Kalben İle Söyleşi: Sevdiğim Seslerin Peşindeyim

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz, Sofar’ın kaliteli müzik videolarından “Sadece” şarkısıyla hayatımıza giren, dinleyicilerinin kalbine dokunan, özgün müziğin sevilen ismi Kalben bu hafta konuğumuz.

İskenderun’da başlayan hayat yolcuğunuz, Ankara’nın ardından İstanbul’da devam ediyor. 2016 yılından beri de aslında tüm Türkiye’de kaleminizden ve sesinizden çıkanların yolculuğunu izliyoruz. Bu size nasıl hissettiriyor?

kalben tatil

Müzik yolculuğunda çok güzel çocuklarla, gençlerle, yetişkinlerle tanışma şansım oldu. Birlikte çaldığım müzisyenler ve tanıştığım sanatçılar bana ilham verdiler, vermeye devam ediyorlar. Yaralarımın iyileştiğini, karamsarlığımın azaldığını, dünya ne kadar karanlık olursa olsun bir umudun varlığının bizi sardığını hissedebiliyorsam sebebi bu buluşmadır.

Bizler Kalben’in müziğinde o aradığımız samimiyeti, sadeliği bulduk. Hüzünlü ama mizah anlayışını kaleme döken Didem Madak gibi bir tavır bulduk. “Müziğinizin yolculuğu nereye doğru gidiyor” diye sorsam?

kalben sahne

İçimden geldiği yere doğru akıyorum şarkıların nehirlerinde. Karar verip planlar, hesaplar yapmıyorum. Makul davranmak yerine olabildiğince hislerime, hayata dair düşüncelerime, eşitliğe ve aşka inanıyorum. Hep de bu yönde, sevdiğim şiirlerin, sözlerin, seslerin peşinde dolaşmak istiyorum.

Yol, yolculuk sizin için ne ifade ediyor? Hangi dürtü sizi yollara düşüyor?

KALBEN

Yolculuk insanıyım. Sık sık taşınan, dolaşan, bir sırt çantası ile günlerce evden uzaklara giden biriyim. Yolculuk bana sessizliği, huzuru, yalnız kalabilmeyi; dostluğu, doğru insanları keşfedebilmeyi, eğlenmeyi temsil ediyor. Beni çocukluktan beri bırakmayan merak ve uzaklaşma arzusu yollara düşürüyor.

Kalben’in kalemine ilham veren şehir/coğrafya hangisidir? Görmek istediğiniz şehir rotaları arasında nereler bulunuyor?

kalben sahnede

Buenor Aires, Auroville, Tokyo, Johannesburg gibi şehirlere ulaşmayı çok istiyorum.

Türkiye’de en çok hangi bölgelere seyahat etmekten keyif alıyorsunuz? Kış turizmiyle aranız nasıl?

Kalben sokak

Yaz kış her zaman yoldayız çünkü müzisyeniz. (gülüşmeler) Diyarbakır, Mardin, Zonguldak, Çanakkale, İzmir, Gaziantep son zamanlarda gitmekten, görmekten en mutlu olduğum yerler arasında. Kayak yapmadım hiç, karlı dağlarda tatil de yapmadım henüz. Belki bir gün o da olur.

İstediklerini aşkla, tutkuyla yapan biri olarak gençlere, gezmek isteyenlere, içinde seyahat tutkusunu yaşayanlara nasıl tavsiyelerde bulunursunuz?

kalben tavsiye

Ufacık paralar biriktirip bir çanta ile uzakları yakın etmek, yabancıları dost seçmek ve dünyanın ne kadar tanıdık, sıcak bir yer olduğunu keşfetmek mümkün. Her şeyi maddi olanaklara bağlayıp kendimizi ayaklarımızdan olduğumuz yerlere bağlıyoruz ancak gördüm ki ufak bütçelerle harika yolculuklar yapılabilir. Korkusuz olmak, korkuyorsak yanımıza güvendiğimiz birkaç dostu alıp hareket etmek gerek.

Tek soru tek cevap kısmımıza gelelim:

Tatil benim için: Henüz tam anlamıyla yapıp da kendime gelemediğimdir.
En fotojenik ülke: İspanya
En sevdiğiniz yol şarkısı: Fikret Kızılok – Yadigar albümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı