Tatile Gideceklere 6 Tedbir Önerisi

Koca bir kış çalışıp didindikten sonra tatil yapmak için ideal zamanların geldiği bu günlerde herkesin aklında kendine ve bütçesine göre bir tatil planı oluşmaya başladı bile! Özellikle bu senenin gözde tatil mekanlarından olan Fethiye’de Ölüdeniz taraflarına doğru ciddi bir akın olacak gibi görülüyor. Tatil işini erkenden ayarlayıp gün sayanlar bir kenara, son dakika tatilcilerinin de bu ara ciddi bir hazırlık evresine girdikleri söylenebilir. Bir çok kişi eksikliklerini son dakikaya kadar kontrol etse bile yine de bir şeyler ters gidebiliyor. Bazen de elimizde olmayan aksilikler nedeniyle stres atmaya gittiğimiz tatilden kafamızda oluşan kocaman ünlem işaretleriyle dönüyoruz.  Ne kadar hazırlanılırsa hazırlanılsın tatil sabahı hep bir şeylerin aksadığı, unutulduğu veya kötü gittiği tecrübeyle sabittir.  Ancak her durumda yapılacak bir şeyler olduğunu düşünerek tatilciler için bazı önleyici tedbirler hazırladık.

1-Haritaya Mutlaka Bakın

Tatil, Tatil Hazırlıkları

Genel olarak hepimizde gideceğimiz otelin adresini tatil şehrine vardıktan sonra keşfetmeye çalışmak gibi bir eğilim söz konusudur. Kafalarımızda yola çıkana kadar “önce bir oraya varalım da oteli nasılsa buluruz” düşüncesi  hakimken, şehre vardıktan sonra sudan çıkmış balık gibi oluruz. Yoldan geçenlere sorduğumuz otel ismini telaffuz ederken zorlanmak bir yana, yolu bilmeyen, oteli tanımayan ancak konumuyla ilgili mutlaka bilgi sahibi olduğuna inanan kişilere denk gelebilme ihtimalimizi düşünürsek küçücük beldede aynı yerlerde 40 tur atmamızın kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle yola çıkmadan önce mutlaka haritaya bakmalı; cadde ve sokak ismi tam olarak öğrenilmeli ve otele nasıl ulaşım sağlanacağı araştırılmalıdır. Özellikle kendi arabanızla gitmiyorsanız, Havalimanından transfer, taksi, minibüs olanaklarını önceden araştırarak hareket etmenizde fayda olacaktır.

2-Hava Durumunu Kontrol Etmeyi Unutmayın

Tatil, Bayram Tatili

Türkiye’nin bazı bölgelerinde hava mevsim geçişleri ve yaz aylarında genel olarak sıcak ve güneşli olsa da bazen mevsim normallerinin altında seyrettiği de bir gerçektir. Özellikle otel rezervasyon tarihlerinizi seçerken hava durumunu kontrol etmenizi öneririz. Onun dışında rezervasyonu yaptıktan sonra otele götüreceklerinizle ilgili de  hava durumuna göz atmanızı çok önemli! Bu günlerde veya mevsim geçişleri zamanında bir tatil planlıyorsanız hava durumu konusunda ekstra dikkatli olmanızı öneririz.

3-Bunları Yanınıza Almayı Sakın Unutmayın

Tatil, Valiz Hazırlığı

Tatile çıkarken unuttuğunuz en ufak bir detay bile tatilinizi eziyete çevirebilir. Mesela şarj aletinizi unuttuğunuzda tatilin nasıl sorunlu bir hale geleceğini düşünün. Bu yüzden sizler için “Bunları Yanınıza Almayı Sakın Unutmayın” listesi hazırladık.

  • Mayo, bikini, şort
  • Elektronik gereçler
  • Güneş yanığı kremleri ve kozmetik ürünler
  • Saç bakım ürünleri
  • Kitaplar
  • Saç şekillendiriciler
  • Terlik ve ayakkabılar

4-Uçuş Planınızı Tekrar Kontrol Edin

Tatil, Yaz Tatili

Bazen değişen uçuş planları SMS iletim hatası, mail ulaşmaması ya da iletilen değişiklik bilgilerinin gözden kaçması gibi sebeplerle tatilcilere ulaşmayabiliyor. Bu durumda hava yolu şirketleri belli durumlarda zararınızı karşılasa da otel rezervasyonunuzun etkilenme durumu gündeme geliyor ve sakinleşmek için planladığınız tatil bir anda büyük bir stres sürecine dönüşebiliyor. Bu nedenle uçuş planınızı son dakikaya bırakmadan en azından birkaç gün öncesinden mutlaka kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

5-Araç Kiralarken Gerekli Kontrolleri Yapın

Tatil, Bayramda Tatil

Havalimanına ya da terminale vardıktan sonra araba kiralama planınız varsa bunu da önceden mutlaka ayarlamış olmanız gerekiyor. Arabayı teslim alırken sigortasını, kaskosunu, benzin durumunu ve deposunu kontrol etmenizde fayda olacaktır. Bunun yanı sıra arabayı teslim ederken fotoğrafını çekerseniz, aracı nasıl teslim ettiğinize dair elinizde bir kanıt bulunur ve böylece sonrasında bir sıkıntı yaşamamayı garanti etmiş olursunuz.

6-Kayıp Bagaj Durumunda Ne Yapacağınızı Bilin

Tatil

Bagajınız bagaj alanına gelmezse ve sonrasındaki aramalarınızda bagajınıza ulaşamazsanız, bagaj bölümünden ayrılmadan durumu bildirmenizde fayda olacaktır. Bagaj konularıyla ilgilenen bir yetkili bulamazsanız bile mutlaka bagajınızla ilgili tüm detayları içeren  kayıp bagaj tutanağı tutun ve 7 gün içerisinde hava yolu şirketine ulaştırın. Bagajınız bir ya da iki gün içinde gelecektir ancak 2 veya 3 haftayı geçen kayıp durumlarında bagajdan ümidi kesebilirsiniz. Hava yolu şirketleri bagajınızda bulunan önemli eşyalarla ilgili ödemeleri yapıyor ancak yine de bu sürecin takipçisi olmanız ve gerekli yasal haklarınızı bilmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı