Tatil Hataları

Ne istediğimi buldum, nereye gideceğimi seçtim, herşey tamam diyorsan bir kaç dakikanı alacağız. Hala eksik bir şeyler var. Kafanda kurguladığın tatil mükemmel olabilir ancak hayatını kolaylaştıracak bir kaç önerimiz var.  Gel şöyle gel… Gözünü dört aç ve bir abla tavsiyesi gibi… Herneyse. Tatili zehir eden hataları senin için sıraladık.

Tüm evi yanında taşımak: Bir kaç haftalık tatil için kaplumbağa gibi tüm evi sırtlanıp götürmene gerek yok. Eşyaların çok kıymetli olabilir ancak onlar olmadan bir kaç gün geçirebilirsin muhakkak. Bunu ilişkiye ara vermek gibi düşün, biraz özlem kaybettiğiniz heyecanı geri kazandırır. Bir mevsim boyunca seni idare edebilecek kadar kıyafeti giyecek vaktin olmayacak ve evet, o topuklu ayakkabı koleksiyonunu sadece dolaptaki askılar görebilecek senden başka. En sevdiğin yastığın da sensiz başının çaresine bakabilir. Onlarca kitabı da bitiremeyeceğin aşikar. Ne kadar az eşya ile gidersen o kadar rahat edersin. Minimal ol, basit düşün. İhtiyacın olacak şeyleri buradan görebilirsin.

Gideceğin yerden bihaber olmak: Senden seçtiğin destinasyonun muhtarı olmanı bekleyen yok ancak biraz fikir sahibi olman iyi olur. Böylelikle tüm tatili aynı yerde geçirmek ya da hayal kırıklığına uğramak risklerini almamış olursun. O bölgenin nesi meşhur, nereyi görmeden dönersen pişman olursun gibi temel bilgileri yüzeysel bir arama ile bir kaç dakikada bulabilirsin. Daha güzeli detaya inmek. En ucuz içki ya da en güzel yemek nerede yenir, ulaşım önerileri  ve daha fazlasını öğrenirsen denemek için bir şansın olur. Orayı bilen birilerinin de yorumlarını alabilirsen tadından yenmez. Yabancı bir ülkeye gidiyorsan ülkenin para birimini, kullanılan dili ve hoş karşılanmayan şeyleri de bilmende fayda var.  Kısaca diyoruz ki, Google it baby!

 

İstakoza özenme, bırak istakoz sana özensin: Annen gibi konuşmuş olabiliriz ancak yapacak bir şey yok, senin iyiliğin için herşey. Sayılı günün olduğunu ve bir an önce bronzlaşma isteğini anlıyoruz ancak bana bir şey olmaz kafası burada işlemiyor. Güneş kremi, market sahiplerinin çok sevdiği için raflara aksesuar olarak yerleştirdiği bir ürün değil. Üstelik İsviçreli olanlar dahil tüm bilim adamları güneşin zararlarını her fırsatta dile getiriyor. Hal böyleyken aklı selim insan tatile giderken yanına bir yüksek bir de nispeten düşük faktörlü koruyucu etkisi olan güneş kremi alıyor. Öğlen güneşinde sere serpe yatıp haşlanmıyor. Akşam olunca acıdan kendini nereye atacağını şaşırmıyor. En güzeli de tatil dönüşü soyulmuyor. Biz de aklı selim insanları pek seviyoruz.

 

Röntgen röntgencinindir: Bu ricamız xy kromozomu taşıyan okuyucularımıza. Bütün kış lahana gibi kat kat giyinmiş kızları yazın sahilde minicik bikinilerle görünce ister istemez dikkatin dağılmış olabilir, göz hakkıdır. Ancak güneş gözlüklerini siper alıp tüm dişileri göz hapsine alman gerçekten hoş değil. Bikinisinin üstünü otel odasında unutmuş olabilir, bırak onun unutkanlığı olsun. Büyüklük sende kalsın, röntgen de hastanelerin demirbaşı olarak kalsın.

 

İnsan insanı tatilde tanırmış:  Arkadaşlarla tatil bizim de kulağımıza gayet eğlenceli geliyor. Kankalarınla bütün yıl ballandıra ballandıra anlatacağın anıların olsa tabi ki güzel olur. Ancak atalarımız çok da haksız sayılmaz. Bir insanı tanımanın en iyi yolu onunla tatile gitmektir. O yüzden tavsiyemiz herkesle tatile gitmemen. Gerçekten anlaşabildiğin, ortak zevklerin olan ve tatil beklentinin uyduğu kişileri seçmen senin için iyi olur.  Böylelikle tatilin burnundan gelmez, en kıymetli vaktini anlaşmazlıklarla çözmeye ayırmamış olursun. Kalabalık arkadaş grupları için de aynı şey geçerli. Her kafadan bir ses çıkınca günün sonunda herkesi farklı yerlere dağılmış bulabilirsin. En güzeli az ama öz kişiyle tatile çıkmak. Bir şey biliyoruz ki söylüyoruz.

 

Konaklamaya servet dökmek: Herşey dahil konsept oteller oldukça cazip, kabul. Ancak şöyle bir gerçek var ki tüm tatilini otel odasında geçirmeyeceksin. Bu yüzden ne istediğini iyi düşün, ilgini çekmeyen özelliklere bir servet dökme. Yatmadan yatmaya uğrayacağın bir otel odasında en çok ihtiyacın olacak şey rahat bir yatak ile klima. Böylece paranı eğlenmeye harcayabilirsin. Bu önerimiz özellikle genç tatilcilere. Ailesi ile tatile gidecekler ya da lüks arayanlar teğet geçebilir.

 

 

 

One thought on “Tatil Hataları

  1. Bütün yazı denizin dibinde geçiren kuzenim su yüzeyine çıkınca da dalış gözlüklerini çıkarmayı reddettiği için sonrasında Ebru Gündeş’in sahne makyajı gibi göz çevresi bembeyaz gezmişti… Güneşte bilimum aksesuar, bikini, sakal, kıl, tüy iz yapar…en kalıcı izi olan tatil hatası da budur heralde…Feyzbuk’a koycam diye çekilen bütün yaz fotoğraflar da çöpe gider…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir