Gizemli Likya Yolu

Gizemli Likya Yolu

Bilindiği gibi Türkiye’nin her yeri ayrı bir cennet, her yeri ayrı bir güzelliktir. Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlerin yaşadığı bu topraklar, zamanın etkisiyle insanlar ,tarihteki yerlerinden silinse de arkalarında bıraktıkları kültürel miraslarıyla bize her daim ilham kaynağı olmuşlardır. Bunlardan bir tanesi de Likyalılardır…

Anadolu’nun güneybatı kısmındaki Teke Yarımadası’nda yaşayan Likyalılar binlerce yıl geçmesine rağmen antik yapıları, dilleri, mezarları ve pek çok inanışlarıyla önceki çağlara ışık tutmaktadır. Aslında kökenleri Girit Adası’na dayanan bu uygarlık, Anadolu topraklarında Yunanlara karşı elde ettikleri zafere karşılık burada yaşama şansı bulmuşlardır. Antalya’nın batısından, Muğla’nın güneydoğusuna kadar, Denizli ve Burdur’u kapsayan bu yer, Likyalılara ev sahipliği yapmıştır.

Aslında hemen yakınımızda olan bu toprakları gelin bu yaz Tatil.com Likya Turları ile tanıyalım. 6 gün sürecek olan Likya Turları’ndan oldukça memnun kalacağınıza eminiz. Çünkü Tatil.com ayrıcalığını hissedeceğiniz ve profesyonel tur rehberlerinin eşliği ile Likyalıları yakından tanımış olacaksınız. Bu turda başlıca gezeceğiniz yerler şunlardır; Saklıkent Kanyonu, Ölüdeniz, İztuzu Plajı Çamur Banyosu, 12 Adalar Tekne Turu‘dur…

Gezi öncelikle Kaunos Antik Kenti ile başlamaktadır. Dalyan’da bulunan bu antik şehir, Milletos’un oğlu Kaunos tarafından kurulmuştur ve onun adını almıştır. Bu şehrin hepsini görmek için kale kısmana çıkmak gerekir. Tiyatro, kilise, hamam, tapınak, havuz ve Kaya Mezarları dağınık bir şekilde kurulmuştur. Gezi sırasında göreceğiniz kaya mezarlarının ön yüzleri tapınak şekilde oyulmuştur. Tarih içerisinde pek çok soyguna uğramıştır. Bu mezarlar bir sülale mezarı olduğu düşünülmektedir. Tur esnasında caretta carettaların yumurta bıraktığı temiz kumsallar ise size farklı bir heyecan yaşatacak, mavi yengeçler ise sizi şaşırtacaktır.

Bunun ardından yine dünyanın yamaç paraşütü için en uygun sahillerinden biri olan Kayaköy’de yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Buradan köye geçebilirsiniz. Bomboş ve harabe evlerden oluşan Kayaköy, önceden tamamı Rum olan bir nüfusa sahiptir. Mübadele zamanında Türklerin ve Rumların yaşadığı bu köy oldukça barışcıl bir köydür. İçerisinde gezilip görülebilecek kiliseler ve on bir adet şapel bulunmaktadır. Yine buradan hareket ederek Tiger Kelebekleri’ni görebileceğiniz Kelebekler Vadisi turuna katılabilirsiniz. Ardından Belcekız Koyu’na uğrayıp, Ölüdeniz’in serin sularına kendinizi atabilirsiniz.

Likya Turu ile görebileceğiniz diğer doğal güzellikler ise, Oniki Adalar’dır. Saklıkent Kanyonu ise size farklı bir deneyim yaşatacaktır. Burada ayaklarınızı buz gibi suya sokabilir ve kanyonu doyasıya gezebilirsiniz. Burada mitolojik hikayeler dinleyip, gezerek bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Ardından Kaputaj Plajı’nda yüzebilir, Kekevo Tekne Turu’na çıkabilir, Kekova’nın simgesi Yüzen Lahit’i fotoğraflayabilir ve antik şehir Patara’ya adım atabilirsiniz. Ertesi gün ise Gökova Körfezi’nden denize doğru akarak, Azmak Çayı Tekne Turu’na oradan da Gökova Tekne Turu’na çıkacaksınız. Burada Sedir Adası’nda yüzüp, kristal kumlara sahip Cleopatra Plajı’nda güneşlenebilirsiniz. Geri dönüş yolunda ise şarabı ve eski rum köyüyle meşhur olan Şirince’ye uğrayıp, müthiş bir yemek yiyerek İstanbul’a doğru tatlı bir yorgunlukla yola çıkabilirsiniz.

Bunlara da göz atın...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir