Çıkmak İstemeyeceğiniz 6 Dalış Rotası

Yeni bir tatil serüveni mi arıyorsunuz? Size çok güzel bir önerimiz var! :D Dalış, ülkemizin denizlerinde oldukça elverişli olmasına rağmen çok fazla rağbet görmeyen bir su sporu. “Denizler Altında 20.000 Fersah”ta Jules Verne’in anlattığı gibi su altının masalsı dünyasının kapılarını bu tatilinizde aralamaya ne dersiniz! Sizler için ülkemizde bulunan ve bir kere daldıktan sonra bir daha çıkmak istemeyeceğiniz 6 dalış noktasını derledik.

1. Çeşme-Fener Adası

degisti

 

Deniz altını keşfedeceğimiz ilk rotamız: Çeşme! Burada Ildırı köyünden başlayan dalış noktası Fener adası civarlarına kadar uzamaktadır. Yaklaşık 35 metre derinliğe kadar uzanan döküntüler ve kayalıklardan sora rengarenk mercanlar, böcek ve eşkinalarla karşılaşmaya başlarsınız. Yaklaşık 40-45 dakika süren bu keyifli maceranın bitmesini hiç istemeyeceksiniz!

2.Kalkan-Sakarya Batığı

3

 

Antalya’nın batısında, Kaş ilçesine bağlı olan Kalkan beldesi önemli turistik merkezlerimizden sadece bir tanesi. Dalış sporuyla ilgilenmek istiyorsanız uğramanız gereken ilk yerlerden. “Sakarya Batığı” adıyla bilinen gemi tarihi değeri de bulunan batık İngiliz yük gemisidir. 1893 yılında battığı bilinen geminin bulunduğu bölge dalışa yasaklı olduğu için araştırılamıyordu. Bölgedeki yasağın kaldırılmasıyla Kalkan, dalış meraklılarının uğrak mekanlarından biri haline geldi. Tarih ve su sporları meraklılarını Kalkan’a alalım! :D

3.Ayvalık

shutterstock_558042166

 

Bir sonraki rotamız Türkiye’nin dalış konusunda Kızıldeniz’i olarak isimlendirilen Ayvalık’ta. Görüşün her mevsim çok açık ve demir atacak yer bakımından oldukça bereketli olması dalgıçların burayı tercih etmesindeki ilk sebeplerinden. Mercan cenneti olarak nitelendirilen bölgede oldukça keyifli vakit geçireceğinize emin olabilirsiniz.

4.Marmaris

shutterstock_396036619

Sıra en çok dalış noktası bulunan Marmaris’te! 52 ayrı dalış noktasını barındıran bölge, tatilinize heyecan katmak için tercih edebileceğiniz en iyi seçenek olacaktır. Bol canlı popülasyonuna sahip olan Marmaris’te dalış yapmak hayatınızda deneyimlediğiniz en güzel şey olacak!

5.Bodrum

shutterstock_515686096

Tatil deyince akla gelen ilk yer tabi ki Bodrum! Denizi, kumu, güneşi, marinası ve gece hayatı! Bunların gönlümüzde ayrı bir yeri olduğunu kabul ediyoruz ama Bodrum’un sularında bir tarihin gizli olduğunu biliyor muydunuz? Homeros’un da dediği gibi “Ebedi Mavilikler Ülkesi”  bodrum için en güzel tanımlamayı yapıyor. Birçok dalış noktasının bir arada bulunduğu bölge, aynı zamanda su altı arkeolojisinin de doğduğu yerdir. Yarım saat civarında süren bu tarihi serüven sanki bir iki dakikaymış gibi gelecektir.  Dalış sezonu nisan ayından ekim ayına kadar sürdüğünü de unutmadan söyleyelim. :)

6.Çanakkale-Saros

shutterstock_660627424

 

Dalgıçların buluşma noktası deyince akla gelen ilk yer Saros Körfezi diyebiliriz. Canlı popülasyonunun fazla olması dışında batık gemi görmek isteyen dalış tutkunlarının da uğrak yeri olmuş durumda. Yunuslarla birlikte yüzmek isteyenlere ise bölgedeki İbrice Limanını tavsiye ediyoruz. Rengarenk mercanlar, deniz süngerleri, ve birçok balık türüyle karşılaşabileceğiniz bu masalsı deryaya hayran kalacağınıza sizi temin edebiliriz. :)

Tatilinize güzel anılar eklemek ve yeni bir hobi edinmek istiyorsanız dalış yapmak sizin için doğru tercih! Dalış yapacağınız yere karar veredurun otel seçmek için sizi tatil.com’a alalım. :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı