Sonbaharda Huzuru Bulacağınız 3 Yer!

Yaz biterken aşırı sıcaklar yerini sonbaharın yumuşak soğukluğuna bırakıyor. Gezerken terlemeyeyim ama üşümeyeyim de diyorsanız Eylül ayı sizin için en uygun ay. Sonbaharda huzuru bulacağınız 3 yeri yazdık. Keyifli okumalar…

1. Çanakkale Assos

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan Assos, Edremit Körfezi’nin kıyısında bulunuyor. Masmavi berrak suları, antik kent kalıntıları ve ferah ambiyansıyla yıl boyunca binlerce turisti ağırlıyor. Tarihi M.Ö 6. yüzyıla dayanan Antik kentte tarihi iliklerinize kadar hissedecek, liman ve körfez manzaralı restoranlarda huzuru bulacaksınız. Gezilecek başlıca yerler şöyle; Assos Antik Kenti, Assos Limanı, Behramkale Köyü, Apollon Smintheus, Adatepe ve Yeşilyurt.

2. Bartın Amasra

Rotamızı Batı Karadeniz’in incisi Amasra’ya çeviriyoruz. Tarihi 3.000 yıl öncesine dayanan Amasra, Bartın’ın nadide ilçelerinden.  Bizans,  Roma ve Ceneviz dönemlerine ait eserlerin müzelerde sergilendiği ilçe kışa kadar canlılığını koruyor. Ankara’ya ve İstanbul’a yakın olması nedeniyle de tercih edilen Amasra küçük köyleri, sıcak insanlarıyla keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak.  Gezilecek başlıca yerler; Amasra Müzesi, Amasra Kalesi, Gürcüoluk Mağarası, Göldere Şelalesi, Çakraz, Bozköy, Ağlayan Ağaç, Çekiciler Çarşısı, Cenova Şatosu, Tavşan Adası,Kuşkayası Yol Anıtı, Direkli Kaya, Kemerdere Köprüsü, Edhem Ağa Konağı ve Küçük Kilise.

3. Balıkesir Cunda Adası

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adası’nın günümüzdeki ismi Alibey Adası olsa da halk tarafından Cunda Adası olarak biliniyor. Bölgenin adı Kurtuluş Savaşı’nda padişahın teslim olun emrine uymayıp silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin komutanı Yarbay Ali Çetinkaya’dan geliyor. Bölgedeki yerleşimin olduğu tek ada olan Cunda, eskiden kalma taş evleri, kiliseleri ve manastırlarıyla öne çıkıyor. Gezilecek başlıca yerler şöyle; Cunda Sahili, Aşıklar Tepesi, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, Taksiyarhis Kilisesi, Tımarhane Adası, Taşkahve, Despot Evi ve Ayışığı Manastırı.

Assos Antik Kenti’nden Cunda Adası’nın Taş Evler’ine uzanacağınız bir tatil sizi bekliyor. Sezon başlamadan sonbaharda gezebileceğiniz yerleri sıraladık. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir