Almanya’da Eşsiz Bir Festival: Wacken Open Air

Almanya’nın Danimarka sınırındaki Schleswig-Holstein eyaletine ait olan 2000 nüfuslu Wacken kasabası sessiz ve sakin yaşantısıyla dikkat çekiyor.

Fakat her yılın Ağustos ayında bu sakin kasaba dünyanın birçok yerinden gelen müzik tutkunlarına hayatlarında unutamayacakları bir festival sunuyor. Open Air festivallerin en ünlülerinden biri olan Wacken Open Air, her yıl Ağustos ayı civarında bu ufak kasabada yapılırken, metal müziğin en büyük grupları sahnede birer kez daha ölümsüzleşiyorlar.

Bu yıl 3 ile 5 Ağustos arasında düzenlenecek Wacken Open Air 2017’de yer almak için birçok sebep bulunuyor.

1-  Binlerce Müzik Tutkunuyla Buluşmak

Almanya’nın bu izbe köyünde her yıl en az 80 bin kişi, metal müziğin zirve isimlerinin performanslarına canlı tanık oluyor. Festivallerin olmazsa olmazı, aynı şeylerden keyif alan binlerce insanın bir araya gelmesi… Oluşan atmosfer ve ortak coşku her yıl unutulmayacak anlara gebe oluyor.

2- Birçok Büyük Grubu Canlı Dinleme İmkanı

Wacken Open Air, ilk olarak 1990 yılında gerçekleştirildi ve sadece Alman gruplar etkinlikte sahne aldı. Günümüzde ise dünyanın dört bir yanından birçok grup kendilerine Wacken’da yer buluyor. Iron Maiden’dan Anthrax’a, Motörhead’den Megadeth’e kadar dünyanın önde gelen hemen her metal grubu bu festivalde sık sık sahne almakta. Bunun dışında yeni çıkış yapan gruplar da Wacken’da kendilerini göstermek için dinleyicilerin karşısına çıkıyor.

2001 yılındaki Wacken Open Air için sahne alan Knight Errant festivalde yer alan ilk Türk gurubu olurken onları daha sonra Pentagram takip etmişti. Biletleri her yıl çok kısa süre içerisinde tükenen festival, sadece müzikle sınırlı kalmayıp katılımcılarına çeşitli yarışmalar ve etkinliklerle de harika bir zaman geçirme vaadinde bulunuyor.

3- Yıldızlarla Tanışma İmkanı

Wacken Open Air’i diğer festivallerden farklı kılan detaylardan biri ise müziğin starlarıyla tanışma imkanı. Hayranlar, sahne sonraları için oluşturulan özel alanlarda sanatçılarla tanışma, imza alma ve sohbet etme imkanına sahip oluyorlar. Bu küçük kasabada geçireceğiniz kısa vakitte Ozzy Osbourne ya da Bruce Dickinson gibi bir starla sohbet etmek unutulmaz bir tatil anısı olarak hafızanızda yer alacaktır.

4- Çamur

Evet yanlış duymadınız! Toprak zeminde yapılan bir festivali berbat edecek şeylerin başında elbette yağmur geliyor. Wacken’da Ağustos ayında yağmur olduğu zaman çamura bulanan konser alanı yine de eğlencenin merkezi olabiliyor. Oluşan çamur içerisinde dans eden insanlardan güreş tutan gruplara kadar birçok çılgınlığı seyredebilir, hatta bizzat ortak olabilirsiniz.

5- Bira Taşıyan Boru Hattı

Wacken Open Air, her festival gibi alkol tüketiminin bol olduğu bir etkinlik. Ancak organizatörler, katılımcıların her yıl ortalama 400 bin litre bira tüketmesi ve fıçı ile taşımanın ihtiyacı karşılamaması sonrası farklı alternatif arayışlarına girdiler. Bunun sonucunda da Wacken Open Air 2017 için festival alanına tam 7 kilometrelik bir boru hattı döşediler. Yerin 80cm altına döşenen ve 1 milyon euro’ya mal olan boru hattı sayesinde seyirciler içeceklerini bu hat aracılığıyla alacaklar. Çevre için de pozitif bir artısı olan boru hattı, variller ve kamyonların toprağa kimyasal bulaştırmasını da önlemiş oluyor.

6- Hamburg

Almanya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Hamburg, Wacken Kasabası’na 70km uzaklıkta ve araçla 1 saatte ulaşım mümkün. Festivalin bitimiyle arta kalan zamanınızı değerlendirmek adına “Kuzey’in Venediği” Hamburg’u ziyaret edebilirsiniz.

Doğa ile iç içe olan Hamburg’da Alster Gölü kıyılarında kayık gezisine çıkabilir, ünlü Reeperbahn sokağında ya da Elbe Nehri’nde gezinti yapabilirsiniz. Ayrıca dönüşünüzü ileri bir tarihte kararlaştırdıysanız Hamburger SV ve St.Pauli gibi iki ünlü kulübü bünyesinde barındıran şehirde Bundesliga maçlarını da seyredebilirsiniz.

Özetle dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri olan Wacken Open Air, size müziğin yanı sıra doğal güzellikler, sportif faaliyetler ve tarihi gezilerle dolu bir yurt dışı tatili için ilham veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir