Şanlıurfa Otelleri

Şehir Hakkında Genel Bilgiler

Şanlıurfa Otelleri

Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, tarihi dokuz bin yıl öncesine dayanan efsane bir şehirdir. Dinler tarihinde adı kutsanmış olarak geçen Şanlıurfa, cilalı taş devrinden beri yerleşim yeridir. Eski adı Urfa olan şehir, Kurtuluş Savaşı’nda halkının gösterdiği müthiş direniş ve kahramanlığa ithafen 1984 yılında Şanlıurfa olarak taçlandırılmışdır.

Urfa Türkiye’nin 7. en büyük şehridir. 2010 kayıtlarında nüfusu 1.663.271 çıkan Urfa GAP projesi kapsamında yatırımlar yapılmaya başlandığından beri göç vermeyi oldukça düşürmüştür.

Coğrafi konumu sebebiyle doğu ile batı arasında köprü oluşturmuş bu şehir önemli ticaret yolları üzerinde bulunması sebebiyle pek çok etnik kökenin meskeni olmuştur. Bir yanı dağlık bir yanı düzlük olan Urfa’nın iklimi karasaldır. Yazın sıcak kavurur, kışın bol yağış görülür . Çevre illere göre ılık geçer kış mevsimi.

 

Ulaşım

Şanlıurfa geniş ve modern karayollarına sahiptir. Şehir merkezinde bulunan otogardan yurt çapına otobüs ile ulaşım sağlanabilir. Bu otogardan Suriye üzerinden yurt dışı seferleri de gerçekleştirilmektedir.

Şehir merkezine yalnızca 8 kilometre uzaklıkta bulunan GAP Havalimanı ile büyük şehirlere direkt uçuşlar gerçekleştirilir. Diğer illere büyük şehirlerden aktarmalı gitmek mümkündür. Havalimanına ulaşım özel servisler, taksi ya da otobüs ile sağlanır.

Şanlıurfa yakın zamana  kadar şehir içi ulaşımda çektiği sıkıntılar ile basında yer alıyordu ancak geçtiğimiz dönemde yenilenen yollar ve altyapı ile bu problem tamamen çözülmüştür. Şehir içi ulaşımda belediye ve halk otobüsleri kullanılır. >> Şanlıurfa Otelleri

 

Kültür, Sanat ve Modern Yaşam

Neredeyse tüm Güneydoğu Anadolu illerimizde olduğu gibi Şanlıurfa’nın da el sanatları ilgi çekicidir. Urfa’dan başka bir yerde görme ihtimalinizin az olduğu, yöreye özgü sanat dalları vardır.

Halfeti Urfa

Yüzyıllardır ustaların hayatını adadığı bu sanat dallarından bazıları ilgi azlığı sebebiyle zaman içerisinde unutulmuş olsa da pek çoğu hala yaşıyor. Şüphesiz en bilinmedik ama ilginç olanı kazzazlıktır. Diyarbakır ya da Bursa’dan getirtilen ipek iğlikleri el ile bükülerek işlenir. Kazzaz Pazarı olarak bilinen Bedesten’de bir kaç usta bu sanat dalını yaşatmaya çalışıyorlar.

Bez dokumaUrfa Otellericılığı (çülhacılık olarak da bilinir), keçecilik, debbağlık, çulculuk, kürkçülük gibi dokuma dalları gelişmiştir. Taşçılık ve bakırcılık gibi işler hala yoğun ilgi görmektedir. Çarşılarda ustaların yaptığı hediyelik eşya ve takılar satılır. Ağaç oymacılığı ise Şanlıurfa’da ayrı bir yere sahiptir. Evlerde ve pek çok yapıda ahşap oymacılığı eserleri göze çarpar. Kapılar, pencereler ve ahşap mobilyalar oyularak yöresel motifler işlenmiştir. Tarakçılık da günümüzde eskisi kadar ilgi görmeyen ancak çok kıymetli bir iştir. Kemik taraklar büyük ustalıkla işlenirdi, günümüzde bulması oldukça zordur.

 

Şanlıurfa biriktirdiği tarihi alt yapısı ile dolu dolu bir şehirdir. İbadethaneler, anıtlar, köprüler, kaleler, hamamlar, çarşılar ile gezmeye doyamayacağınız şehrin tarihi evleri de görülmeye değerdir. Şanlıurfa’nın bir ilçesi olan Harran dünyanın ilk üniversitesine ev sahipliği yapar. Dünyanın en eski yerleşkelerinden biri olarak sayılan Harran’ın adı Kuran-ı Kerim’de de geçmektedir. Arap kültürünün yerleşik olduğu bölge bir dönem kıymeti bilinemese de günümüzde yeniden verimli hale getirilmiş yeşil topraklardır.

 

Yeme-İçme

Şanlıurfa mutfağı dillere destandır. Hepimizin bildiği Urfa kebabının ve lahmacunun en güzeli burada yenir. Borani, tırşik, lebeni gibi yiyenleri kendine hayran bırakan yüzlerce farklı yemeği vardır.

Çiğ Köfte

Urfa mutfağı genel olarak et ürünlerinin hamur işi ile birleşmesiyle oluşur. Peynirli, tırnaklı gibi çeşitli ekmekleri vardır. Kebabın her türlüsü yapılır. Çiğ köftesi meşhurdur. Urfa yemekleri yörenin kendine has Urfa yağı ile pişirildiği için ağır değildir, üstelik sağlıklıdır.

Kadayıf künefe, şıllık, tatlı döğmeç gibi tatlılar sofraları süsler. Peynirli helva ve kalbur tatlısı da yöreye özgü tatlılardandır. Mırra ve meyan şerbeti Urfa’ya özgü içeceklerdendir.

 

Olmazsa Olmaz

Şanlıurfa’ya gelince ilk önce Harran’ı görmek gerekir. Dünyanın ilk bilim merkezi sayılan bu yer sizi büyüleyecek. Sonrasında Atatürk Barajı, Rızvanize Camii,  Şurkav Kültür Evi, eski şehir gibi yerleri görün. Eski şehirde bulunan çarşılarda eski göz alıcı yapıları görebileceğiniz gibi alışveriş ya yapabilirsiniz.

Harran Evleri

Balıklıgöl  şehir merkezinde yer alan ve Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü su olarak bilinen kutsal bir göldür. İçerisinde çeşit çeşit balık yüzer ve bu balıklar kutsal sayılır. Burayı görmeden Şanlıurfa’yı gördüm denemez.

Balıklıgöl Urfa

Urfa yemeklerini tadın. Sıra gecesine katılın. Çiğköfte ve mırra denemeniz gereken iki önemli tat. Urfa baklavası da az şerbetli, hafif bir baklava çeşididir. Denemenizi tavsiye ederiz.

Kapalı çarşılarından alışveriş yapın. El işçiliği takılar, biblolar, ahşap sandıklar ve çeşitli dokuma ürünleri buraya has, başka yerde bulamayacağınız türden.

Dış Bağlantılar

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü: 90 414 312 53 32

Şanlıurfa Müzesi: 90 414 313 15 88

Şanlıurfa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi: 90 414 215 51 26

İl Halk Kütüphanesi: 90 414 313 11 65

Havaalanı Tel : 90 414 247 03 43

Şanlıurfa Valiliği: 90 414 313 15 25

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü: 90 414 312 53 32

Şanlıurfa Devlet Hastanesi: 90 414 313 30 25

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir