En Çok Tercih Edilen Yurtdışı Turları

Hayatımızın en sevdiğimiz kısımları şüphesiz tatillerdir. Günlük koşuşturmaca, iş stresi, trafik derken sıkılır, boğulur hale geliriz. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız, tüm yıl beklediğiniz, hatta en iyisine gitmek için para biriktirdiğiniz tatilinizi gelin bu yıl yurtiçi yerine yurtdışında geçirin… En çok satan yurtdışı turları ile gidebileceğiniz tatilinizde, ailenizle dünyayı görerek yeni ufuklara açılın… İşte karşınızda sizin için seçtiğimiz en gözde yurtdışı turları.

Barselona turu

Şüphesiz yurtdışı turlar denildiğinde akla ilk Avrupa gelir… Avrupa denilince tabi ki Barcelona. Barcelona turu gidip gidebileceğiniz en güzel turlardan bir tanesidir. Öyle ki İspanya’da bulunan bu bölge Katalanların kurduğu nadide şehirlerden olan Barcelona, ünlü tasarımcı Gaudi’nin tasarladığı eserlerle meşhurdur. Burada Alice Harikalar Diyarı’ndan fırlamış gibi durak iki ev, geniş bir alan ve Gaudi’nin kare biçiminde tasarladığı meydanın ortasında kurbağa heykelini görebilirsiniz. Ayrıca Avrupa’nın en güzel kiliselerinden biri olarak bilinen La Sagra de Familia’yı gezebilirsiniz. Bitmesi uzun yıllar alan bu kilise, tam bir Gotik tarz yansımasıdır. Dallardan türeyen bir ağaç şeklinde tasarlanmıştır. La Rambla meydanı ise İstiklal Caddesi ile karşılaştırabileceğiniz nadir yerlerden bir tanesidir. Gece hayatının kalbinin attığı bu yerde; cambazlar, ressamlar, sokak satıcıları, müzisyenler ve delicesine eğlenen gençleri görebilir, aralarına katılabilirsiniz. Eğer sanata meraklıysanız Dali Müzesi’ne de uğramanızı öneririz. Dünyaca ünlü ressam Salvodor Dali’nin eserlerinin bulunduğu bu ev görülmeye değer… Barcelo’nın simgesi olan İsa Heykeli’ne serbest zamanda gidebilir, bir saat içerisinde varabilirsiniz. Tibidabo adında bir dağda bulunan bu heykel, bir kilise üzerine kurulmuştur. Andorra Prensliği’ne gittiğinizde ise dünyaca ünlü markaların pek çok ürününü burada ucuza satın alabilirsiniz.

Barcelona’ya gitmişken, değişik tadları ve içecekleri denememek olmaz… Burada en başta tadacağınız yiyecek türü, Tapas denilen mezelerdir. Binbir çeşidi bulacağınız bu özel mezeleri özellikle içkinizin yanında tadabilirsiniz. Bunun yanında Akdeniz’in enfes deniz mahsulleri, Pintxo denilen kanepe şeklindeki mezeleri, deniz mahsüllü pilavlarıyla damağınıza şenlik yaşatabilirsiniz. Ayrıca meyveli şarapları da oldukça ünlüdür…

Balkanlar turu

İkinci olarak bahsedebileceğiniz yurtdışı gezisi ise Balkanlar turu… Avrupa’nın ötesinde, İtalya’nın tam karşısında bulunan bu topraklar hem soydaşlarımız hem de Osmanlıların izlerini görebileceğiniz nadide şehirlerdir… 7 ülkenin gezildiği bu turda dur durak bilmeyen maceraperest gezginler için idealdir. Öncelikle otobüsle İpsala’dan Yunanistan’a girerek gezi başlıyor… Burada taş sokakları, taş binaları, hanları, camileri, köprüleri, tren istasyonlarını, kiliseleri ve Rahibe Teresa Anıtı’nı görebilisiniz. Ardından Belgrad’a geçerek Taş Meyda’nı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi’ni, Stefan Lazerevic Anıtı’nı, Saborna Kilisesi’ni görebilirsiniz. Ardandan Saraybosna’ya geçerek 1. Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü’nü görebilir, Fatih Sultan Mehmet’in girdiği kapıdan geçip, Osmanlı çeşmesinden su içebilirsiniz. Bunun yanında Dubrovnik’te ünlü Mostar Köprüsü’nü, Karadağ’da Balkanlar’ın hareketli gece hayatını, Makedonya’da Roma’dan kalma kilise, amfi tiyatroları, Selanik-Manastır’da Atatürk Müzesi’ni, Selanik’te katedralleri, heykelleri, Osmanlı eserlerini ve Atatürk’ün evini ziyaret edebilirsiniz.

Mykonos turu

Mikonos turu ise, daha çok eğlence arayanlar için uygun bir destinasyondur. Öyle ki, gece geç saatlerde başlayıp günün ilk ışıklarına kadar devam eden gece hayatı oldukça popülerdir. Ada pelikanıyla ünlü olduğu için Petros adındaki pelikanı da görmenizi tavsiye ederiz. Adanın başka ilgi çeken yönü ise 500’den fazla kilise ve şapel bulunmasıdır. Buradan aşağı doğru inerek Venedik’e benzeyen Küçük Venedik’in meşhur kafelerinden birine oturup, yel değirmenlerini izleyebilirsiniz. Ayrıca Matoyianni caddesinde Avrupa’nın jet sosyetesini görebilirsiniz. Burada pek çok ünlü markaya ait eşyada satın alabilirsiniz. Bu küçük adayı motosiklet kiralayarak gezebilirsiniz. Paradise Beach ve Super Paradise Beach’e gidip, akşam üstü partilerine katılabilirsiniz. Bunun yanında bir Uzo eşliğinde kabak çiçeği dolmasının tadına bakabilir ve nefis deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.

Gelin bu sene siz de Tatil.com ayrıcalığı ile ömrünüz boyunca unutamayacağınız bir tatil geçirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı