Ayın Şehri: Lviv

Ukrayna’nın batı kesiminde yer alan Lviv düşük nüfusuna rağmen şehre her gün giriş yapan yaklaşık 200 bin turist nedeniyle oldukça canlıdır. 13. yüzyılda Galiçya prensi Danylo Haltsky tarafından kurulan şehre prens, oğlu Lev’in ismini vermiştir. Lev, Rusça’da aslan anlamına gelmektedir. Pek çok yerde rastlayabileceğiniz aslan heykelleri şehrin simgesinin ne olduğu konusunda size bir fikir verecektir.

Mutlaka Görün

Lviv Tarihi Bölgesi
1256 yılında kurulan ve 1998 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine alınan Lviv Eski Şehir; içerisinde barındırdığı pek çok tarihi anıt, müze, yapı ve sosyal alanlar ile kentin tarihi derinliğini yansıtmaktadır.

Eczacılık Tarihi Müzesi
1735 yılında eczacı Notorpom tarafından kurulan eczane 1966 yılında Eczacılık Tarihi Müzesi olmuş ve koruma altına alınmıştır.

 

St. George Katedrali

18. yüzyılda Rokoko mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak inşa edilen Rum Katolik Katedrali, Ukrayna’nın Michelangelo’su olarak bilinen heykeltıraş Johann Pinzel tarafından süslenmiştir.

 

Potocki Sarayı
Neo Rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan saray, Fransız mimar Louis d’Auvergne tarafından yapılmış ve ilk olarak Polonyalı Ptocki ailesine ev sahipliği yaptığı için günümüzdeki ismini almıştır.

 

Boim Şapeli
17. yüzyılın başlarında Georgy Boim tarafından mimar Andrzej Bemer’e inşa ettirilen şapel, geç rönesans mimarisi örneklerindendir. 1967 yılından itibaren Lviv Sanat Galerisi’nin bir parçası olarak hizmet veren yapı 1970 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine dahil edilmiştir.

 

Rynok Meydanı
Şehrin kalbi olan bu meydan çevresindeki tarihi yapıları ve sosyal alanları ile görülmeye değerdir.

 

Gece Hayatı

Tarihi derinliği ile dikkat çeken Lviv, canlı gece hayatı nedeniyle birçok turist tarafından tercih edilmektedir. Kentin önemli gece kulüplerinden Rafinad People, Fashion Club, Metro Club ve Sankoff Club’da sabaha kadar devam eden eğlence hayatına dahil olabilirsiniz.

Konaklama

Şehirde bulunan insanların beşte biri turist olan Lviv’de konaklama imkanları da oldukça gelişmiştir. Konforlu hizmetleri ile dikkat çeken Lviv Otelleri, her bütçeye hitap edebilen zengin alternatifleri ile misafirlerinin memnuniyetini sağlamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı