Vize İstemeyen Ülkeler

Ülkeler arası dilediğimizce, özgürce seyahat etmek birçoğumuzun arzusu elbette. Ama birçok ülke başka ülkelerden ziyaretçilerine vize uyguluyor. Örneğin, Schengen ülkeleri kendi aralarında vizesiz seyahat ederken başka ülkelerin Schengen vizesi alması gerekiyor. Vize almak için de birçok belge temin etmek ve belli bir vize ücreti ödemek gerekiyor.

Umuma mahsus pasaport sahibiyseniz 18 Temmuz 2013 itibarıyla toplam 98 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize alarak seyahat edebilirsiniz. Bu ülkeleri tek tek gezebileceğiniz gibi, zamanınız ve bütçeniz el verirse yakın olan ülkelerle bir arada tur da yapabilirsiniz. İşte birkaç öneri:

Balkanlar turu

Balkanlar turu

Vizesiz seyahat edilebilen Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kosova ve Makedonya. Bu ülkeler Türkiye’ye yakın kültürleri, samimi atmosferleri, köklü geçmişlerini yansıtan tarihi eserleri ve el değmemiş doğal güzellikleriyle oldukça memnun kalabileceğiniz bir  seyahat rotası oluşturacak. Bosna Hersek’te Saraybosna, Sırbistan’da Belgrad, Karadağ’da muhteşem kıyılar, Makedonya’da Manastır, Ohri ve Üsküp’ü gezebilirsiniz.

Hırvatistan daha Schengen bölgesine girmedi ama 1 Nisan 2013’te vize uygulamaya başladı. Yani Dubrovnik’i görmek için vize almanız gerekiyor. (Yunanistan ve Bulgaristan da Schengen vizesiyle ziyaret edebileceğiniz Balkan ülkeleri.)

Egzotik adalar turu

Egzotik adalar deyince gözünüzün önünde bembeyaz kumsallar, turkuvaz denizler, palmiye ağaçları ve birbirinden etkileyici butik oteller geliyor değil mi? Şu ana kadar hayalini kurduğunuz yerleri görmek için tek ihtiyacınız olan uçak biletinizi ve otelinizi ayarlamak ya da kaliteli bir tura katılmak. Sonra gelsin Maldivler, Seyşeller… Bu adalar Güney Yarımküre’ye yakın veya Güney Yarımküre’de olduğu için sonbahar ve kış aylarında da gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz.

Uzakdoğu turu

Uzakdoğu turu

Uzakdoğu ülkeleri de aslında egzotik bir tatile dahil edilebilir. Türkiye’ye vize uygulamayan Uzakdoğu ülkeleri Singapur ve Tayland. Yani, bu ülkelere pasaportunuzu kaptığınız gibi gidebileceksiniz. Tayland’ın başkenti Bangkok ve tropik destinasyonların en etkileyicilerinden biri olan Phuket Adası, Singapur’la ona bağlı olan büyüleyici Bali Adası ziyaret edebileceğiniz yerlerin en başında geliyor.

Güney Amerika turu

Güney Amerika’da Latin rüzgarını hissetmek için de vizeye ihtiyacınız yok. Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay ve Venezuela Türkiye’ye vize uygulamayan ülkelerden. Güney Amerika’da sizi dillere destan plajlar ve hareketli bir tatil sizi bekliyor.

Kuzey Afrika turu

Kuzey Afrika turu

Kuzey Afrika ülkeleri arasında vizesiz seyahat edebileceğiniz Fas ve Tunus bulunuyor. Bu şehirler köklü geçmişlerinin ve renkli kültürlerinin günümüze yansımalarının yanı sıra Akdeniz kıyısındaki plajlarıyla da ilginizi çekecek.

Her ay, her mevsim, her tatil ve her özel günde Tatil.com yanınızda. Tatil.com vizesiz yurtdışı tur fırsatlarını takip etmeyi unutmayın. Bu fırsatlardan yararlanmak için beklemenize hiç gerek yok. Online rezervasyon sistemimiz ya da satış ofisimizin aracılığıyla istediğiniz otelde istediğiniz odayı kolayca ayırtabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı