Klasik İtalya Turu

Avrupa’da İtalya kadar bize benzeyen bir ülke daha yoktur herhalde… Değişik lehçeleri, sıcak insanları, zeytinyağları, geleneksel yemekleri, havası ve denizi… Çocukluğumuzdan beri çizme şekliyle bize öğretilen bu ülke, Alplerden Sicilya’ya kadar uzanan bir coğrafyaya sahiptir. Bu güzel ülkeyi Tatil.com ayrıcalığıyla düzenlenen Klasik İtalya Turu ile görebilirsiniz.

Gelin İtalya’da gezip dolaşabileceğiniz şehirleri yöreleri size tanıtalım.

İtalya Avrupa’da bulunmaktadır. Fransa, İsviçre ve Avusturya komşularıdır… Bölgelere ayrılan İtalya’da, her bölgenin kendine ait bir hükümeti vardır. Topraklarının yüzde kırkını dağlar oluşturmaktadır. Etna’da buradadır ve hala volkaniktir… Üzüm bağları oldukça fazla olan bu ülkede, birbirinden güzel üzümler yiyebilir ve şarap içebilirsiniz. Çelik, makine, kimyasal, lastik, tekstil, cam, petrol, mobilya gibi sektörlerde oldukça başarılı olan İtalyanlar, ürettikleri her şeyde bir estetik kaygısı içerisine girerler. Bu nedenle tasarım konusunda oldukça başarılı ve ünlülerdir.

İtalyan mutfağından bahsedecek olursak, dünyaca ünlü olduğunu söyleyebiliriz. Hem deniz ürünleri hem meyveleri hem organik sebzeleri ve et türleriyle oldukça besleyicidir. Akdeniz mutfağının en iyilerini yapan İtalyanlar ince-kalın hamurlu pizzalar, birbirinden lezzetli ve çeşitli spagettiler ile meşhurdur. Floransa’da az pişmiş bir et olan Floransa Bifteği, Milano’nun safranlı pilavı, kuzeyin mısır unut peltesi, Pulia’da un ve su katılarak ve şalgam yeşilliği ile terbiyelenen bukle makarnasını tadabilirsiniz.

Klasik İtalya turları ile İtalya’ya giderseniz, kesinlikle bir festivale gitmenizi öneririz. Eğlenmeyi seven bu Akdeniz insanları, sizi büyük bir içtenlikle misafir edecek, kültür ve yemeklerini göstermeye can atacaklardır. Dil bakımından İngilizce’nin pekte bilinmediği İtalya’da farklı İtalyanca ağızlarına şahit olacaksınız. Floransa ağzından tutunda, Orta Çağ’da konuşulan İtalyancaya kadar…

Gelelim şimdi gideceğiniz yerlere… Oldukça farklı bir coğrafyaya sahip olan İtalya’nın her şehri kendine özgüdür. İtalya turları içerisinde gezilen en popüler şehirler genelde; Venedik, Milano, Floransa ve Roma’dır… Tur Venedik ile başlamaktadır. San Marco Meydanı, kilisesi, saat kuleleri ve Rialto Köprüsü burada görülebilecek yerler arasındadır.

Venedik aslında diğer şehirlerden daha farklıdır. Venedik su üzerine yerleşik yapılmış bir şehirdir. Evlerin arasında bulunan kanallarda çok romantik gondol turları yapabilirsiniz. Ayrıca 117 su kanalı ve 400 adet köprüsüyle sizi kendine aşık edecektir. Venedik’ten sonra Milano’ya geçilmektedir. Burada Roma Arenası, Romeo ve Juliet’in evi, Brave-Dante ve Erbe Meydanı gezilebileceğiniz yerler arasında. Modasıyla ünlü olan bu şehir, size farklı markadan binlerce ürün sunar. Aslında elitist bir kent olan Milano, 2. Dünya Savaşı’nda oldukça zarar gördüğü için şehrin yüzü yenidir. AC Milan ve İnter Milan gibi futbol takımları da bu şehirdedir. Avrupa’nın en eski opera binası La Scala’da operada izleyebilirsiniz. Buradan da Floransa’ya geçeceksiniz. Kültürün başkenti olan bu şehre bayılacaksınız. Da Vinci, Dante ve Galileo gibi tarihsel kişiliklerin yaşadığı bu şehir, Rönesans’a da ev sahipliği yapmıştır. Dünyanın en güzel sahillerine sahip olan Floransa’da İtalyan güneşinin içine damlasına izin verebilirsiniz. Burada da Pisa turuna katılarak kuleyi, Mucizeler Meydanı’nı, katedral ve vaftizhaneyi görebilirsiniz.

Ardından Roma’ya geçiyorsunuz. Roma’da kalbiniz kalabilir… Başkent olan bu şehir adeta tarih ve sanat kokar… Colosseum’u gezerken başınız dönebilir. Aşk Çeşmesi’ne dilek tutarak da para atabilirsiniz. Ayrıca Zafer Anıtı, Vatikan Katedrali, Roma Forumu, meşhur İspanyol merdivenleri de gezilecek yerler arasındadır. Napoli ise Vezüv Yanardağı’nın lavları altında yanan ve taşlaşan insanlarını göreceğiniz tek kenttir. Antik kentlerden biri olan Pompei’de tarihin en diplerine kadar gideceksiniz.

Siz de bavullarınızı toplayın ve Kral ve eşi için yapılan pizzanın şehri olan Napoli’den, Vatikan’a kadar bu muhteşem turu kaçırmayın. Tatil.com ayrıcalığı ile gezeceğiniz  Klasik İtalya Turları ile çok romantik anlar geçirebilirsiniz.

Bunlara da göz atın...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir