Güneş Koruyucu Kullanımında 5N1K

Tatile çıktınız; sabahın erken saatlerinde sağlıklı bir şekilde güneşlenip bronzlaşmak istediniz… Tam da o anda aklınıza gelen ilk şeyin güneş koruyucu kullanmak olduğunu biliyoruz. Peki güneş koruyucu kullanırken dikkat etmemiz gereken noktaları, nasıl etki ettiği, kaç faktörlü kullanmamız gerektiği gibi ayrıntıları ne kadar biliyorsunuz? Yazın gelişiyle birlikte içimizdeki bronzlaşma dürtüsü tekrar gün yüzüne çıktığı bugünlerde bronzlaşırken cilt sağlığımızı korumak için en büyük yardımcımız güneş koruyucularını masaya yatırıyoruz.

1.Güneş Koruyucu Nedir?

shutterstock_648847576

Herkesin bildiği gibi güneş koruyucu kremler SPF içeriyor. Yani bizim bildiğimiz anlamıyla güneş koruma faktörü. Bu konuda yanlış bildiğimiz bir nokta var ki; SPF ne kadar yüksek olursa o kadar az bronzlaşırız! Oysaki kullanılan SPF sayısı cildimizi güneşten ne kadar süre ile koruduğunu belirtiyor.  Örneğin “SPF 30” faktörlü bir ürün “SPF 15″ten güneş ışınlarına karşı iki katı fazla süre korumakta.

2.Nerede Kullanılır?

shutterstock_525859909

Biz farkında olmadan güneşin o tatlı ışınları cildimize nüfus ediyor olabilir.  Bu yüzden dışarıda bulunduğumuz her an için güneş koruyucusu kullanmalı ve   yanımızdan ayırmamalıyız.

3.Ne Zaman Kullanmalıyız?

shutterstock_491563120

Güneş koruyucularının yalnızca yazın kullanılması gerektiği algısı oldukça yanlış. Güneşin zararlı ışınları kışın da bulutların ardından gelmeye devam ediyor ve  bu algı yüzünden ciddi sağlık problemleri yaşanabiliyor. Özellikle cilt kanserine yol açan bu ışınlara karşı yaz kış fark etmeksizin güneş koruyucu kremleri kullanmamız gerekiyor.

4.Nasıl Kullanmalıyız?

shutterstock_370768991

SPF’si doğru seçilmiş güneş koruyucusu cildimizin en yakın dostu olabilir. Neden doğru seçilmiş diyoruz biraz bundan bahsedelim. Çok yüksek seçilmiş koruma faktörü yararlı güneş ışınlarının sağladığı D vitamini alımını engelleyebilir. Aynı zamanda çok hassas bir cilde sahip olup oldukça düşük faktörlü koruma tercih ederseniz, kısa süreli rahatsızlıkların yanında cilt kanseri gibi büyük sağlık sorunlarına da davetiye çıkarabilirsiniz.

5.Güneş Koruyucu Kremleri Niçin Kullanıyoruz?

shutterstock_286203488

Güneş koruyucu kullanmamızdaki ilk amaç cilt sağlığımızı korumak, aynı zamanda sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak; içeriğinde çinko ve titan dioksit bulunan ürünleri kullandığınızda ise cilt bakımı yapmak… İleride çiller, cilt lekeleri ve güneş yanıkları ile uğraşmamak için: Yaşasın SPF! :D

6.Kimler Kullanmalı?

shutterstock_385666564

Aslında bu sorunun cevabı kesinlikle herkes. Yaş sınırlaması olmadan çocuk, yaşlı, genç ve özellikle bebeklik döneminde güneş koruyucu kullanmanın ileride cildimize yapabileceğimiz en güzel yatırım olduğunu söyleyebiliriz.

Sizin de aklınızda güzel bir tatile çıkmak varsa ilk adresiniz tatil.com‘un yaz fırsatlı oteller sayfası, sonrasında bir dermokozmetik marketi olsun. Yanıksız, sağlıklı bir tatil dileriz. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı