Valiz Hazırlama Teknikleri

Evet, sonunda yaz geliyor ve içimiz kıpır kıpır. Şimdiden tatil planları yapmaya başladık, hatta bazılarımız erken rezervasyon kampanyalarından yararlanıp biletlerini aldı bile. Sen de her seyahat öncesi valizimi nasıl hazırlayacağım diye düşünenlerdensen şimdi rahatla ve koltuğuna güzelce kurul. Seni valiz hazırlamanın bir kabus olmaktan çıkıp zevkli bir aktiviteye dönüşmesi için rahatlıkla kullanabileceğin ipuçlarıyla baş başa bırakıyoruz.

 

1.Seyahatini güzel planla

İşe mutlaka yanına alman gerekenlerin bir listesini yapmakla başla. Bu listeyi yapmadan önce gideceğin yerin hava durumuna mutlaka bakmalısın. Gideceğin yere ve oranın iklimine göre yanında götüreceğin kıyafetleri belirlemen daha kolay olacaktır. Tek bir yere gidiyorsan normal boyutta bir valiz, çok yer değiştireceksen de daha küçük bir valiz ve sırt çantasını tercih edebilirsin. Tatile ne amaçla çıktığın valizine koyman gerekenleri seçerken oldukça önemli. Şehirde gezmek için yanına alacağın göz kamaştırıcı kıyafetlerle doğada rahatlamak için alacağın salaş giysiler ya da iş seyahati için yanında götüreceklerin birbirinden çok farklı olacaktır.

 

2.Nasıl seyahat ediyorsun?

Arabayla mı, uçakla mı yoksa trenle mi seyahat ediyorsun? Düşük bütçeli bir şekilde seyahat ediyorsan farklı şekillerde uygulanabilecek kıyafet kombinleri hazırlamak önemli. Araba ve trenle seyahat ediyorsan valiz miktarı, ağırlığı ya da içine koyabileceklerinin sınırlı olması gibi bir sorun yok. Ama eğer uçakla seyahat ediyorsan yanında götüreceğin kıyafetler valiz için ekstra bütçenin olup olmayışına göre değişecektir. Yine aynı şekilde şampuan, parfüm, krem gibi sıvı maddelerin ve makas, törpü gibi kesici eşyaların el bagajında olmamasına dikkat etmelisin. Bir de valizinin kaybolması durumunda el bagajına ilk etapta gerekebilecek bir iki parça kıyafet, şarj cihazı, ilaç koymayı ihmal etme sakın. Hayalindeki Antalya otelleri aklını başından almaya başladı bile, değil mi?

 

3.Puzzle başlıyor.

İlk kural, eşyaları gelişigüzel yerleştirme! Kıyafetlerinin buruşmamasını ya da valizin sen üzerine çıkmadan da kapanabilmesini istiyorsan eşyaları stratejik bir biçimde yerleştirmelisin. Yanında götüreceklerinin listesini yapmıştın zaten. Şimdi her şeyi düzgün bir şekilde yatağının ya da masanın üzerine dizmekle başlayabilirsin.

Pantolon gibi ağır kıyafetleri valizin en alt kısmına koymak iyi bir fikir. Ayakkabılarının her tekini ayrı bir poşete koyarak ve içlerini çoraplarla doldurarak valizindeki boşluklardan daha fazla yararlanabilirsin. İpek, kaşmir gibi hassas dokulu kıyafetlerini ve gece elbiselerini onları kırışmamaları için valizin en üst kısmına koyabilirsin. Ceketlerin ve gömleklerin kollarını öne ve içe gelecek şekilde katlayıp koyabilirsin. Yine yerden kazanmak için kemerleri yuvarlamak yerine valizin yanlarına ikiye katlayıp yerleştirebilirsin.

Şimdi nelerin mutlaka yanında olması gerektiğini bir kez daha düşün. Hepimiz en az bir kez hiç kullanmadığımız bir eşyayı ya da giymediğimiz bir kıyafeti tüm tatil boyunca yanımızda sebepsiz yere taşımışızdır. Kitap okumayı çok seviyor olabilirsin ama bir haftada o dört kitabı birden bitirebileceğine inanıyor musun? Bir profesyonel gibi valiz hazırlamak gerçekten ihtiyacımız olan şeyleri götürmek ve fazlalıkları geride bırakabilmektir.

Valize normalde giydiğin kıyafetleri koy, şunu giysem muhteşem olurdu diye düşünüp dolabının arka kısmında sakladıklarını değil. Ne de olsa tatilde rahat olmak çok önemli.

Renk, kumaş, stil bakımından farklı yer ve zamanlarda giyebileceğini düşündüğün kombinler oluştur. Örneğin bir bluzu koyarken hem eteğinle hem de pantolonunla uyumlu olmasına dikkat edebilirsin. Böylelikle daha az kıyafetle güzel bir çeşitlilik yaratmış olursun. Unutma, uzun bir tatile çıkıyorsan her gün için farklı kıyafet götürmek zorunda değilsin. Dünyanın her yerinde çamaşırlarını yıkatabileceğin bir yer bulman mümkün.

 

4.Mükemmeliyet organizasyonda gizlidir.

Tatilde büyük olasılıkla birçok yer gezeceksin ve valizini birden fazla kez boşaltıp dolduracaksın. Bunu yapmak istemiyorsan her şeyi baştan güzel bir şekilde yerleştirmeni tavsiye ediyoruz. İç çamaşırı, çorap, şarj cihazı vb gibi şeyleri belirli yerlere yerleştirirsen valizi açtığında onları bulmak daha kolay olacaktır.

Güneş kremi, nemlendirici krem, şampuan, parfüm, makyaj malzemeleri düşündüğümüzden daha çok yer kaplayabiliyor. Bu sıvı ürünlerin ağızlarını güzelce kapatmayı ve her birini ayrı bir poşete koyup bağlamayı unutma sakın.

 

5.Yanında boş çanta götür.

Gittiğin yerlerde alışveriş yapmayı seviyorsan valizinde biraz boşluk bırakman ve valizin kapanmama ihtimaline karşı yanında boş çanta bulundurmalısın. Aynı zamanda bu çantalar kirli çamaşırların, ıslak mayon ya da çamurlu ayakkabını saklaman için de kullanışlı olacaktır.

 

6.Elektronik aletleri koru.

Dizüstü bilgisayar, fotoğraf makinesi, tablet ya da elektronik kitap okuyucunu seyahat esnasında güvenli bir şekilde taşıman için ayrı bir çanta hazırlamanı tavsiye ediyoruz. Bilgisayarını, o değerli varlığını, diğer valizlerle depoya göndermek istemezsin herhalde. Ama bazı şeyleri illa da valizine koyman gerekiyorsa en azından bunları kırışması önemli olmayan, pijama gibi kıyafetlere sarıp diğer eşyaların ortasına gelecek şekilde yerleştirebilirsin.

 

7.Otelde uygulayabileceğin küçük ipuçları

Valizi yerleştirirken ne kadar dikkat edersek edelim bazı kıyafetlerin kırışması kaçınılmazdır. Böyle durumlarda kıyafeti askıya as ve banyoya koy. Duşa girdiğin zaman banyonun içindeki buharla kırışıklıkların ortadan kaybolduğunu göreceksin.

 

Valiz hazırlarken kendine özel yöntemlerin mi var? Fikirlerini bizimle paylaşırsan çok mutlu oluruz. ☺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir