Gurme İzmir İle Söyleşi: Tatil İçin Çalışıyor Ve Yaşıyorum

Bir lezzetin peşinden Türkiye’yi karış karış gezen, tüm dünyadaki lezzetleri merakla tatmaya giden lezzet avcısı Gurme İzmir olarak tanıdığımız Selin Ece Özgen bu hafta konuğumuz.

Selin Hanım okuyucularımızın sizi daha yakından tanıyabilmeleri adına size hem gurme hem de gezgin diyebilir miyiz? Bize biraz hikayenizden bahseder misiniz?

gurme izmir seyahatte

Aslında benim gerçek mesleğim avukatlık. Mesleğe ilk başladığım yıllarda işim sebebi ile birçok ülkeye gitme fırsatı buldum. Farklı kültürleri tanıdıkça seyahat ve yemeğe olan ilgim giderek ciddi bir boyuta ulaştı. Mutfakla küçüklüğümden beri fazla ilgili olduğumdan bu alanda bir şeyler yapmak istiyordum. 3 yılı aşkın bir süre önce instagram üzerinden @gurme_izmir hesabımı kurdum ve İzmir ve çevresindeki lezzetleri tanıtmaya başladım. Aslında daha çok nerede ne yenileceğine ilişkin öneriler sunduğum bir hesaptı. Dünyada ve İstanbul’da örnekleri vardı ancak İzmir gibi mutfağı zengin bir yere ilişkin böyle bir hesap, o dönemde yoktu. Sanıyorum ilk açılan hesaplardan olmam sebebi ile çok kısa zamanda çok büyük ilgi gördü. Böylelikle maceramın ilk tohumları atıldı.
Sık sık seyahat ettiğim için farklı bölgelerden farklı yemek önerileri de sunmaya başladım. Daha sonrasında Ege’nin de dışına çıkarak Türk ve Dünya mutfaklarına ilişkin yemek ve seyahat yazarlığı yapmaya başladım. Şuan takipçi kitlemin çoğunluğunu Egeliler oluşturuyor. Ağırlıklı olarak yemek ve seyahat üzerine paylaşımlar yapıyorum.

Yol, yolculuk, seyahat size ne anlam ifade ediyor ? Hangi dürtü sizi yollara düşürüyor?

gurme

Ben öncelikle keşfetmeyi çok seven biriyim. Bu sadece yemek anlamında değil, gezilip görülecek yerler bakımından da yeni yerler keşfetmek beni çok heyecanlandırıyor. Elbette ki seyahatlerimin temelinde gittiğim yerlerin mutfakları yer alıyor. En büyük mutluluğum ise seyahatlerimden dönünce gittiğim yerlerin mutfaklarını kendi mutfağımda denemek. Her tatil dönüşümde mutlaka evde, gittiğim yerlerin kültürüne göre hazırlanmış bir sofra kurulur. Sanırım ben tatil için çalışıyor ve yaşıyorum.:)

Bu zamana kadar kaç ülkede lezzet tadım fırsatı buldunuz? Kaç şehir gezdiniz? Görmek istediğiniz yerler ve lezzetinin peşine düşmek istediğiniz hangi yolculuklar bizi bekliyor? 🙂

tatlı şöleni

20’yi aşkın ülkeyi ve belki de 60’a yakın şehri görmüşümdür. Benim her zaman bir hayaller listem vardır. Bu listede gitmek istediğim yerlerin başında Fas ve Güney Amerika yer alıyor. Yurtiçinde ise gerçek bir Karadeniz turu yapmayı çok istiyorum. Umuyorum hayallerim bir gün gerçek olur ve sizlerle paylaşabilirim.

Sizin tatiliniz hangisi? Deniz,kum, güneş üçlüsünden vazgeçemeyenlerden misiniz? Yoksa yeni lezzetlerin, kültürlerin peşinden gittiğiniz tatilleri mi tercih ediyorsunuz?

kapadokya

Bir İzmirli olarak dört mevsim neredeyse deniz,kum,güneş arıyorum. Hele yaz geldi mi denize girmediğim hafta sonu nadir oluyor. Zaten deniz hayatımın bir parçası olduğundan yeni lezzet ve kültürler beni daha çok cezbediyor diyebilirim.

Gençlere, gezmek isteyenlere, içinde seyahat tutkusunu yaşayanlara nasıl tavsiyelerde bulunursunuz?

çikolatalı lezzet

Günde yüzlerce mesaj alıyorum nasıl bu kadar çok geziyorsun, bu iş temposunda nasıl vakit ayırıyorsun diye. Ben de herkes gibi tam zamanlı mesaisi ve çok stresli iş hayatı olan bir insanım. Ancak işten çıktığım anda işi asla düşünmüyorum. İşe gelince de iş dışında başka bir şey düşünmüyorum. Hafta sonu tatillerimi, yıllık izinlerimi değerlendiriyorum. Bence herkes kendisine bahane üretmeden tatiller yaratmalı. Her bütçeye uygun mutlaka bir tatil vardır. Zaten bir kere tadına varınca asla bırakamıyorsunuz. O yüzden hayatınızı tatillere göre şekillendirin.

Tek soru tek cevap kısmımıza gelelim:

Tatil benim için: hayat motivasyonu!
En fotojenik ülke:Sri Lanka
En sevdiğiniz yol şarkısı: Koop- Koop Island Blues
En sevdiğiniz lezzet: Belki size garip gelecek ama en sevdiğim yemek küçüklüğümden beri tavuklu pilavdır 🙂
Aklınızı başınızdan alan lezzetin kokusu: Fırınların önünden geçerken burnuma gelen kokuları hiçbir şeye değişmem!:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı