Tatilden Dönüş Sendromunu Nasıl Atlatırsınız?

İş stresinden, şehir kalabalığından ve yoğun iş hayatından uzak geçen bir kaç günden sonra ofise hayatına, derslere ya da ev işlerine dönmek kolay olmasa gerek. Yapısı gereği dinlenceye yatkın  olan insanın doğasına aykırı olan bu durum modern dilde sendrom olarak biliniyor. Genelde Pazartesi sendromunu her hafta yaşayan insanlar olarak, tatil dönüşü sendromuna da hazırlıklı olduğumuzu düşünürüz. Ancak durum farklıdır. Bir kaç günden uzun süren tatilin etkisinden çıkıp psikolojik ve fiziksel taleplerle dolu gerçek yaşamımıza dönmek vücutta bazı tepkiler geliştirmeye neden olabilir. Tatil dönüşü yaklaştıkça ya da tatilden döndükten sonra uykusuz son geceler, stresli saatler yaşayabilir; yemeden içmeden kesilebilir; emekli olmanın hayallerini kurmaya başlamış olabilirsiniz. Eğer tatil dönüşünün ilk gününde benzer duygu ve durumlar içindeyseniz tatil dönüşü sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Bunu en az zararla en kısa yollardan atlatmanın yollarını biliyoruz. İşte  bu sendromdan kurtulmanın yolları;

1.Bol Bol Müzik Dinleyin;

Müzik ruhun gıdasıdır diye klişe bir cümleyle giriş yaptıktan sonra tatil dönüşü sendromunu atlatmanın ilk yolunu müzik dinlemenin önemine bağlayabiliriz. Müzik, dinlendiği türe göre psikolojik olarak farklı etkiler yaratsa da belli başlı müzik türlerinin insan ruhu üzerinde olumlu bir etki yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tatilden döndükten sonra veya son günler yaklaştıkça aklınıza gelen stres dolu düşünceleri kovmak için kulaklığınızı takıp, kendinizi müziğin rehabilitesine bırakabilir ve sendromu geride bırakabilirsiniz.

2. Son Gece Bir Komedi Filmi İzleyin;

Tatilden döndünüz ve yarın iş var! Hiç panik yapmayın hemen güncel komedi filmlerinden birini seçip izlemeye başlayın ve son gecenizi böyle geçirin. Özellikle komedi filmlerinde, kahramanların başına gelen aksiliklerin ti’ye alınması, olaylara farklı yaklaşmanızı sağlayacak ve sizi olumlu düşüncelere yönlendirecektir.

3. İyi Bir Uyku Şart;

İşe başlayacağınız gün güzel ve dinç bir sabaha uyanmak için mutlaka güzel bir uyku çekin. Gece tüm olumsuz düşüncelerden sıyrılarak, iş günü için sadece ne giyeceğinizi düşünün ve öğlen yemeğinde ne yiyeceğinizi… Bu şekilde uykuya daldığınızda huzurlu bir uyku çekmeniz daha olası olacaktır. Böylece ertesi günü esneyerek veya öğlen aralarında uyuklayarak geçirmekten kurtulabilirsiniz.

4.Ilık veya Soğuk Bir Duş;

Sabah uyanınca ilk işiniz, yapabilirseniz soğuk bir duş almak olsun. Kimileri soğuk duşa dayanıksız olabilir. Bunun da en iyi alternatifi ılık duş olacaktır. Çünkü sıcak suyun her mevsimde insan bedeni üzerinde mayıştırıcı bir etkiye sahip olduğu bilinir. Sabah alacağınız ılık ya da soğuk duş ile birlikte silkelenip kendinize geleceksiniz.

5.İşe Giderken Şık Giyinin;

Sendromlu günün ilk sabahında moralinizin yüksek olması çok önemli. Kendinizi mutlu hissetmek için aynada gördüğünüz görüntüyü beğenmeniz, mutluluk düzeyinizin yükselmesi bakımından hayati bir öneme sahip! İçinde kendinizi en çok beğendiğiniz kıyafetlerinizi seçin, saçlarınızı özenle yapın ve güzel kokularla sokağa adım atın. Kendinizi daha iyi hissettiğinizi ve havanızın değiştiğini hissedeceksiniz.

6.İş Çıkışı Bir Program Hazırlayın;

Sendromdan kurtulmanın en etkili yolu iş çıkı arkadaşlarınızla düzenlediğiniz bir akşam programı olacaktır. Biten bir tatilin etkisinden kurtulmak için yeni bir organizasyon planı yapmak, sendromun panzehirine eşdeğerdir. Böylece tüm günü, akşamı düşleyerek geçirebilir ve kafanızda kurduğunuz eğlenceli planlarla beyninize mutluluk sinyalleri gönderebilirsiniz. Sonra  ne sendrom kalır ne de uyuşuk bir ruh hali!  Vücut her zaman eğlenmeye hazırdır; yeter ki kendinizi mutlu etmeyi bilin… En muhteşem kampanyalı oteller sayfamız emrinizde!

Bunlara da göz atın...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir