’de kış turizmi için yapılan ilk ciddi ve kapsamlı proje Erzurum-Palandöken Kış Sporları ve Turizm Mastır Plan Çalışmasıdır. Yapılan çalışmada Palandöken Dağlarının doğal yapısı ve iklimi ile uluslararası kış sporları merkezi niteliğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Projede, üç alan üzerinde gün toplam 32 bin kişinin kayak yapabileceği, uluslararası yarışmalar hatta kış olimpiyatlarının  düzenlenebileceği, 6 bin kişinin doğrudan istihdam edilebileceği öngörülmektedir.

Yeme-İçme

Erzurum’un yemekleri meşhurdur. Ayran aşı en ünlü çorbasıdır. Su böreğinin de ana vatanı Erzurum’dur aslında. Keteler, hıngeller mutfakta önemli yer tutar.  Çağ kebabı meşhurdur. Coğrafi koşulların elverişsizliğinden dolayı sebze yemeklerinde genellikle yöresel yabani otlar kullanılır. Hamur işi sıkça karşımıza çıkar. Kadayıf dolması da Erzurum’da sofraları sıkça süsleyen lezzetlerden biridir.

 

Olmazsa Olmaz

Erzurum’da Palandöken’e çıkmadan şehri görmüş sayılmazsınız. İmkanınız varsa kayak yapın. Rafting sporuna ilginiz varsa İspir doğru adres. Tortum Şelalesi de görmeniz gereken bir doğal güzellik.

Erzurum Kayak Otelleri

Yemeklerini tatmadan dönerseniz pişman olursunuz. Çağ kebap Erzurum dışında yerlerde karşınıza çıkanlardan çok daha lezzetli olacaktır memleketinde.

Palandoken Otelleri

Tarihi mekanları gezmek için vakit ayırın. Medrese ve müzeleri gezmeden dönmeyin.

Erzurum’da oltu taşı işçiliği meşhurdur. Oltu taşından yapılmış tespih ve çeşitli süs eşyalarından mutlaka alın.

 

Dış Bağlantılar

 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü: 90 442 235 09 25 – 233 71 99

İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü: 90 442 235 19 08

Valilik: 90 442 218 20 14 – 99 52

Belediye: 90 442 218 10 01 – 51 10

Hastane: 90 442 235 07 51 – 07 52

Polis: 90 442 212 21 65 – 21 66

Jandarma: 90 442 774 20 12

Otogar Tel: 90 442 233 12 00

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir