Sizin Çanakkale Tatiliniz Hangisi?

Önümüz bahar ve 18 Mart’ta kurtuluşunu kutlayacak olan Çanakkale’nin tam zamanı! Çanakkale hem yakın mesafesi hem de otel çeşitliliğiyle dikkat çekmekle kalmıyor. Çanakkale’de birkaç tatil seçeneğini bir arada yaşayabilirsiniz! Tatil.com olarak size Çanakkale tatil seçeneklerini sunmak görevimiz. İşte o tatiller…

1. Hafta Sonu Tatili

Çanakkale sık otobüs seferlerinin düzenlendiği, karayoluyla ulaşımın rahat olduğu bir şehir. Büyük şehirlerin hengamesinden kaçmak ve huzur dolu iki gün geçirmek için Çanakkale ideal. İster merkezinde ister yakınlarındaki bölgelerde gezerek tüm stresinizi atabilirsiniz. Çanakkale otelleri size birçok farklı seçenek sunuyor. İster sevdiğinizle baş başa, ister ailenizle veya arkadaşlarınızla bir arada konaklayabilirsiniz. İsterseniz Ezine ilçesinden meşhur Ezine peyniri ve peynir tatlısından bol bol yiyebilir ve evinize götürebilirsiniz.

Truva Antik Kenti

2. Kültür Turu

Çanakkale çok köklü bir geçmişe sahip. Ne mutlu ki bu geçmişten günümüze çok önemli eserler kalmış. Müze kartınızla da giriş yapabileceğiniz iki antik kent tam ziyaret etmelik.

Assos Antik Kenti, Ayvacık ilçesinde yer alıyor. Assos’un günümüzdeki adı Behramkale. Assos Antik Kenti ilk kez Yunanlılar tarafından kurulmuş. Makedonlar ve Persler de buraya yerleşmiş. Orta Çağ’dan sonra bir daha yerleşim görülmemiş. Assos çok büyük bir antik kent. Yüksekteki girişinden alttaki çıkışına kadar biraz uzun ve zorlu bir yürüyüş sizi bekliyor. Ama her ana değeceğini garanti ederiz. Assos’un zirvesinde yer alan Athena Tapınağı en etkileyici kalıntılardandır. Kocaman bir amfitiyatrosu da bulunmaktadır. Zamanında oldukça aktif olan limanı bugün hala kullanılmaktadır.

Assos Antik Kenti

Truva Antik Kenti’nin hikayesi hem tarihte hem de günümüzde oldukça ilginç. Aslında adı Truva değil Troya. İlyada Destanı’nda bahsi geçen Troya Savaşı’nın gerçekleştiği yer olarak kabul ediliyor. Efsaneye göre, güzeller güzeli Helen, sevgilisi Paris’le kaçınca Helen’in kocası Agamemnon çok sinirlenir ve savaş çıkarır. 1870’lerde amatör bir arkeolog olan Heinrich Schliemann bu antik kentte kazılar başlatır ve birkaç kattan oluşan kalıntıların bir kısmını yurt dışına kaçırır. Günümüzde buradan çıkan eserlerin bir kısmı Almanya ve Rusya’dadır ama şehir UNESCO koruması altında ve milli park statüsündedir. Aracınızla da toplu taşımayla da buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı’nın çok önemli bir parçası Çanakkale Savaşı’nı Çanakkale Şehitliği’nde anmayı unutmayın.

3. Yaz Tatili

Assos’un, yani Behramkale’nin deniz seviyesindeki kesiminde muhteşem plajlar da vardır. Assos’un zirvesinden bakarsanız denizin turkuvaz rengini görebilirsiniz. Assos otelleri genelde çok sevimli butik otellerdir.

Geyikli köyünün araçla 5 dakika kadar uzağında Geyikli Plajı bulunur. Villalara özel plaj ve umumi plaj ayrıdır. Burada villa kiralayıp konaklama imkanınız da var.

Behramkale - Assos Otelleri

4. Adalar

Geyikli İskelesi’nden Bozcaada’ya sık sık feribot seferi düzenleniyor. Bozcaada tüm sevimliliğiyle tam bir Ege Adası. Limandan indikten hemen sonra merkezde birçok şirin restoran ve halis ev ürünleriyle karşılaşacaksınız. Yanınızda kağıt veya bez torba getirmeyi unutmayın çünkü adada çevre temizliği açısından poşet yasak, kese kağıdı kullanılıyor. Adanın diğer tarafında bembeyaz kumları, tertemiz ve birazcık da serin deniziyle Ayazma Plajı’na ve başka plajlara merkezden kalkan minibüslerle gidebilirsiniz.

Gökçeada Bozcaada’dan daha uzak bir seçenek. Yüzölçümü olarak daha büyük olan bu adada da gezme ve yüzme olanağınız var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı