Karadeniz’de Görülecek 10 Yer

Sevilen Türk yönetmenlerden Yeşim Ustaoğlu’nun Pandora’nın Kutusu filmini izlediniz mi? Karadeniz Bölgesi’nde geçen bu film, birden ortadan kaybolan anneleri Nusret Hanım’ı aramak için bir araya gelen üç kardeşin başından geçenleri anlatıyor. Bu kardeşlerin kıyıda köşede kalmış sorunları bu yolculukla birlikte Pandora’nın Kutusu’ndaki gibi bir bir ortaya çıkıyor. Filmin ilk sahnesinde İstanbul’un o stresli, gürültülü, kaotik havasına tezat oluşturacak şekilde sakin, uçsuz bucaksız Batı Karadeniz dağlarının görüntüsü karşılıyor bizleri. Karadeniz Türkiye’nin en yeşil ve doğal bölgesi. Bu filmi izledikten sonra kendinizi ne zamandır yapmak istediğiniz Karadeniz turu ile alakalı planlar yaparken bulabilirsiniz. Karadeniz turu ile alakalı planlarınızı somutlaştırmanıza yardımcı olmak için size Karadeniz’de mutlaka görülmesi gereken doğa harikalarını listeledik. Sizleri Batı ve Doğu Karadeniz’de gezilecek on muhteşem yer önerisiyle baş başa bırakıyoruz. Keyifli okumalar.

  1. Küre Dağları Milli Parkı, Bartın

Batı Karadeniz’den başlayalım. Küre Dağları Milli Parkı Kastamonu ve Bartın arasında bulunuyor. Burası kesinlikle örnek verdiğimiz filmin o doğal atmosferini yakalayabileceğiniz yerlerden biri. Şelale, mağara, kanyon, bin bir çeşit bitki ve yaban hayvanlarıyla sizi rahatlatıp bambaşka alemlere götürecek bir yer burası. Doğa fotoğrafçılığı, bisiklet turları, doğa yürüyüşü gibi doğanın tadını çıkarabileceğiniz bir deneyim yaşamak için muhteşem bir seçenek.

  1. Amasra, Bartın

Amasra, Bartın’a 17 km uzaklıkta, oldukça kolay gidilebilen sakin, huzurlu bir sahil kenti. Yazın gidiyorsanız yüzmek için aralarında çok da mesafe olmayan, şehrin doğusundaki Büyük Liman ve batısındaki Küçük Liman’ı gezmek isteyebilirsiniz. Günün o en romantik anını yakalamak, gün batımını izlemek için sahildeki banklara oturabilir ya da çay bahçelerinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Amasra, balık lokantalarıyla ünlüdür; yirmiyi aşkın sebzeden oluşan ve tam bir lezzet şöleni olan Amasra salatasını ve ballı yoğurdu mutlaka denemelisiniz. Amasra; küçük, çok tatlı ve şirin bir yer olduğu için orada kalmayı planlıyorsanız rezervasyonunuzu bir an önce yaptırmayı unutmayın. Amasra’nın merkezinde bulunan, bölgeye özgü el yapımı ürünleri ve birbirinden güzel yöresel lezzetleriyle kolay kolay çıkamayacağınız Çekiciler Çarşısı’na da mutlaka uğrayın.

  1. Safranbolu, Karabük

Safranbolu’ya giderken önce Eski Şehir’e uğrayın ve tarihin derinliklerine doğru muhteşem bir yolculuğa başlayın. Siz de tarihi mekânları çok sevenlerdenseniz Safranbolu’daki eski evler, konaklar ve arnavut kaldırımlı dar sokaklar arasında nereye bakacağınızı şaşıracak ve bu şirin yerin her bir metrekaresinde fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Safranbolu; evleriyle olduğu kadar Yemeniciler Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ve Arasta çarşılarıyla da adından sıkça söz ettiriyor. Türk kahvesi seviyorsanız Arasta’da odun ateşinde pişirilen ve mis gibi kokan kahveyi ve yanında Safranbolu lokumunu mutlaka denemelisiniz. Birbirinden güzel ufak atölyelere ve dükkanlara uğrayıp sevdiklerinize Safranbolu hatıraları almadan dönmeyin…

  1. Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Yedigöller Milli Parkı, heyelanların meydana getirdiği göllerden oluşmaktadır. Doğayla baş başa kalmak ve kafa dinlemek için mükemmel bir adres gerçekten. Doğal hayatın bozulmadan devam ettiği nadir yerlerden olduğu için sincap, geyik gibi sevimli hayvanlarla da karşılaşmanız mümkün, bizden söylemesi.

