Gaziantep Otelleri

Şehir Hakkında Genel Bilgiler

gaziantep otelleri

 

Ülkemizin 6. en büyük şehri olan Gaziantep Anadolu’nun ilk yerleşim alanlarından biridir. Anadolu’da yerleşik hayata geçmiş hemen hemen tüm medeniyetlere ev sahipliği yapmış Antep tarihi dokusunu günümüzda halen koruyan bir metropoldür. Tarihi İpek Yolu’nun üzerinde bulunması, Akdeniz’e yakınlığı ilk çağlardan beri şehrin ticaret merkezi olmasını sağlamış ve gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Gaziantep

GAP ( Güneydoğu Anadolu Projesi) merkezi olan Gaziantep hem sanayi hem de tarım şehridir. Yetiştirdiği ürünlerden antep fıstığı tüm dünyaya ihraç edilen önemli bir gelir kaynağıdır.

Gaziantep ismini I. Dünya Savaşı’nda şehri işgal eden İngiliz ve Fransız askerlerine karşı gösterdiği inanılmaz savunma ve başarısından almıştır. Önceleri Antep olarak anılan il bu kahramanlığından ötürü ‘Gazi’ ünvanı almıştır.

Denize kıyısı yoktur ve yarısı Akdeniz Bölgesi’ndeyken diğer yarısı Güneydolğu Anadolu Bölgesi’ndedir. Dolayısıyla iklimi de Akdeniz ve karasal iklimin etkisi altındadır. Yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar ılık ve yağışlı olur.

Ulaşım

Kara, hava ve demir yolu ile ulaşımın sağlandığı Antep’te yollar geniş ve gelişmiştir. Gaziantep Otogarı’nın şehir merkezine olan uzaklığı yalnızca 5 kilometredir. Şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Gaziantep Oğuzeli Havaalanı’ndan ise düzenli seferler düzenlenir.

Gaziantep coğrafi konumu sayesinde Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz’i bağlayan bir köprü görevi görür. Demir yolu ile hem doğu batı istikametine gitmek hem de güneye inmek mümkündür.

Şehir içi ulaşım otobüsler, dolmuşlar ve taksiler ile sağlanır. Otobüslerde önceden para yüklenen elektronik kartlar kullanılır. Şehir içinde pek çok noktadan temin edebilirsiniz. >> Gaziantep Otelleri

 

Kültür, Sanat ve Modern Yaşam

Geleneksel el sanatları Gaziantep’in varoluşundan beri kendini koruyan değerlerinden biri.   Sedefçilik, Bakırcılık, Kutnuculuk,Aba Dokumacılığı, Yemenicilik, Antep İşi El İşlemeciliği, Gümüş İşlemeciliği, Antep kilim ve halı dokumacılığı, Küpçülük, Kuyumculuk, semercilik, Zurnacılık ve müzik aletleri yapımcılığı gibi pek çeşitli dallarda hala eserler üretilir.

Gaziantep Oteller

Tarihi eser açısından zengin olan Gaziantep’de mutlaka görmeniz gereken yerler listesi oldukça kabarık. Tarihi Gaziantep evlerinden başlayıp Gaziantep Kalesi ile devam edebilirsiniz. Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi de görülmeli mutlaka. Medreseler, camiler, antik kentler de her yanını sarmış şehrin.

Gaziantep Pazarı

Gaziantep tarihi yönüyle göz doldurduğu kadar modern yanıyla da insanı sarar. Alış-veriş merkezleri, cafe ve restaurantları, yılın her zamanı işlek meydanları ile yaşanabilir şehirler listesinde önemli bir konumdadır.

 

Yeme-İçme

Gaziantep mutfağı dünya mutfakları arasında çok önemli bir yere sahiptir. Bazı kaynaklarda beş yüzden fazla yemeği olduğu söylenir. En bilindikleri lahmacun, Ali Nazik kebabı ve yuvarlamadır. Kebap çeşitleri göz doldurur.

patlıcan kebabı

 

Yılın sadece Nisan ve Mayıs aylarında yeni dünya kebabı yapılır. Simit kebabı, ciğer kebabı, patlıcan kebabı gibi seçenekleri şehrin her yanında deneyebileceğiniz yerler mevcuttur.

antep baklava

Antep fıstığı ve Gaziantep baklavası dünyaca bilinen iki lezzettir. Bir de baharatları vardır ki başka hiç bir yerde böylesi bulunmaz.

 

Olmazsa Olmaz

 

Gaziantep’e gittiyseniz mutlaka tarihi yerleri gezin.  Hepsini göremeseniz bile gördüğünüz kadarı sizi büyülemeye yetecek. Zeugma antik kentini mutlaka görün.

El işçiliğinin Gaziantep’de ünlü olduğunu söylemiştik. Mutlaka satılan yerleri gezin ve alışveriş yapın. Hediyelik eşyalar, takılar ve kilimlerin haricinde bir de baklava, fıstık ve baharat almayı unutmayın. Seviyorsanız Gaziantep’in fıstıklı sucuk ve pestilleri de ünlüdür.

Tarihleri denk getirebilirseniz her yıl 25 Aralık’ta Kurtuluş şenlikleri düzenlenir. Bu şenliklere katılarak Gaziantep halkının coşkusuna tanık olabilirsiniz.

Dış Bağlantılar

Valilik: 90 342 231 33 17 – 230 06 77
Belediye: 90 342 232 18 03
Hastane: 90 342 220 93 37
Polis: 90 342 230 18 30
Jandarma: 90 342 338 44 84 – 336 89 91
İl Kültür Müdürlüğü: 90 342 232 18 58
İl Turizm Müdürlüğü: 90 342 230 59 69
Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü: 90 342 231 82 52
Gaziantep Devlet Hastanesi: 90 342 220 93 36 – 37

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir