Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları Nelerdir?

Uzakları yakın ettiği için hayatımızı kolaylaştıran uçaklar, rötar yaptıkları zaman tam bir işkenceye dönüşüyorlar. Peki bizler, uçak rötar yaptığı zaman ne yapmalıyız, ne gibi haklara sahibiz biliyor muyuz? Bilmiyorsak buyurun hep birlikte öğrenelim…

İlk olarak, rötar süresi ne kadar olursa olsun havayolu şirketi yolcularına iki telefon görüşmesi, e-posta ve faks hizmeti vermek zorundadır.

2 – 3 saati bulan rötarlarda havayolu firmaları sıcak ve soğuk içecek ikram etmek durumundayken 5 saati bulan gecikmelerde günün saatine göre bir öğün ikramı yapmak zorundadırlar.

5 saati geçen rötarlarda ise artık tüm yeme içme ihtiyacınızı karşılamaları gerekmektedir. Bu kadar uzun süren bir rötarda eğer aktarma uçuşunu kaçırmış olursanız bu uçuşun tüm masraflarını 7 gün içinde size ödemeleri gerekmektedir.

Eğer ki rötar 8 saati bulduysa uçuşunuz gerçekleşene kadar havayolu şirketi sizi bir otelde misafir etmek ve tabi ki tüm masraflarınızı karşılamak zorundadır. Konaklama yapmaya ihtiyacınız yoksa da talep ettiğiniz takdirde uçak biletinizin ücretini 7 gün içinde tarafınıza iade etmeleri gerekmektedir.

Bu bilgilerin ve daha fazlasının bulunduğu Yolcu Hakları metninin uçuş öncesi tarafınıza verilmesi lazım ancak hepimiz biliyoruz ki talep edilmedikçe bu metinleri gören, bilen yok. Hatta bazen istediğiniz halde bile verilmeyebiliyor… İnternet sitelerinden bile ulaşabileceğiniz bu metinlerde uçuş iptali durumları, fazla bilet satışı durumları, bağlantılı uçuşun kesintiye uğraması ve varış noktası değişikliği ve tazminat ödemeleri gibi konular yer almaktadır. Hangi uçuş mesafesine ne kadar tazminat ödemesi yapılacağını yolcu hakları metninde detaylıca bulabilirsiniz. Son olarak, evrensel uçuş kuralları gereği bu hakların tüm dünyada aynı olduğunu da belirtelim.

Rötarsız ve keyifli yolculuklar dileriz!

Bunlara da göz atın...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir