Afyonkarahisar Otelleri

Afyonkarahisar Hakkında Genel Bilgiler

Afyonkarahisar Otelleri

 

Anadolu’nun fethiyle Karaşar Türkleri Afyon bölgesine yerleşerek Akronium Kalesi’ne Karahisar ismini verirler.Bu yöre, “Sahip” ünvanlı Selçuklu İmparatoru Ata Fahrettin Ali anısına “Karahisar-ı Sahip”, yani “Vezirin Karahisarı” olarak anılır uzun yıllar boyunca.Zaman içerisinde uçsuz bucaksız afyon tarlaları yüzünden Afyon ismini alan şehir, 2005 yılında ise Kurtuluş Savaşı’nda gösterilen milli mücadelenin anısınaAfyonkarahisar olarak değiştirilmiştir.Günümüze kadar Frigya, Lidya, Bergama, Germiyanoğulları, Osmanlı Devleti gibi çeşitli devletlerin hakimiyetine girmiş olan Afyonkarahisar, I. Dünya Savaşı’nda Yunanistan tarafından işgal edilerek harabeye dönmüştür.Kocatepe Savaşı olarak da bilinen Büyük Taarruz, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk komutasında  Afyonkarahisar ve Kütahya sınırları içerisinde yapılmış ve büyük zaferin ardından şehir Kurtuluş Savaşı’nın simgesi olmuştur.Afyonkarahisar’ın ve zaferin simgesi Kocatepe Anıtı şehrin girişinde hala bütün ihtişamıyla yer alıyor.

Anadolu Bölgesi ile Ege’nin birleştiği noktada kilittir Afyonkarahisar.Üç yanı dağlar ile çevrili şehirde dereler ve göller barındıran birikinti ovaları bulunur.İç Anadolu Karasal İklimi’nin etkisi altındaki şehrin en belirgin özelliklerinden biri de her mevsim oldukça serin olması.Yaz aylarında ortalama 22 °C civarında  sıcaklık gözlenirken kışlar kar yağışlı ve soğuk geçer.

               

Ulaşım

 Afyonkarahisar’a kara ve tren yolu ile ulaşabilirsiniz.Geçtiğimiz yıllarda yenilenen otobüs terminalinden Türkiye’nin her yerine otobüs seferleri düzenlenmektedir.Sivil taşımacılık için kullanılan bir havalimanının bulunmadığı kentte yerel sakinler yeni otobüs terminalini “Afyon’un Havalimanı” olarak sayıyorlar.Yenilenen yolları ve yol üzerindeki dinlenme tesisleri ile artık Afyonkarahisar’a ulaşmak hem kolay hem de konforlu.Demir yolu ile ulaşmak isteyenler için de durum pek farklı sayılmaz.Şehir merkezinde yer alan tren garından Türkiye’nin her yerine seyahat edebilirsiniz.Üstelik Afyonkarahisar dört yöne birden tren seferi yapılabilen tek şehrimiz.

Afyonkarahisar Ali Çetinkaya Tren Garı

Türkiye’nin en büyük ve NATO’nun 2. en büyük askeri havalimanı Afyonkarahisar’da yer alır.Önümüzdeki yıllarda inşası tamamlanacak olan  Kütahya Havalimanı ile Afyon’a hava yolu ile de ulaşım sağlanabilecek ancak limanın şehirden uzaklığı yaklaşık 60 km.

Şehir içinde ulaşımın oldukça ucuz olduğu kentte özel halk otobüsleri ve minibüsler ile rahatlıkla ulaşım sağlanmasının yanısıra ihtiyaç duyduğunuz her an taksi kullanabilirsiniz. >> Afyon Otelleri

 

Kültür & Sanat ve Modern Yaşam

Afyonkarahisar kelimenin tam anlamıyla bir termal cenneti.Ülkenin en çok termal yatak kapasitesine sahip olan ili olmasının haricinde kişi başına düşen en fazla 5 yıldızlı otel de yine Afyon’da bulunuyor.

Mevlevi kültürünün önemli isimlerinin mezarlarına ev sahipliği yapan Afyonkarahisar termal konusunda olduğu kadar türbe açısından da oldukça zengin bir şehir.

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin açılmasından sonra büyük bir gelişme gösteren kentte öğrenci nüfusun artmasıyla birlikte cafeler ve eğlence mekanları açıldı.Bu canlanma ile birlikte kültür&sanat etkinliklerinde de gözle görülür bir artış oldu.Şehirde sık sık konserler ve söyleşiler düzenlenmekte ve tiyatro oyunları sergilenmektedir.Afyonkarahisar küçük bir yer olmasına rağmen etkin bir şehir ve zaman geçtikçe daha da büyüyeceği aşikar.

Yeme-İçme & Geleneksel Tatlar

Hayvancılık konusunda çok gelişmiş olan Afyonkarahisar’ın en meşhur yiyeceği manda veya inek sütünden üretilen kaymaktır.Afyon’a özgü şerbetli bir tatlı olan Ekmek Kadayıfı da kaymak ile servis edilir. Bir diğer tatlısı ise şüphesiz ki lokumdur.Çeşit çeşit üretilen lokumlar  tüm dünyada Türklere özgü bir tatlı olarak satılır.

Afyon Ekmek Kadayıfı

 

Afyonkarahisar’ın sucuğu ve sucuk döneri de oldukça meşhurdur.Normalde sucuk denince akla gelen ilimiz Kayseri olmasına rağmen Afyon farklı şekilde hazırladı sucukları ve sucuk döneri ile kendi  kulvarında ilerlemektedir.

Bunların dışında Napolyon kirazı,  Şuhut patatesi, maden suyu, arpa, buğday gibi hepimizin bildiği pek çok gıda Afyon’da üretilerek ülkemizin her yerinde satışı yapılır.

 

Olmazsa Olmaz

Afyonkarahisar özellikle gitmeseniz bile seyahatiniz sırasında uğrayabileceğiniz; üstelik ola vermek için ideal olan bir yer.Pek çok dinlenme tesisi yol üzerinde 7/24 açık.Dilerseniz bu mağazalardan yöresel yiyecekler ve objeler de alabilirsiniz.Ancak Afyon’a kadar gitmişken sucuk yemeden olmaz.Özellikle et severler için tam bir cennet; uygun fiyata çok lezzetli et ürünleri tadabilirsiniz.Lokum, kaymak ve Meşhur Afyon Maden Suyu  ise mutlaka tatmanız gerekenlerden.

Afyon’un Bayat ilçesine yolunuz düşerse dünyaca ünlü kökboya kilimlerinin nasıl dokunduğunu görebilirsiniz.Eğer ilginizi çekiyorsa mutlaka edinin çünkü başka hiçbir yerde böylesini bulamazsınız.

Bir inanışa göre Karahisar Kalesi’ne tek seferde tırmanabilen kişiler bu şehirde yedi yıl geçirirlermiş.Yedi yılınızı Afyon’a vermek istemiyorsanız bile kaleyi mutlaka görmenizi öneririz.Tüm şehri kuşbakışı görmek güzel bir deneyim olacaktır.

İhsaniye Ayazin (Metropolis) bölgesi, Sandıklı Akdağ Tokalı Kanyonu, Afyon Arkeoloji Müzesi, Ulu Camii, İmaret Camii görülmesi gereken yerlerdir. İscehisar’daki Peri Bacaları Kapadokya haricinde Türkiye’nin tek peri bacasıdır.

Kocatepe’de bulunan anıt da mutlaka görülmesi gerekenlerden.Eğer şanslıysanız yaşlı bir yerliden savaş hikayeleri dinleyerek tüm bu gördüklerinizi daha anlamlı kılabilirsiniz.

Afyonkarahisar’ın en en büyük nimeti şifalı sularıdır.Termal artık pek çok hastalığın tedavisinde destek olarak da uygulanıyor.Bazı kaplıcalarda şifalı çamurlar da bulunmakta.Böyle bir fırsatınız varken değerlendirmenizi öneririz.

 

Dış Bağlantılar

Afyonkarahisar Otogarı: 0272 2120963

Afyonkarahisar Tren Garı : 0272 2137919

Afyonkarahisar Belediyesi: 0272 2144255                             http://www.afyon-bld.gov.tr/

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü: 0272 2133000                      http://www.afyon-gsim.gov.tr

Afyonkarahisar Valiliği: 0272 2140660                                   http://www.afyonkarahisar.gov.tr/

İl Jandarma: 0272 2136032

İl Emniyet Müdürlüğü: 0272 2138021                                     http://www.afyonkarahisar.pol.tr/

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü:0272 2137600                   http://www.afyonkulturturizm.gov.tr

Afyonkarahisar Kocatepe Hastanesi:0272 2137686          http://www.hastane.aku.edu.tr/

Afyon Müzesi: 0272 2151191

Başa dön tuşu
Kapalı