  1. Uzungöl, Trabzon

Uzungöl, sık ormanları ve çeşitli bitki örtüsüyle Karadeniz’in en ünlü doğal güzelliklerindendir. Göl, yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Güzel bir doğa yürüyüşü yaptıktan sonra bol oksijenin de etkisiyle karnınız acıkırsa gölün etrafında meşhur Karadeniz lezzetlerini tadabileceğiniz şirin restoranlara uğrayın deriz, pişman olmayacaksınız…

  1. Sümela Manastırı, Trabzon

Zigana dağlarına kurulmuş olan Sümela Manastırı, Karadeniz gezisi deyince ilk akla gelen yerlerdendir. Yıllara meydan okuyan, kayalıklar üzerine kurulmuş bu eşsiz yapıyı ziyaret etmek büyük bir mutluluk. Manastıra ulaşmak için bir yere kadar araçlarla gidip sonra yürüyebilirsiniz ya da kondisyonuma güveniyorum diyorsanız Meryem Ana Deresi’nin aktığı kısımdan tırmanarak çıkabilirsiniz. Sümela Manastırı, kurulduğu yerin yanı sıra efsanesiyle de bir o kadar önemli. Efsaneye göre iki rahip rüyalarında Hz. İsa ve Hz. Meryem’i görürler ve gördükleri yer tam olarak manastırın inşa edildiği noktadır. Birbirlerinden habersiz yola çıkan iki rahip burada karşılaşınca birbirlerine rüyalarını anlatırlar ve böylece manastırın temelleri atılmış olur. İçindeki Hz. Meryem tasviri nedeniyle Hristiyanlar için çok önemli olan manastırdan başka bir yerde rastlayamayacağınız mükemmel bir doğa manzarası izlemeniz mümkün.

  1. Ayder Yaylası, Rize

Rize’nin güzelliği ve doğallığıyla en ünlü yaylası diyebileceğimiz Ayder Yaylası yazın ortasında bile serin ve soğuk hava sevenler için birebir.

  1. Fırtına Deresi, Rize

Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşan Fırtına Deresi rafting yapmayı sevenler için oldukça güzel parkurlara sahip. Üzerindeki kemer köprüler ve yakınlardaki yemyeşil orman ve çay bahçeleriyle doğanın huzurunu içinizde hissedeceğiniz Fırtına Deresi’ne gitmeden Karadeniz turunuzu tamamlamış sayılmazsınız bizden söylemesi.

  1. Zilkale, Rize

Yemyeşil ormanlar arasında, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerinde kurulmuş olan Zilkale, kendinizi birden Avrupa derebeyliklerinin birinde bir şatoda hissetmenize yol açabilir.

  1. Anzer Yaylası, Rize

Anzer Yaylası deyince aklımıza olabildiğince uzanan yemyeşil ağaçlar ve çok sayıda endemik çiçeğin bulunduğu  muhteşem bir doğa harikası geliyor. Fark ettiğiniz gibi Rize, listemizde önemli bir yer tutuyor. Balıyla da oldukça ünlü olan Anzer Yaylası, şehrin tüm stresinden uzaklaşıp doğayla bütünleşmek için kaçırılmayacak bir adres. Ama dikkat edin, bir daha geri dönmek istemeyebilirsiniz.

O zaman ne yapıyoruz? En yakın zamanda bir Karadeniz Turu ayarlıyoruz ve rezervasyonlarımızı şimdiden yaptırıp muhteşem avantajlardan yararlanıyoruz. Yoksa tur bana uymaz ben kendi programımı kendim yaparım diyorsak da, Karadeniz otelleri sayfasını ziyaret ediyoruz! Sırt çantamızı alıp yaylalarda yürümenin vakti çoktan geldi de geçiyor. Muhteşem hamsi tava ve mısır ekmeğini tatmak, çayın en güzelini içmek de cabası. Ben Karadenizliyim ve bu listeye mutlaka bir yer daha eklemeniz gerekiyor diyorsanız yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı