Ege Lezzetlerine Keyifli Bir Yolculuk: Alaçatı Ot Festivali

Bir festival düşünün ki organik pazarlara taş çıkarsın… Ege ile bütünleşen yüzlerce çeşit yeşillikler, rengiyle şehirdekileri kıskandıran Çeşme limonu, kokusunu daha sokağın başından duyacağınız damla sakızlı kurabiyeler, envai çeşit ev yapımı reçeller, işte bu dedirten zeytinler, zeytinyağları, peynirler ve daha neler neler… Hangi festivalden mi bahsediyoruz tabi ki Alaçatı Ot Festivali’nden!

Her ne kadar ot festivali olarak adlandırılsa da aslında öyle tek yönlü bir organizasyon değil Alaçatı Ot Festivali… Aksine o kadar dolu dolu ve çok yönlü bir festival ki, 7 senedir katlanarak artan bir katılımcı kitlesine sahip…

Neden Ot Festivali?

Efsanelere göre 1001 çeşit otun yetiştiği Alaçatı’da otların çeşitliliği ve bu otlar ile pişirilen geleneksel lezzetlerin kaybolmaması adına ot festivali düzenlenmektedir. Bu nedenle de doğanın canlanmaya başladığı ilkbahar mevsiminin başlangıcına denk getirilmektedir.

Alaçatı Ot Festivali’nde Neler Var?

Yabani otları tanıma ve toplama imkanı sunan festival; yemek atölyeleri, yabani otlarla beslenme seminerleri, akademisyen, aşçı ve bloggerların söyleşileri, atölyeler, konserler ve yüzlerce kişinin katıldığı ünlü korteji ile bu sene de misafirlerine eşsiz anlar vadetmektedir. Ayrıca festivalin son gününde Alaçatı Amfi Tiyatro’da en çok ot toplama ve en güzel ot yemeği yarışmalarında da eğlenceli anlara tanıklık edebilirsiniz.

Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinden on binlerce misafiri ağırlayan festival, yöresel kıyafetler giymiş yerel halk ve en önde bulunan sakız cinsi koçun başı çektiği festival korteji ile başlar.

Alaçatı Ot Festivali, Tatil.com, Alaçatı Ot Festivali Turu, 8.Alaçatı Ot Festivali

8.Alaçatı Ot Festivali Ne Zaman?

Turizmin en gözde destinasyonlarından biri olan Çeşme’nin Alaçatı semtinde geleneksel olarak düzenlenen Ot Festivali, bu yıl sekizinci kez doğayla iç içe olmayı seven misafirlerine ev sahipliği yapacak. 6 – 9 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan festival bu yıl da eğlenceli anlar eşliğinde doğayı yeniden tanımamıza olanak sağlayacak.

Her sene bir tema ve az bilinen bir otu ön plana çıkaran festivalde bu yılın teması ve faydaları anlatılacak olan otu henüz belli olmadı. Ancak festivale henüz hatırı sayılır bir zaman kala Alaçatı’da bulunan otellerin tamamı dolmuş bulunmakta. Ama henüz bu eşsiz festivalde yerinizi ayırtmadıysanız üzülmeyin! Hala festivale katılmak için bir şansınız var. Tatil.com’un bu festival için özel olarak düzenlediği Alaçatı Ot Festivali Turu, İstanbul ve Bursa hareketli olarak ulaşım ve İzmir’de bir gece konaklama da dahil olmak üzere bu festivalle buluşturuyor. Bu tur ile birlikte İzmir’de bulunan İzmir Konak Meydanı, Kordon, Saat Kulesi ve Hükümet Konağı’nı da gezme fırsatını yakalamış olacaksınız. Eğer tura katılmadan konaklama yapmak isterseniz müsaitlik bulabileceğiniz Kaya İzmir Thermal & Convention Hotel ve Balçova Termal Hotel‘de konaklayarak festivale kısa bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Bir festivalden tüm beklentilerinizi fazlasıyla yerine getiren Alaçatı Ot Festivali’nde bu konaklama fırsatlarını kaçırmadan yerinizi ayırtmayı unutmayın! Alaçatı’nın bin bir çeşit otunu tanıma, bu otlardan toplama, otlarla yapılan yemekleri tadabileceğiniz yemek atölyeleri, yabani otların faydalarının işleneceği beslenme seminerleri, ünlü akademisyen, aşçı ve bloggerların söyleşileri, eğlenceli anlar yaşayabileceğiniz konserler, en fazla ot çeşidi toplama ve en güzel ot yemeğini yapma yarışmaları ve sonrasında tabii ki ödül töreni ve her sene merakla beklenen açılış korteji ile eşsiz bir festival deneyimi sunan Alaçatı Ot Festivali’nde bulunabilmek için geç kalmadan rezervasyon yapın! Festivale katılırsanız Alaçatı’nın önde gelen restoranlarının özel olarak açmış oldukları yöresel statlarda otlardan yapılmış lezzetleri tadabilir, Ot Festivali’nin hatırasını saklayabileceğiniz hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz.

Blog_10

Alaçatı’da Gezilecek Yerler
Ot Festivali için gitmişken Alaçatı’nın dillere destan güzelliğini de keşfetmek isterseniz sizlere birkaç önerimiz olacak…
Korunmuş mimarisi ile göz dolduran taş evleri, renkli sokakları, Arnavut kaldırımı ve eşsiz denizi ile dikkat çeken Alaçatı, köklü geçmişinin getirdiği kültürel zenginlikler ile de öne çıkmaktadır. Ayrıca sahip olduğu zengin aktivite imkanları ve doğal güzellikler ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini cezbeden Alaçatı, günden güne ününe ün katmaktadır.
Alaçatı’nın simgelerinden olan Alaçatı Evleri, korunmuş mimarisi ile eşsiz Alaçatı silüetinin en önemli parçalarındandır. Alaçatı’nın simgelerinden bir diğeri olan Yel Değirmenleri, günümüzde cafe ve restoran gibi sosyal alanlar olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Alaçatı’nın merkezi olan Alaçatı Meydanı, günün her saatinde sosyalleşebileceğiniz alanları ile Alaçatı’nın kalbi sayılabilir. Günümüzden yaklaşık 200 yıl önce yapılmış olan Alaçatı Hacı Memiş Ağa Camii, tarih meraklılarının uğrak mekanlarından biridir. Sadece Alaçatı’nın ya da Türkiye’nin değil dünyanın en gözde sörf alanlarından birisi olan Yumru Koyu, sörf meraklıları için önemli bir aktivite alanıdır. Alaçatı’nın doğal güzelliklerini yaşamak isterseniz ise Çark Plajı ve Aya Yorgi Koyu’nda Ege’nin eşsiz sularının keyfini çıkarabilirsiniz.
Alaçatı’nın bağlı olduğu Çeşme’yi keşfetmek isterseniz de Çeşme Kalesi, Çeşme Müzesi, Kervansaray, Erythrai Antik Kenti, Germiyan Köyü gibi tarihi özellikli yapıları ya da Boyalık Koyu, Dalyanköy, Sakızlı Koy, Aya Yorgi Koyu, Paşalimanı Plajı, Pırlanta Plajı, Çark Plajı ve Ilıca Plajı gibi doğal alanları gezi planınıza dahil edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı