Hafta Sonu Önerimiz: Batı Karadeniz Turu

Herkesin biraz dinlenmeye ihtiyacı mutlaka vardır… Eğer bu yaz tatile gidemiyorsanız ya da hafta sonunuzu şehir dışında değerlendirmek istiyorsanız  iki gün sürecek ve sizi hayli dinlendirecek bir tatil önerisi verebiliriz. Batı Karadeniz Turları Türkiye’nin en güzel kıyı kesimlerini görebileceğiniz bir turdur. Yeşil ve mavinin bir bütün olduğu, nefis havası ve tatlı insanlarıyla gittiğinize hiç pişman olmayacaksınız.

Kültür turları genellikle kısa süren, diğer tatillere göre daha ekonomik olan, konforlu bir otelde kalmaktan çok şehri gezerek tanıtan, kültürel mirası öne çıkaran bir gezidir. Gideceğiniz şehirlerin yüzyıllar öncesindeki yaşantısını, antik mimarisini, insanlarını, sanat ve kültürel olaylarını tanıma şansına erişeceksiniz. Türkiye, bu bakımdan oldukça uygun bir ülkedir. Çünkü insanlığın daha ilk günlerinden beri pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, Mezopotamya gibi topraklara sahip olmuştur. Siz de bu güzellikleri görmek istiyorsanız, Tatil.com ayrıcalığı ile gideceğiniz kültür turlarına rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Kültür turları içerisinde dikkat çeken turlardan bir tanesi ise Karadeniz Turları. 2 gün sürecek olan bu tura, ailenizle birlikte bir haftasonu katılabilirsiniz. Yürüyeceğiniz, bol bol gezeceğiniz, gezerken dinleneceğiniz bu tur, Abant Gölü’nden başlayıp, Safranbolu’ya kadar uzanmaktadır. Öncelikle tur otobüsüyle hareket edecek, çeşitli ikramlarla Bolu Dağı eteklerine ulaşacaksınız. Dağları ve yayları ile meşhur Karadeniz’in en gözde göllerinden biri olan Abant Gölü’ne ulaşacaksınız. Özellikle ilkbahar ve sonbaharda çok güzel olan gölde, dilerseniz göl kıyısında uzun yürüyüşler yapabilir dilerseniz fayton ile gezebilirsiniz. Kış mevsiminde ise karlar altında kalmasıyla eşsiz bir manzara yine sizi karşılayacaktır…

Abant Gölü’nden hareket ederek rotanız bundan sonra Amasra olacaktır. Gidenleri kendine hayran bırakan bu küçük şehir, yarımadalar üzerine kurulmuştur. Her ne kadar Karadeniz’de olsanız da kendinizi bir Ege kasabasında hissedebilirsiniz. İnişli-çıkışlı yolların ardında varacağınız bu tatlı şehir, daha önce gördüklerinizden çok daha farklı gelecek. Nedeni, doğanın her yerde olduğunu görmeniz… Amasra’da Kemere Köprüsü, Kilise Camii, Çekiciler Çarşısı görebileceğiniz yerler arasındadır. Amasra Kalesi’nden tüm Karadeniz’i ve şehri panoramik olarak görebilirsiniz. Kemere Köprüsü’nde ise köprünün altından gelip geçen küçük balıkçı teknelerinin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ardından tur ile birlikte Amasra’nın ünlü balıklarını ve salatasını yiyeceğiniz restaurantlara yöneleceksiniz. Yemekten sonra hemen denizin kıyısında bulunan ve Osmanlı zamanında Mızıka Okulu olarak kullanılan Amasra Müzesi’ni görerek kentten ayrılacaksınız.

İkinci gün ise tarihi ve kültürel mirasıyla ünlü Safranbolu’ya doğru yola koyulacaksınız. Geçmiş tarihte Türkler ve Rumların yaşadığı bu şehir,  çamaşırhaneleri ve evleriyle meşhurdur. Yörük Köyü’nde gezerken göreceğiniz çamaşırhanedeki ayrıntılara bayılacaksınız. Yüzyıllardan beri pek çok toplumun birlikte yaşadığı Safranbolu’da pek çok din ve pek çok kültür bir aradadır. Adını bölgede fazlaca yetişen safrandan almıştır. Osmanlı zamanında İstanbul’a göçen pek çok Safranbolulu’nun fırıncılık ve denizcilik konusunda usta olduğu söylenir. Şehirde 28 cami, 2 Yunan Ortodoks kilisesi, 13 tekke, 12 medrese, 8 Yunan okulu, 24 han, 11 hamam, telgraf istasyonu ve hastane bulunmaktadır. Evleriyle meşhur olan Safranbolu’da Sipahioğlu Konağı’nı gezebilir, köy kahvesinde mola verdikten sonra Hükümet Konağı ve Saat Kulesi’ni turlayabilirsiniz. Ardından Hıdırlık Tepesi’nde birbirinden hoş fotoğraflar çekerek; Semerciler, Manifaturacılar, Demirciler, Bakırcılar Çarşılarını, Cinci Han, hamam, İzzet Mehmet Paşa Camii, Köprülü Mehmet Paşa Camii’ni gezebilirsiniz. Lokumuyla meşhur olan Safranbolu’da sevdikleriniz için lokum ve hediyelik eşya alabilirsiniz.

Şehrin bunaltıcılığı, trafik ve iş stresinden bir an uzaklaşacağınız bu Karadeniz turu sizi rahatlatacaktır. Bunun için Tatil.com’un online müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz…

Bunlara da göz atın...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir