Bavul Meselesi

En çok yapılan tatil hatalarının başında kilolarca eşya ile yola çıkmanın geldiğinden bahsetmiştik. Sana kaplumbağa olmadığını,  evini sırtında taşımadan da hayatta kalabileceğini hatırlatmıştık. Şimdi de sana ideal tatile giden yolda bavul meselesini çözüyoruz.

Bavul deyip geçmemek lazım. Nereden baksan dert. Düzgün yerleştirmezsen sığamazsın, sığsan kıyafetlerin olur sana kullanılmış mendil gibi. Otobüs çok bavul almaz, arabanın bagajına sığmaz, uçakta kilo sınırı… Emin ol otelde bavullarını odana çıkartan görevliler bile içten içe sövecek sana. Saatlerce dolap yerleştireceğin anı düşün bir de şimdi. Yeterince soğuduysan bavulundan şimdi gelelim neler alman gerektiğine.

Düşün bakalım, kaç gün kalacaksın ? Önemli bir etkinliğe katılacak mısın ? Gidiş amacın nedir? En ideali her gün için bir kombinasyon düşünmen. Bu kombinasyonlarda ortak parçalar kullanırsan daha az eşya ile gitmiş olursun. Öyle seçimler yapmalısın ki, her kıyafet için ayrı ayakkabı, çanta, aksesuar götüreyim derken yoldan çıkmayasın. Birbiriyle uyumlu renkler ve tarzlar hayat kurtarır. Bir de her ihtimale karşı şık bir takım/elbise almakta fayda var. Hayat bu, nereden ne çıkacağı belli olmuyor.  Ayakkabı olarak da her ne olursa olsun rahat olanları seçmek en mantıklısı. Daha önce giymediğin bir ayakkabı ile gitmek göz göre göre ayağını vurma riskini almak değil de nedir. Tabana kuvvetse yürüyüş ayakkabılarını almayı da unutma.

Tatile hangi mevsim gittiğin tabi ki en önemli kıstas. Yalnız burada önemli mesele her ihtimale karşı alternatif bir kıyafet almakta. Yaz günü kar yağabilir, kışın güneş açabilir. Senin anlayacağın yaz tatiline bile gidiyorsan bir şal veya ceket almakta fayda var. Kışın da daha ince bir kıyafet düşünebilirsin. Böylelikle her türlü hava koşuluna hazırlıklı olursun. Hatta bavulunun bir köşesine ufak bir şemsiye de sıkıştırırsan yeme de yanında yat.  Her ihtimale karşı yaz olmasa bile yanına bir mayo almaktan da zarar gelmez. Bakarsın otelin kapalı yüzme havuzu çok cazip gelir?

Bavul hazırlarken çoğu zaman unutulan bir detay acil durumlar için alınacak önlemlerdir. Doktor tavsiyesi ile alınmış bir alerji losyonu, hafif bir ağrı kesici – ateş düşürücü, hatta her ihtimale karşı yara bandı bulundurmaktan kimseye zarar gelmez. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa bunları da kutuları ve reçeteleri ile bulundurmak gerekiyor.

Yakın zaman önce yapılan düzenleme ile uçak içi sıvı taşıma kuralları oldukça katılaştı. Artık eskisi gibi rahat rahat taşıman mümkün değil. O yüzden tatile uçak ile gidiyorsan bu kurallara dikkat etmen seni eşyalarının çöpe gitmesinden korur (Maalesef güvenlik görevlileri insiyatif kullanmıyor, kurala uymayan herşey çöpe gidiyor).  Bu kuralları da buradan detaylı şekilde öğrenebilirsin.   Kurallara uygun boyda kozmetik ürünleri ise artık hemen hemen her yerde mevcut. Bavulda yer de kaplamıyorlar. Havalimanı güvenlik kontrol noktalarında bulacağın kilitli poşetlere yerleştirerek sorun yaşamadan taşıyabilirsin.

Bunların hepsini toparlamak gerekirse sana şöyle örnek bir liste sunabiliriz:

 

-Pasaport, gerekli belgeler, kimlik, ehliyet, aşı kartı, kan grubu belgesi, acil durumlarda aranacak telefonların listesi, sigorta belgeleri, biletler, otelin adres ve telefonu…

-Mevsime uygun, birbiriyle rahatça kombine edebileceğin  bir kaç parça kıyafet

-Özel davetlerde giyebileceğiniz şık bir elbise/takım

-MayoJ

-Mevsime uygun rahat 2-3 çift ayakkabı (Bot, terlik, klasik ayakkabı gibi. Bir de her ihtimale karşı bir yürüyüş ayakkabısı)

-Reçeteli olmak kaydıyla düzenli kullanılan ilaçlar veya acil durum ilaçları (alerji losyonu, ağrı kesici vs.)

-Şemsiye

-Gideceğin yerin haritası, rehberi ve pratik konuşma kılavuzu

-Seyahat boyu deodorant, parfüm, kozmetik ve kişisel temizlik ürünleri

-Fotoğraf makinası, pil, şarj vb.

-Eğer evcil hayvanınla birlikte gideceksen uygun boyda bir taşıma kabı, aşı çizelgesi, üzerinde iletişim bilgisi yazan bir tasma (her ihtimale karşı)

Sen de bavulunu hazırlarken bunun gibi bir liste ile hem gerçekten ihtiyacın olan şeyleri seçersin, hem de bir şey unutma ihtimalini elersin.  Son olarak bavuluna ad-soyad ve telefon numarası yazan bir kart da takarsan herhangi bir aksiliği çözmek daha kısa sürer. Kolay gelsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı