Turizm ve IT

Bir e – ticaret sitesinin belki de en önemli departmanı IT… Gerçek bir ürünü, elektronik fiyatlar ve fotoğraflarla satmak, kullanıcıya kolaylık sağlamak ve ödeme konusunda güven vermek sanıldığı kadar kolay değil… Bunun temelinde güçlü bir alt yapı gerekiyor. Biz de MetGlobal’in IT Müdürü Kadir Pekel ile IT’ye dair merak ettiklerimizi ve bu alt yapının nasıl oluştuğunu sorduk…

Turizm ve IT

1. Bilmeyenler için Bilgi Teknolojileri departmanın işleyişini kısaca anlatabilir misiniz?

Bilgi Teknolojileri departmanı; bir şirketin bütün veri saklama, veri işleme, yazılım ve sistem yapılandırma çözümlerinin geliştirilip, bakımının yapıldığı oldukça önemli bir birim. Bilgisayar donanımlarının hızla küçülmesi ve ucuzlaması ile birlikte teknolojinin hayatımıza, hatta cebimize bu denli girdiği bir ortamda Bilgi Teknolojileri departmanının varlığı ve sağlığı, bir şirketin hangi iş kolu ile uğraşırsa uğraşsın en önemli önceliklerinden biri olmalıdır.

2. Kendini ‘teknoloji odaklı şirket’ olarak tanımlayan MetGlobal’de, bir turizm ürününü teknoloji ile harmanlayarak satmak size nasıl hissettiriyor? Diğer bilişim şirketlerine göre farkı nedir?

Teknolojiye yatırım yapan turizm şirketleri, bugün zaten dünya devleri arasında yerini almış durumda. MetGlobal de aynı şekilde bugün; otel.com, tatil.com, hotelspro.com gibi markaları ile Türkiye’de, %100 yerli sermaye ile 400’ü aşkın çalışana sahip olması ve global ölçekte hatırı sayılır bir satış hacmi yakalaması, geçmişten bugüne dek teknoloji alanına yaptığı yatırımlara borçlu. Bu yönüyle teknolojiye bu kadar değer veren bir şirkette, ama bir yandan da teknolojiye bir o kadar aç olan bir sektörde, yaptığınız her teknolojik çözümün kazanımını oldukça hızlı bir şekilde geri alabiliyorsunuz ki; böyle bir ortamda çalışmak elbette kendi adıma oldukça heyecan verici.

3. Bildiğiniz gibi internetteki kullanıcı alışkanlıkları değişti… MetGlobal bünyesinde bulunan e-ticaret sitelerinin basitliğini ve kolay ulaşılabilirliğini nasıl sağlıyorsunuz?

MetGlobal, genel olarak bir e-ticaret kurgusu içerisinde web siteleri vasıtasıyla online satış kanallarını kullanan bir şirket. Böyle bir ortamda satış yapan bu web sitelerinin, basit ve kolay ulaşılabilir olması bizim için oldukça önem arz ediyor. Çünkü sitemize gelen müşterinin sorunsuz bir şekilde, en kısa ve en kolay yoldan alışverişini sonlandırması, hem müşteri memnuniyeti hem de şirket finansalları için fazlasıyla kritik bir konu.

4. Önümüzdeki 10 yıl için, teknoloji gelişimindeki öngörüleriniz nelerdir?

Teknoloji dünyası o kadar hızlı gelişiyor ki, gelecek 10 yılı tahmin etmek gerçekten zor. Şahsi fikrim, akıllı telefonlar ve taşınabilir cihazlar ile insanoğlunun teknolojiyle yakınlaşması, giyilebilir teknoloji ve “şeylerin interneti” (internet of things) gelişmeleri ile çok daha ileri boyuta taşınacak.

5. IT alanında başarılı olmak isteyen öğrenci ve yeni mezunlar için önerileriniz nelerdir?

Yeni mezun birçok arkadaşla tanışıyoruz, daha niceleri ile tanışmak ve birlikte çalışmak istiyoruz. Buradaki sorun, bizim tecrübelerimiz ve burada gündelik yaptığımız operasyonların, üniversitelerde verilen eğitimin çok uzağında kalması. Bu doğrultuda benim önerim, üniversite öğrencisi arkadaşların okul yıllarında bir yandan da herhangi bir şirketin Bilgi Teknolojileri biriminde, yarı zamanlı veya en azından her tatil dönemlerinde stajyer olarak görev alarak çalışmaları yönünde olur.

 

Kaynak: Trend&Tatil Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir