Çocukları Güneşten Korumak İçin 10 Önlem

Çok özlediğimiz yaz biraz geç de olsa geliyor. Yaz mevsiminde en sevdiğimiz şeylerden birisi tabii ki güneşlenmek. Fakat güneşlenirken sağlığımızı da korumak gerektiğini hepimiz biliyoruz. Peki söz konusu çocuklar olunca neler yapmamız gerektiğini biliyor muyuz? Çocukları güneşten korumak için alınması gereken 10 önlemi sunmaya çalışacağız.

  1. Saat Konusunda Dikkatli Davranın

D vitamininden bolca yararlandığımız bizim güzel yıldızımız, güneşimiz, zararlı ışınlar da barındırıyor maalesef. Çocukları bu ışınlardan korumak ve güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde oluşabilecek güneş yanıkları ve güneş çarpmalarından korunmak için 11.00 – 16.00 saatleri arasında güneşte bulundurmamalıyız.

  1. Güneş Gözlüğü ve Şapka Gibi Koruyucular Kullanın

Çocuklar gelişme çağında olduklarından dışarıdan gelen zararlı etkiler onları daha fazla etkilemektedir. Bu nedenle güneş çarpmaları da çocuklarda daha sık görülmektedir. Bunun önüne geçmek için çocuklar açık renkli bir şapka takmadan dışarı çıkarılmamalıdır. Ayrıca minik gözlerini de güneşten korumak için bir güneş gözlüğü şart tabii ki.

  1. Güneş Koruyucu Kullanın

Özellikle çocuklar güneşte uzun süre ve koruyucu kullanmadan kaldıklarında ciltlerinde lekelenme ve güneş yanıkları oluşabilmekte. Bu durumda ileride yaşayacakları cilt hastalıkları riskini büyük oranda artırmaktadır.

Çocukları güneşten korumak için en az 30 SPF koruma faktörüne sahip olan bir güneş koruyucu kullanılmalıdır. Kullandığınız güneş kremlerinde dikkat etmeniz gereken nokta ise; kremlerin çocuklara uygun olması ve olabildiğince alerjen içermemesi.

  1. Güneş Koruyucuyu Sık Sık Yenileyin

Güneş koruyucularını sadece denize girerken değil, güneşli günlerde sokağa çıkmadan 10 – 15 dakika önce çocuğunuza ve hatta kendinize uygulamalı ve en az 2 saatte bir yenilemelisiniz. Hatta tatildeyken genellikle suyun içinde olduğundan ve sık sık kurulandığından yenileme süresini düşürmeniz gerekmektedir.

  1. Suya Dayanıklı Güneş Koruyucular Kullanın

Çocuklar sık sık koşup oynadığından fazla terlemektedirler. Ayrıca yaz aylarında da denize girdiklerinden güneş kremleri koruyucu özelliklerini çabuk kaybedebilmektedir. Bu nedenle çocuklara uyguladığınız kremlerin suya dayanıklı olmasına dikkat ederseniz, daha uzun süre kalıcı olmasını dolayısıyla da çocuğunuzun daha iyi korumasını sağlayabilirsiniz.

  1. Pamuklu ve Açık Renkli Kıyafetler Tercih Edin

Çocuklarımızı güneşli ve sıcak bir günde dışarı çıkarmak zorunda kaldığımızda dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden birisi de vücudunda özellikle hassas bölgelerin kapalı olmasına dikkat etmek. Çocukları sıcaktan korumak için vücudunu açıkta bırakan kıyafetler yerine açık renkli, ince ve pamuklu kıyafetler tercih etmenizde fayda var.

  1. Bol Sıvı Tüketmesini Sağlayın

Temel yaşam kaynağımız su her derde deva. Özellikle sıcak yaz aylarında vücudumuz daha çok sıvıya ihtiyaç duyar. Fakat zaman zaman biz bile sıvı tüketmeyi ihmal ederken, çocuklar da suya ihtiyaç duyduklarının farkına varamayabilirler. Bu durumda ebeveynler çocukların su tüketimlerine dikkat etmeli. Çocukların bol su tüketmeleri ile güneşten olumsuz etkilenme ihtimali de azalacaktır.

  1. Güneş Altında Geçirdiği Süreye Dikkat Edin

Havanın güneşli olduğu günlerde ve güneşin yoğun olduğu saatlerde çocukları dışarı çıkarmamaya özen göstermelisiniz. Fakat zaruri durumlarda çıkarmak zorunda kaldığınızda da çocukları güneş altında bulundurduğunuz süre 10 – 15 dakikayı geçmemeli.

  1. Çocuklar Gölgede Bile Korunmalı

Güneş sadece gökyüzünden değil, yerden yansıyan ışınlarla da güneş yanıkları oluşturabilir. Bu nedenle çocuklar, gölgede bile güneşten etkilenebilir. Bu durumdan korunmak için çocuklar güneşten uzak, büyük şemsiyeler altında korunmalıdır.

  1. Bebekler İçin

Güneş koruyucu kremler kimyasallar ve çeşitli alerjenler içerdiğinden 6 aylıktan küçük bebeklere uygulanmamalı. Bebeklerin güneşten yoğun bir şekilde korunması gerekmektedir. Bunun için güneş koruyucu kullanmak yerine bebekler güneşten uzak tutulmalıdır.

 

Peki çocuğunuzla gitmek için ideal bir otel arayışınız henüz devam ediyorsa, çocuk dostu oteller sayfamıza mutlaka göz atmanızı öneririz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı