İstanbul'a Yakın Kamp Yapılabilecek 5 Nokta

Şehrin kalabalığı ve kasveti yazları artar, nefes alamayacak gibi oluruz. Bir yandan güzel bir tatil düşlerken, bir yandan kısıtlı zamanımızın olmasına üzülürüz. Üşengeçliği bir kenara bırakıp birkaç gün nefes alabileceğiniz, uçsuz bucaksız güzelliklere uzanabileceğiniz İstanbul’a yakın kamp yerlerini listeledik. Yeşili ve maviyi iliklerinize kadar hissedebilmeniz dileğiyle…

1. Uçmakdere (Tekirdağ)

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı olan Uçmakdere, denizin doğayla kol kola gezdiği, sabahları kuş cıvıltılarıyla erkenden uyanıp çınar ağaçlarının altında dinlenebileceğiniz eşsiz bir yer. İstanbul’un kasvetinden sadece 184 km uzak olan Uçmakdere, denizin dışında yamaç paraşütü sporunun da vazgeçilmezi. Bölgede 450 m’lik ve 650 m’lik iki atlayış noktası bulunuyor. Sabahın erken saatlerinde dağların üstünden denize doğru uçma hissini yaşamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Uçmakdere’de lüks oteller bulunmuyor. Pansiyon ve küçük kamping alanları mevcut. Günlük 25 tl’den başlayan kamping alanlarının ücretsizleri de mevcut.

2. İğneada (Kırklareli)

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada, şehrin griliğinden uçsuz bucaksız orman yolların yeşilliğine uzanabileceğiniz, telaşlı zamanlarınızı unutacağınız bir yer. Kendine has bitki örtüsü olan Longoz ormanı içinde 7 tane göl bulunuyor. Longoz ormanlarının içindeki Sarpdere gölünde suya yerleştirilmiş masalarda oturup bir şeyler içmek, dönüşte de 16 türde 33 bin farklı yarasanın olduğu Dupnisa Mağarası’nı gezmek isteyebilirsiniz. İstanbul’a 236 km uzaklıkta olan İğneada’da gezilecek yerler başlıca şöyle; Beğendik Köyü, Mert Gölü, Sarpdere Gölü ve Dupnisa Mağarası.

3. Çobankaya Yaylası (Bursa)

Bursa’ya bağlı Uludağ, bütün dünyada kış turizmiyle tanınıyor. Bilinenin aksine bölge yazları yemyeşil ağaçların arasından akan küçük şelalelerle adeta cenneti andırıyor. Deniz seviyesinden 1700 metre yükseklikte Çobankaya’da serin yayla havasını nüfuz edip, su sesiyle huzur bulabileceksiniz. İstanbul’a sadece 200 km uzaklıkta olan bölgede 150 çadırlık, yani yaklaşık bin kişilik kamp yeri bulunuyor. Bölgede sadece Bakacak Tepesi’nde ücretsiz kamp kurulabiliyor.

4. Yedigöller (Bolu)

Bolu’nun incisi Yedigöller, hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin favorisi. Birbirinden güzel çok sayıda bitki türünün bulunduğu Yedigöller’de kampa dair her şeyi bulabilirsiniz. Yüzün üstünde kuş türünün bulunduğu bölgede ağaç hışırtıları ve kuş cıvıltıları arasında göl manzarasına karşı kahvaltı yapmak en güzel hafta sonu kaçamağı olacaktır. Akşam üstü göl çevresini gezmek, doğanın sessizliğinde kitap okumak sizi üstünüzdeki yükten biraz olsun kurtarabilir. Bölgedeki kamp yerleri Deringöl ile Büyükgöl arasındaki bölgeyle sınırlı ve kamp ücretleri 15 TL’den başlıyor. Sessizlik, doğa ve eşsiz göl manzarası… Aradığınız bunlarsa kesinlikle doğru yerdesiniz.

5. Erikli (Yalova)

Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Erikli Yaylası, deniz seviyesinden 600 m yükseklikte dağ havasını koklayabileceğiniz, derin şelalelerin olduğu eşsiz bir bölge. Yayla son zamanlarda geniş kamp alanları ve sık ormanlarıyla kampseverlerin ilgi odağı haline geldi. Bölgeye yapılan yol sayesinde ulaşım oldukça kolay. İstanbul’a 200 km uzaklıkta olan Erikli Yaylası’ndaki iki şelalede de yüzebilirsiniz. Dönüşte bölgeye yarım saatlik mesafede olan Delmece Yaylası’nı gezmeyi ihmâl etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir