Ayın şehri : Romantik Venedik

Mimari yapısı, kanalları, gondolları ve maskeleriyle, romantizmin renkli şehri Venedik, duygusal dokusuyla çok güzel bir sonbahar şehri. Geçmiş yüzyıllara ait olduğunu hissettiren sokakların tarihi dokusu, bütün ihtişamıyla ziyaretçilerini selamlamaya devam ediyor. Sahip olduğu muhteşem kanalları ve şehir yapısı ile Venedik her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

Ayın şehri  Romantik Venedik

118 adacık ve 170 kanala sahip bu şehirde araç trafiğinin olmaması bir Venedik ayrıcalığı. Buradan ulaşım her türlü, kanallar yoluyla sağlanır. İşte birkaç madde ile Venedik:

Sanat ve Kültür merkezi!

Rönesans döneminin etkilerini şehrin her noktasında görmek mümkün.

Venedik

Büyüleyici mimari yapılarla donatılmış bir şehir!

San Marco Meydanı, San Marco Bazilikası ve Aziz Mark’ın Çan Kulesi şehrin sembolleşmiş yapılarındandır.

Filmlere konu ve mekan olan bir güzellik!

The Tourist, Casino Royale, Nikita, Casanova, The Italian Job gibi onlarca film Venedik’te çekilmiştir.

Venedik Turları

Ünlü yazar, maceracı, çapkın Casanova!

Sayısız aşk macerası yaşayan ünlü çapkın Casanova’nın şehri olduğunuda bir parantez açmak gerek.

Romantik Venedik gondolları!

Venedik denildiğinde ilk akla gelen şey olmasının yanı sıra, en şık ulaşım aracıdır.

Venedik maskelerinin hikayesi nedir ?

Her sene gerçekleşen Venedik Festivali’nde, sembol haline gelmiş olan maskelerin tarihi 1300’lü yıllara kadar dayanıyor, bu rengarenk maskelerin ardında aslında hüzünlü bir hikaye yatıyor. O yıllarda yaşanan veba salgını, şehirde çok fazla ölüme yol açmış. Hastalığa sahip insanlar hastalıklı görüntülerini, yara berelerini gizlemek için maskeler, pelerinler ve uzun eldivenler kullanarak hiçbir yerlerini göstermeyecek şekilde giyinmeye başlamışlar.

Venedik Turu

Peki bir Venedik seyahatinin olmazsa olmazları nelerdir ?

San Marco Meydanı

Dünyadaki en güzel meydanlardan biridir, bir manastır bahçesi olarak yapılmış fakat daha sonra Venedik için dini ve politik merkez haline gelmiştir.

Basilica di San MarcoVenedik seyahati

Venedik’te en çok ziyaret edilen noktalardan biridir. Bir Yunan haç planı üstüne inşa edilmiştir. Etkileyici mozaiklerin görülebileceği farklı ebatlardaki beş adet kubbesi vardır. Bu mozaikler altın yaldızlı Bizans mozaikleridir ve bu nedenle “Altınların Kilisesi” olarak da anılmaktadır.

Campanile di San Marco

Venedik‘teki en yüksek yapılardan biridir. 97 metre yükseklikte kulenin tüm meydana hakim açısından şehir manzarasının keyfini çıkartabilirsiniz. Bir zamanlar Goethe’nin izlediği manzarayı siz de izlemenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Grand Canal

Grand Canal 13.-18. yüzyıllar arasında inşa edilen yaklaşık 170 bina tarafından çevrilidir. Bu binaların çoğu zengin Venedikli aileler tarafından yapılmıştır. Kanalda trafik; özel botlar, su otobüsleri, su taksileri ya da meşhur Venedik gondolları ile sağlanmaktadır. Siz de birçok turist gibi bu seçenekler arasında en romantik olarak görülen gondol seyahatini denemelisiniz !

Fondaco dei Turchi

18.-19. yüzyıllarda Venedik’teki Osmanlı nüfusuna hizmet etmiştir. Adının “Dei Turchi” buradan gelir. Daha sonları ise Türk tüccarlar ve Almanlar için ev, ambar ve pazar olarak kullanılmıştır.

…Ve Venedik’in en renkli adası : Burano

Belki de Venedik’in en renkli adası olan bu adanın hikayesi de bir o kadar renkli. Pembe, mor, sarı, turuncu her ev ayrı bir renk. Her evin penceresinde ayrı bir çiçek. Cıvıl cıvıl, dar, tertemiz sokaklar.. Rivayete göre evlerini farklı renklere boyayan kadınların amacı, akşam vakti evine sarhoş dönen balıkçıların yanlış kapıyı çalmaması içinmiş.

Burano

Venedik’ten deniz taksisiyle sadece 20 dakikada ulaşabileceğiniz gökkuşağını andıran bu adada anneannenizin dantellerle dolu evine gitmiş gibi hissedebiliyorsunuz, dantellerin bu denli yaygın ve kusursuz olmasının nedeni ise, geçmişte kasabanın en önemli gelir kaynağının balıkçılık olması. Balıkçı eşlerin balık ağlarını tamir ede ede dantelcilikte özel teknik geliştirmesinden kaynaklanıyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı