İğneada Ve Longoz Ormanları’nı Keşfe Çıkıyoruz

Geçtiğimiz hafta sonu uzun zamandır merak ettiğimiz ve çok gitmek istediğimiz İğneada ve Longoz Ormanları’ndaydık.
Cuma gecesi İstanbul’dan yola çıktık. Yol tam 4 saat sürdü fakat 3 saatte de gittiğini söyleyen arkadaşlarımız var. Onları buradan tebrik ediyoruz. Biz trafik canavarı olmaya gerek duymadık. Gidiş yolu üzerinde İstanbul’dan çıktıktan sonra çok güzel yol manzaralarıyla karşılaşıyorsunuz; ayçiçeği tarlaları, ekinlerin üzerinde uçan leylekler, otlaklarda otlayan hayvan sürüleri.

igneada_kahvalti
İlk gece çok yorgun ve uykusuz olduğumuz için kamp alanında sabahladık. Ancak sabah kahvaltımızı Mert Gölü ve denizin arasında kalmasıyla muhteşem stratejik konuma sahip, kimsenin cumartesi sabah saatlerinde henüz keşfedememiş olduğu ağaçların altında yapmak istedik. Sonrasında da kampımıza burada devam ettik. Mert Gölü konum itibari ile merkeze çok yakın olduğundan yiyecek ve içecek temininiz çok rahat olacaktır. Arabayla 3 dakika, yürüyerek 10 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.
Gitmeden önce araştırdığımızda İğneada ve Longoz Ormanları’nda 3 tane aktivite yapıldığını öğrenmiştik; kano turu, ATV turu ve trekking…

igneada_kano
Bizim en çok yapmak istediğimiz ve merak ettiğimiz kano turu olduğundan cumartesi günü kahvaltı ve Türk kahvesi (kahvesiz olmaz) keyfinden sonra Mert Gölü’de bol maceralı 3 saat geçirdik. Hani eski Rambo filmlerinde adam bataklıkta silahıyla saklanmaktadır ve düşmanı görünce bir anda belirir ya işte tam da bu heyecanla keşfediyorsunuz Longoz Ormanları’nı…

kano_gezi
Kanolar kişi başı 25 TL ve süre kısıtlaması yok. Kafanıza göre göl ve ormanın derinliklerinde takılabilirsiniz. Kanonun arkasında size gölde nasıl ilerleyeceğiniz hakkında “yeşil dubadan sağa, sarı dubadan sola” gibi bir yol tarifi bulunuyor, kaybolmayın diye. Önce dümdüz gölde sakince ilerliyorsunuz, bu arada suyun içindeki tüm canlı popülasyonunu görüyorsunuz. Sazlıklara yaklaştıkça dört gözle yeşil dubayı arıyorsunuz ama öyle hemen kendini göstermiyor yeşil duba. Çaktırmasanız da içinizden kaybolduğunuzu ya da yeşil dubanın kayıplara karıştığını düşünüyorsunuz. Ama korkmayın kürek çekmeye devam. Yeşil dubayı gördükten sonra önce bir ohh çekin, ardından sağa doğru sazlıkların arasına dalın. Etrafınızda zıplayan kurbağalardan korkmayın (Hatice: Öyle desek de ben bayağı korktum) ve keşfinize devam edin. Ormanın derinliklerine ilerledikçe karaya çıkabileceğiniz alanlar fark edeceksiniz. Karaya çıkmayı bir düşünün. Çünkü orada da farklı heyecanlar yaşayabilirsiniz. Karaya çıkma kısmı biraz zahmetli. Ertan’ın yoğun ısrarı üzerine çıkamasam da sevgili kurbağanın kanoya zıplamasıyla saniyeler içinde kendimi karada buldum. Ama dikkat edin suya düşmeyin.

kano_igneada
Kürek çekmenin vermiş olduğu yorgunlukla yaptığımız ilk şey dinlenmek ve güzel bir yemek yemek oldu.
Yemeğin ardından her zamanki gibi kahve ritüelimizi gerçekleştirdik ve serinlemek için kendimizi Karadeniz’in serin sularına bıraktık. Denize tek kelimeyle ba-yıl-dıkkk! Sahil kumdan oluşuyor en sevdiğimiz, çünkü ayaklarımıza kaya yosun vs. değmesinden hoşlanmıyoruz. Su çok temiz, tuzluluk oranı da oldukça iyiydi. Hafif dalga vardı ama çok keyifliydi.

kano
Kumsalın sıcağından bunalırsanız hemen arkanızda çok renkli bir cafe göreceksiniz. Burada hem birşeyler içip hem de telefonlarınızı şarj edebilirsiniz.
Longoz Ormanları ve Mert Gölü’nde kamp yapıyorsanız eğer dikkate almanız gereken en büyük şey sivrisinekler. Beş dakika içerisinde halimizi görmenizi gerçekten isterdik. Neremizi kaşıyacağımızı şaşırdık. Hemen arabaya atlayıp soluğu eczanede aldık. Sinek kovucu ve kaşıntıyı hissetmemek için antihistaminik bir jel alıp kamp keyfimize kaldığımız yerden devam ettik.

Mert Gölü'ne Hoşgeldiniz
Hatta şansımıza orada olduğumuz gece meteor yağmuru varmış ve şanslıyız ki birkaç tane yıldızın kayışına şahit olduk. İğneada ve Longoz Ormanları’nda gökyüzü ve yıldızlar çok güzel göründüğünden insanlar meteor yağmurunu izlemek için sahile akın etmişlerdi.
İğneada’ya gittiğinizde yapabileceğiniz bir diğer şey de yolunuzun üzerindeki Dupnisa Mağarası’na uğramak olabilir.
İğneada’da ne kadar harcadık?
Yol masrafımız (araç yakıtı): 170 tl
Kano: 50 tl
Yeme-içme: 75 tl
Eczane: 25 tl
Şimdilik bu kadar, başka maceralarda görüşmek dileğiyle,
Aşkla kalın.

Gezip Gelicez Hakkında:

Doğduk, büyüdük, okuduk… Birimiz eczacı, birimiz gayrimenkul danışmanı olduk sonra birbirimizi bulduk ve en sonunda da Gezip Gelicez dedik… Tanışmamızın ilk haftasından itibaren geziyoruz desek yalan olmaz… Peki bu konu buralara nasıl geldi diye soracak olursanız vallahi biz de bilmiyoruz. Eş, dost, ana, bacı, gardaş; “Oraya nasıl gidilir?”, “Burada ne yenir?”, “Şurada nerede kalınır?” diye sormaya başlayınca biz de artık internet alemine girmeye karar verdik. Sizin görmek istediğiniz yerler, sizin yemekleriniz, bizim gözümüzle birleşsin ve macera başlasın! Aşkla gezelim…

Instagram: Gezip Gelicez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı