Alı Al Moru Mor Bir Festival

Baharın gelişini öyle rengarenk kutluyorlar ki bahar çiçekleri bile sönük kalıyor Hintlilerin yanında!

Baharın gelişini herkes coşkuyla kutluyor ancak Hindistan bu konuda açık ara önde.  Bahar çiçeklerini bile kıskandıracak canlılıkta boyalar havada uçuşuyor. Sokaklar ve insanlar hem çiçeklere bürünüyor hem de çiçek gibi ışıldıyor. Her yıl Mart ayında kutlanan Hindistan’ın en büyük festivali Holi bu yıl geçtiğimiz hafta kutlandı.

Holi Festivali milattan öncesine uzanan bir efsaneye dayanıyor. Kelime olarak “yanmak” anlamına gelen Holi, kötü niyetli bir kralın ona boyun eğmeyen oğlunu cezalandırmak için kız kardeşine bir ateş yakarak oğlunu yakmasını emretmesi ve hikayenin sonunda iyiliğin kötülüğü yenerek oğlanın hayatta kalması efsanesini günümüzde yaşatıyor.

Festival boyunca Hintliler birbirlerine doğal özlerden yapılmış rengarenk boyalar ve çiçekler atıyorlar. Önceleri bir oyun olarak boya atma eğlencesi zamanla gelenekselleşerek günümüze kadar gelmiş.

Holi Festivali’nin tek özelliği boyalar ve çiçekler değil. Yenilenme, iyilik ve temizlik gibi anlamlar da taşıyan festivalde halk evlerini kirden arındırıp çöpleri atarak hastalıkları ve kötülüğü kendilerinden uzakta tutacaklarına inanıyorlar.

Bunlara da göz atın...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir