Uzak Doğu’nun Rengarenk Şehri Bangkok

Bu şehir hakkında kaleme alınabilecek o kadar fazla konu var ki aslında, yazmak ve okumak saatlerimizi alır. O yüzden sizler için bu şehri kısa ve öz anlatmaya çalışacağım.

Bangkok, Uzak Doğu kültürünü yansıtan en önemli lokasyonlardan bir tanesidir. Metropolize görünümünün yanı sıra, içerisinde büyülü bir dünya barındırmaktadır. Ayrıca Budizm başkenti olmasıyla birlikte, monarşinin de 21. yüzyıl yansımasıdır.

bangkok
Çılgın yemek kültürlerinden tutun, insanların sıcakkanlılığına kadar, onlarca güzelliğe ev sahipliği yapan bu şehir, sanat ve eğlence severler için de birbirinden güzel alternatif sunmaktadır. Ayrıca alışveriş tutkunları için de, ünlü markaların bulunduğu alışveriş merkezleri ve birbirinden otantik yerel dükkanlar bulunmaktadır.
Bangkok’un bir diğer meşhur detayı ise thai masajıdır. Eğer benim gibi masaj yaptırmayı seviyorsanız, Bangkok’un sizler için doğru adres olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Konaklama ve ulaşım konularını da kesinlikle dert etmeyin. Çünkü Tayland, Dünya’da bulunan en ucuz ülkelerden bir tanesi. Şaka gibi gelecek fiyatlara, çok güzel otellerde konaklayabilir, hatta lüks bir restorantta ıstakoz bile yiyebilirsiniz. O yüzden şunu söyleyebilirim ki, eğer Uzak Doğu planınız varsa, Bangkok‘u listenizin başına eklemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Wat Pho (Yatan Buda) Tapınağı

buda

Bu listemizin en başında Wat Pho Tapınağ’ı bulunuyor. Burası için kullanabilenecek kelimelerin sayısı gerçekten çok az. Şıklığın ve zarafetin hayat bulduğu muazzam güzellikte bir yapıt burası. Taylandlılar için son derece kutsal olan bu tapınak, her gün binlerce turiste kapısını açıyor ve Budizm kültürünün tanınması için firsat sağlıyor. Ayrıca içerisinde bulunan dev yatan Buda heykeli ziyaretçilerin bir hayli ilgisini çekiyor. O yüzden eğer Bangkok ziyareti düşünüyorsanız, burayı kesinlikle görülmesi gereken yerler listenizin başına eklemelisiniz.

Jim Thompson Evi

thomson house

Jim Thompson, Soğuk Savaş sırasında, Amerika’nın Güneydoğu Asya’ya gönderdiği bir CIA ajanıdır ve aynı zamanda New York’lu bir mimardır. Savaşın ardından Tayland’a aşık olan mimar, tüm yaşantısını bir kenara bırakıp Tayland’ta yaşama kararı almıştır. Ardından kendisine Tayland mimarisinden esinlenerek bu muazzam evi yapmıştır. Bugün ise, korunaklı bir müze haline çevirilen bu evde, 8. yüzyıldan kalan tarihi eserler bulunmaktadır. Ayrıca müzeye gelen ziyaretçiler ücretsiz rehberden de yararlanabilmektedirler. O yüzden burayı da listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Tayland Yemekleri

bangkok_yemek

Aslında bu liste uzadıkça uzar, çünkü Tayland’ın mutfağı gerçekten çok zengin. Eğer biraz baharat ve acı seviyorsanız, burada sizi çok güzel yemeklerin beklediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Envayi çesit salata ve çorba bulunan Tayland mutfağında, damak zevkiniz yeni bir boyut kazanacak. Yalnız şunu söylemeliyim ki, kuzey ve güney mutfakları birbirinden biraz farklı. Güney’de Müslüman kesim çoğunlukta olduğu için domuz eti tüketimi daha az, kuzeyde yani Bangkok’ta ise daha fazla. O yüzden marketlerde yiyecek alırken üzerilerini okumanızı tavsiye ederim. Yalnız hemen her yemek domuz eti diye düşünmeyin, ülkenin mutfağı deniz ürünlerine dayalı olduğu için bol bol balık yiyebileceksiniz. Yani içiniz rahat olsun, çok lezzetli yemekler sizleri bekliyor.

bangkok_buda

Eğer yaşanacak başka bir dünya arıyorsanız, çok uzaklara gitmenize gerek yok! Çünkü Bangkok size bir uçak bileti kadar yakın…

Instagram: Yol Sarrafı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı