Öğrenci Şehirleri

Şu dünyada öğrenci olmak kadar güzel başka bir şey var mıdır dersiniz? Zaten haftanın birkaç günü gidilen dersleri “Ay bugün hava soğuk.”, “Hasta gibiyim sanki, gözlerimin birisi büyük birisi küçük…”, “Kahretsin, bugün saçım çok kötü!” gibi elzem(!) sebeplerle ekme lüksüne sahip olmak… Ders çıkışlarında ya da ders sırasında kankalarla eğlenceli muhabbetlere koyulmak… Ve tek derdi “Aylık akbilim yetecek mi acaba?” (çünkü çok gezdi) olmak…. Bunlar gibi daha pek çok neden sıralandığında öğrencilik, hayatın en özgür dönemi değil mi sizce de?

Sizler için oturduk ve yaşamın bu en güzel çağını hangi şehirde yaşamak daha keyifli olur diye düşünüp bir liste hazırladık…

1. ESKİŞEHİR

Türkiye’deki “en yaşanılabilir şehirler” listesinde üçüncü sırayı alan Eskişehir, öğrencilik hayatının yaşanacağı en güzel şehrimizdir. Çünkü şehrin her yanına yayılan üniversite öğrencileriyle beraber genç bir ruha sahiptir. Yerel halk da artık bu durumu kanıksamıştır ve adeta burada hayat öğrencilere göre akmaktadır… Ev bulmak hesaplı, evinize alacağınız ikinci el eşyaları edinmek kolay, ulaşım son derece rahat ve eğlence her an her yerdedir!

2. AMSTERDAM

Limitin ve durağanlık söz konusu olmadığı Amsterdam eğlencelerinin dünyaca ünlü olduğunu söylememize gerek yok diye düşünüyoruz… Hollanda’nın genelinde hakim olan despot havanın aksine Amsterdam, farklı milletlerin harman yeri olmasından dolayı, cıvıl cıvıldır. Yani Amsterdam’da alacağınız eğitim süresince farklı kültürlere mensup birçok arkadaşınız olabilir… Yaşamın keyifli olduğu şehir, hesabını bilenler için oldukça da ucuzdur.

3. LYON

Lyon, düşük eğitim ücretlerinin avantajını yaşatan bir Fransız şehridir. Paris’e oranla daha az kalabalık ve yoğun olan şehirde öğrenci olmak oldukça keyifli ve kolaydır. Şehirde sakin bir havanın hakim olduğu doğrudur ancak bu sıkıcılıkla karıştırılmamalıdır… Eğlence yerleri olduğu kadar şirin pastaneleri de dikkat çekicidir. Şehirdeki metro ve tramvay sistemi sayesinde ulaşım oldukça rahattır.

4. DUBLİN

İrlanda’nın başkenti olan ve Oscar Wilde, Jonathan Swift gibi dünyaca ünlü yazarları yetiştiren Dublin kültür ve sanat alanında oldukça gelişmiştir. Hareketli gece hayatıyla beraber 15. yüzyıla dayanan kaliteli eğitim kurumlarıyla da öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Farklı milletlerden en fazla göç alan şehirde alacağınız eğitim sırasında tanışacağınız arkadaşlarınız sayesinde sizler de dünyaya açılabilirsiniz…

5. MELBOURNE

Avustralya’nın ikinci büyük şehri olan Melbourne, ülkenin kültür merkezidir. Avusturalya’nın en büyük şirketlerine ev sahipliği yapan şehir, eğlence alanında da insanlara değişik alternatifler sunarak dikkatleri çekmiştir. Formula 1, Avusturalya Açık Tenis Turnuvası gibi önemli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapan şehrin barındırdığı öğrencilerin yarısından fazlasının diğer milletlerden olması Melbourne’u en iyi şekilde özetlemektedir.

6. VARŞOVA

Bu şehirde öğrenci olmak bedava! Şehrin her noktasına aylık ulaşım kartını kullanarak çok düşük bir ücrete ulaşabilirsiniz. Sinema ve tiyatroya %51’e varan indirimlerle girebilirsiniz. Hatta alışverişlerde indirim kazanabilirsiniz… Günlük yaşantısı zaten ekonomik olan Varşova’da öğrenci olursanız krallar / kraliçeler gibi yaşarsınız bizden söylemesi…

7. BOSTON

Amerika’nın kültür başkenti ve en tarihi şehirlerinden biri olan Boston, yeşil alanları ve sonbaharı anımsatan koyu tonlardaki renkleri ile en popüler öğrenci şehirleri arasında yerini alıyor. Dünyaca ünlü basketbol, beysbol ve buz hokeyi takımlarına sahip olan Boston, öğrenciler için sunduğu imkanlarla da çekici hale geliyor ve şehir, her yıl 250.000’den fazla öğrenciye kapılarını açıyor.

8. BARSELONA

Tarihi, kültürü ve sıcak insanlarıyla tam bir Akdeniz şehri olan Barselona‘da öğrenci olmak oldukça ilginç bir deneyim olacaktır. Eğitim dili sıklıkla İspanyolca ve Katalanca olmakla beraber İngilizce eğitim veren programlar da mevcuttur. Gece hayatının oldukça renkli ve canlı olduğu şehirde her tarza uygun eğlencenin olduğunu belirtelim.

9. BUDAPEŞTE

Macaristan’in başkenti ve en önemli turizm noktası olan Budapeşte üniversiteleri, ülke Avrupa Birliği’ne tam üye olduğundan beri, Avrupa’nın en güçlü eğitim veren kurumları arasında yer almaya başlamıştır. Eğitim maliyetlerinin ülkemizdeki özel okullara kıyasla daha düşük, yaşam giderlerinin ise hemen hemen ülkemizdekiyle aynı olduğu şehirde öğrenci hayatı yaşamak oldukça hesaplıdır.

10. ZÜRİH

Avrupa’nın finans merkezlerinden biri olan Zürih, FIFA’ya ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Bunun yanı sıra ünlü pek çok müzeyi ve parkı içinde bulunduran şehrin eğitim kurumları da dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Sunduğu gece ve eğlence hayatıyla da öğrenciler tarafından tercih edilen kentte yaşam, ülkenin diğer şehirlerine kıyasla ekonomiktir.

Bunlara da göz atın...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir