Uzungöl Rehberi

Doğanın bize sunduğu nadir yerlerden biri olan Uzungöl, Trabzon’un en gözde turistik bölgesi. Peki Uzungöl gerçekten ismi gibi uzun mu? Tam da öyle! İsmine yakışır bir şekilde 1090 metre yüksekliğe ve 1000 metre uzunluğa sahip. Biz Uzungöl’ü anlatmakla bitiremeyiz ama yine de deneyeceğiz. İşte yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş doğa harikası ile karşınızdayız.

Bahara adım adım yaklaştığımız bugünlerde hem özlediğimiz yeşile kavuşmak hem de huzurla dolmak için kendinizi Karadeniz‘in eşsiz güzelliğine bırakabilirsiniz. Uzungöl’de kalabalık şehirlerin gürültüsünden uzakta, doğa ile iç içe temiz havayı tüm vücudunuzda hissetmek gerçekten size iyi gelecek! Çevresini kaplayan ormanlar sayesinde de hayvan popülasyonu açısından zengin olan Uzungöl, yılın her dönemi tercihiniz olabilir. Bölgenin vazgeçilmezi ve tam anlamıyla simgesi olan iki minarenin göle düşen yansımaları da sizi kendine hayran bırakacak cinsten.

”Uzungöl’de yapmadan dönmeyin!” diyebileceğimiz şeyleri sizin için listeledik!

* Keşfinizi daha renkli hale getirmek için göl kenarında bulunan mağazalardan kiraladığınız bisiklet ile göl çevresinde tur atın. Ayrıca bu tur sırasında sevdiklerinize de birbirinden renkli hediyelik eşyalar alma fırsatınız da olabilir. Bisiklet turu size göre değilse yamaç paraşütü ile göl üzerinde süzülebilir, faytonlar ile göl çevresinde gezinebilir ve daha da ilginci Uzungöl’de carting bile yapabilirsiniz!

* Karadeniz’e gelmişken o meşhur Karadeniz mutfağının lezzetlerini de denemeden olmaz tabi! Uzungöl’ün yakınlarında bulunan yaylalarda, bölgenin yöresel yemeği olan pazı dolması, kaygana ve mıhlama gibi tatlarla mutlaka tanışın.

*Eğer zaman açısından sıkıntınız yoksa göl kenarında bulunan, Karadeniz’in dokusuna uygun şekilde ağaçtan yapılmış pansiyonlarda bir gece de olsa konaklayın.

* Uzungöl, fotoğraf arşivinizi zenginleştirmek için mükemmel bir yer! Bol bol fotoğraf çekip bu eşsiz manzarada gezinizi ölümsüzleştirin. Gölü arkanıza alıp selfie çekmeyi de ihmal etmeyin…

* Bizden size son öneri, Uzungöl keşfiniz sırasında yol kenarlarında bulunan köprüler de görülmeye değer…

Bizce daha fazla geç kalmayın!

Bunlara da göz atın...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir