Ağrı Otelleri

Ağrı Hakkında Genel Bilgiler

Ağrı Otelleri

Ağrı ili ismini Ağrı Dağı’ndan alır.Yabancı kaynaklarda Ararat olarak geçen dağ Türkiye’nin en büyük dağı ve dünyanın 2. en büyük volkanik dağıdır.Üzeri dört mevsim boyunca erimeyen yaklaşık 300 metre kalınlığında kar ile kaplı dağın yüksekliği 5137 metredir.Komşu ülkelerden de görülebilen dağın adı dini kitaplarda da geçer, Büyük Tufan sırasında Nuh’un gemisinin Ağrı Dağı’na oturduğuna inanılır.Anadolu’ya açılan kapı olarak varsayılan Ağrı’dan pek çok millet geçmiş ancak uzun bir süre boyunca yerleşik düzene geçmemişlerdir.Daha sonraki zamanlarda misafirleri Hititler, Hurriler, Urartular , Persler, Ermeniler ve Gürcüler olan Ağrı,

Yüzölçümünün neredeyse yarısı dağlar ile kaplı olan Ağrı’nın nüfusu son sayıma göre 470.796’dır.

Sert ve karasal bir iklime sahip Ağrı’da  çok fazla kar yağışı görülür.Baharları kısa sürer, yıllık ortalama sıcaklık 6 C civarında seyreder.En soğuk ay 10 C, en sıcak ay ise ortalama 21 C olur.

Ulaşım

Ağrı’ya kara ve hava yolu ile ulaşmak mümkündür.Özellikle kara taşımacılığında oldukça gelişmiş olan şehirden E-80 karayoluyla doğrudan Erzurum ve İran’a, sonra da diğer şehirlere ulaşabilirsiniz.Nakliyat ve taşımacılığın oldukça geliştiği şehirde merkezde bulunan otogardan düzenli otobüs seferleri ile rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

1997 yılında açılan Ağrı Havalimanı’nı kullanmak isterseniz belirli günlerde yurt içi seferler düzenlenmektedir.Otoparkı da bulunan havalimanına Belediye düzenli olarak servis kaldırmakta olup dilerseniz taksi veya şahsi aracınız ile de ulaşabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımda genellikle Belediye ve Özel Halk otobüsleri ile minibüsler ve taksiler tercih edilir.Ulaşım oldukça ucuzdur. >> Ağrı Otelleri

 

Kültür & Sanat ve Modern Yaşam

Ağrı Dağları

 

Ağrı her yanı tarihi dokularla süslenmiş bir doğa harikası adeta.Dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru Ağrı’da bulunmaktadır. Yaklaşık 120 yıl önce bir göktaşının düşmesi ile oluşmuş bu çukur şehrin en çok ziyaretçi akınına uğrayan yeri.Malesef içine toprak dolarak kapanıp yok olma tehlikesi altında bulunan çukura şu günlerde yetkili kurumlar kurtarma projesi hazırlıyorlar.Eğer meteor çukurundan sonra aynı güzergahta ilerlerseniz Nuh’un Gemisi’nden izler göreceksiniz.Geçtiğimiz yıl bir grup Çinli ve Türk bilim adamının yaptığı araştırma ile bölgede bulunan tahta parçalarının çok yüksek bir ihtimalle gemiye ait olduğu ortaya çıkmıştı.

Doğubeyazıt’ta bulunan İshak Paşa Sarayı ilk kanalizasyon ve merkezi ısıtma sistemine sahip yapıdır.Bu özelliği ile güzelliği birleşince mutlaka görülmesi gereken bir mekan haline geliyor.Kayalıkların üzerine konumlandırılmış saray Topkapı Sarayı’ndan sonra 2. Teşkilatlı saraydır.

Ağrı İshakpaşa Sarayı

 

Diyadin’e doğru gittikçe dağınık şekilde yer alan kaplıcalar göreceksiniz.Konaklamanın da mevcut olduğu bölgenin suları şifalıdır.Çeşitli hastalıkların tedavisinde destek olarak kullanılan bu kaplıcaların su sıcaklığı ortalama 75 C civarındadır.

Türkiye’nin en yüksek dağı Ağrı için Marco Polo hiçbir zaman çıkılamayacak demiş.Hala böyle bir inanç var olsa da 1929 yılından beri tırmanışlar yapılıyor.Yerli ve yabancı turistler hep karlı olan bu bölgenin dağcılık turizmini her daim canlı tutmaktalar.Ayrıca şehir merkezinin biraz dışında yer alan mağaralar da görülmeye değerdir.

 

Yeme-İçme & Geleneksel Tatlar

Ağrı Yemekleri Abdigor

 

Ağrı yöresinde en bilindik yemekler Gösteberg, Saç Kavurması ve Abdigor Köftesi’dir.Sebze üretimine müsait olmayan koşullar yüzünden ağırlıkla et ve bakliyat kullanılır.Gösteberg, et ve gösteberg otunun hayvanın postuna doldurulduktan sonra nemli toprağa gömülmesi ve özel bir yöntemle pişirilmesi ile yapılan ilginç bir yemektir.Abdigor köftesi yapmak için ise et taşın üzerine macun kıvamına gelene kadar dövülür, yumruk büyüklüğünde toplar haline getirilir ve kaynatılır.

Hayvancılık gelişmiş olduğu için süt ve süt ürünleri de Ağrı mutfağında fazlasıyla yer alır.Tahıl, süt ürünleri ve etin birleştiği bu mükemmel lezzetleri yöredeki restaurantlarda tadabilirsiniz.

Olmazsa Olmaz

Ağrı doğa severler için adeta bir cennet.Şehrin her yanında sizi saran o muhteşem manzaraya doyamayacaksınız.Dilerseniz Ağrı Dağı’nda bulunan buzul mağaralarını gezerek dikit ve sarkıtların rengarenk ışık oyunlarına şahit olabilirsiniz.Dağ üzerindeki göller de birer doğa harikasıdır.Cudi Dağı’nda Nuh Tufanı’nın kalıntıları hala mevcuttur.Kerem ile Aslı’nın aşkına ev sahipliği yapmış, yanışlarına tanıklık etmiş Keşiş’in Bahçesi de mutlaka görmeniz gereken bir yer.Meya Vadisi’nden muhteşem manzarayı izlemeden dönmemenizi öneririz.İshakpaşa Sarayı ve Doğubeyazıt Kalesi de görülecekler listesinde bulunan yanyana iki tarihi mekan.

Ağrı Dağı

Ağrı’da dinlenmek isteyenler için termal seçeneği de mevcut.Yöresel yemekleri mutlaka deneyin.Heyecanı seviyorsanız kayak ve rafting seçeneklerini de değerlendirebilrisiniz.

 

Dış Bağlantılar

İl Kültür Müdürlüğü: 90 472 213 76 00 – 01

İl Turizm Müdürlüğü: 90 472 215 37 30

Turizm Danışma Müdürlüğü: 90 472 321 20 09

Valilik: 90 472 215 77 66

Belediye: 90 472 215 10 23

Hastane: 90 472 215 30 96

Polis: 90 472 215 28 93

Jandarma: 90 472 213 71 83

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı