Tarihle Modernin İç İçe Geçtiği Başkent: Berlin

Berlin, Almanya’nın ve Almanya’daki bütün eyaletlerin başkenti. Oldukça fırtınalı bir tarih geçiren Berlin günümüzün en kosmopolit ve en hareketli kentlerinden bir tanesi. Berlin 2. Dünya Savaşı yıllarında neredeyse tamamen tahrip oldu ve ilerleyen yıllarda tabiri caizse kendini baştan yarattı. Özellikle 1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılıp Doğu ve Batı Berlin’in birleşmesiyle büyük ve olumlu değişimlere sahne oldu.

Berlin

Berlin’de şehir merkezine Mitte deniliyor. Burası eski Doğu Almanya’nın da merkeziydi. Berlin altı bölgeye ayrılır. Bunlardan ilginizi çekebileceklere değinelim: Mitte, sosyal olanaklar açısından da çok zengin. Burada çok sayıda kafe, restoran, müze, galeri ve gece kulubü bulabilirsiniz. Yine en çok tarihi eserin bulunduğu bölge de burası. Batı Şehir’de Berlin Hayvanat Bahçesi ve devamında oldukça büyük bir park, hatta orman sizi bekliyor. Doğu Merkez’de daha çok gençler ve Türkiyeli göçmenler ağırlıklı.

Berlin Otelleri

Berlin’de Almanya genelinde olduğu gibi Almanca konuşuluyor. Ama halkın büyük bölümü İngilizceye de hakim. Elbette, Türkçe konuştuğunda anlayacak birçok kişi de olacaktır söz konusu Berlin olunca.

Oldukça gelişmiş bir şehir olan Berlin’de toplu taşıma da oldukça gelişmiş. Otobüs, metro ve tren gibi taşıtlar için ortak bilet alarak rahatça şehri dolaşabilirsiniz. Berlin sokakları ve caddeleri yürüyüş için de ideal.

Berlin’de gezilecek yerler, yıkılmasıyla tarihi değiştiren Berlin Duvarı Anıtı, hemen yakınındaki muazzam Brandenburg Kapısı, şehrin en büyük kilisesi olan Meryem Ana Kilisesi, tarihin yanında modern bir eser olarak yükselen ve Berlin’i kuşbakışı seyredebileceğiniz Televizyon Kulesi ve müzelerin bir araya toplandığı Müze Adası bulunuyor. Berlin müzeler açısından çok zengin bir şehir. Berlin’de konaklayacaksanız en azından önemli birkaç müzeyi ziyaret edecek şekilde vaktinizi ayarlamanızı tavsiye ederiz. Yine çok sayıda kilise, anıt ve sanat galerisi de bulunuyor.

Berlin Tatili

Berlin’de vaktinizi çok güzel şekilde geçirebilirsiniz. Bahsettiğimiz yerleri gezerek bir Berlin turu yapmanın yanı sıra kendiniz de gezebilirsiniz, orada özel olarak düzenlenen konsept turlara da katılabilirsiniz. Şubat ayında, Cannes Film Festivali’yle yarışan Berlin Film Festivali’ne katılabilirsiniz. Berlin Filarmoni Orkestrası’nın muhteşem güzelliğine kendi gözleriniz ve kulaklarınızla şahit olabilirsiniz. Ama biletlerinizi aylar öncesinden ayırtmayı ihmal etmeyin.

Berlin Turu

Berlin eğitim ve çalışma imkanları açısından da oldukça zengin. Berlin’de dünyanın ilk 100’ünde yer alan Freie Universitat, Humboldt Universitat ve Technische Universitat bulunuyor.

Almanya’yada yiyecek konusunda sıkıntınız yok. Sosis çeşitleri ilginizi çekmezse döner yiyebilirsiniz. Almanya’nın en çok tercih edilen içeceği ise bira.

Berlin otelleri ve Berlin turu ile yurt dışı tatilinizde Berlin’i tercih ettiğinizde mutlu olacaksınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı