Vizesiz Balkanlar Turları

Vizesiz Balkanlar turları yurt dışına çıkmak isteyen tatilcilerin ilk seçeneklerinden. Vizesiz olması ve ekonomik olması gibi nedenler bu turları ilk sıralara taşısa da Balkan ülkeleri cennet manzaralarıyla da oldukça cazip. Tatil.com Balkanlar turlarında göreceğiniz ülke ve şehirleri tanımaya ne dersiniz?

Balkanlardan gelen soğuk havalar terimi artık hepimizin aklına kazındı. Peki neresi bu Balkanlar? Balkan ülkeleri denilince akla gelen ülkeler Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan. (Türkiye’nin bir kısmı da dahil.) Vizesiz Balkanlar turlarında genelde yer alan şehirler Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya. Balkanlar turları bir haftada 5 ülke ve 10 şehir görmenize olanak tanıyor.

Arnavutluk Turu

Arnavutluk Turu

Tiran, Arnavutluk’un başkenti. Burada birçok Osmanlı eseri mevcut. Ethem Bey Camii ve Saat Kulesi gezebileceğiniz yerlerden.

Bosna Hersek Turu

Saraybosna, Bosna Hersek’in başkenti. Bosna Hersek’in tarihte adının en çok geçtiği olay Arşidük Franz Ferdinand’ın suikasta uğraması. Miljacka Nehri üzerinde köprü ve tabela hala ziyarete açık. Bu şehirde Osmanlı etkilerini de görmeniz mümkün. Balkanların en uzun gökdeleni de Bosna Hersek’te.

Mostar, 1566 yılında Osmanlı tarafından inşa edilen, 1993 yılında yıkılan ve 2004 yılında yeniden yapılan Mostar Köprüsü’yle ünlü.

Trebinje, Adriyatik kıyılarına 20 km uzaklıkta olan ve Karadağ’a yakın bir Bosna Hersek şehri.

Bosna - Hersek turu

Karadağ Turu

Kotor, Karadağ’ın kuzey kıyılarında yer alıyor. Eski şehir kısmı UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Budva’nın lakabı Karadağ’ın Miami’si. Hem Adriyatik kıyısındaki enfes plajları hem de eğlence olanaklarıyla dikkat çekiyor. Eski şehrini gezip dar sokakları arşınlamayı unutmayın.

Bar, sahilden 4 km uzaklıkta. Şehirde birçok kültürel ve tarihi anıt yer alıyor. Bar Kalesi’ni gezebilir ve başka şehirlere kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Sırbistan Turu

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti. Yemyeşil ve kanallar içindeki bu şehir başka Avrupa şehirlerini aratmıyor.  Belgrad Kalesi ve tarihi saraylar muhakkak görülmeli.

Sırbistan Turu

Makedonya Turu

Ohri (Ohrid) Makedonya’nın en büyük şehirlerinden biri olmasının yanı sıra manzarasıyla hayran bırakan Ohri Gölü’ne de ev sahipliği yapıyor.

Manastır (Bitola), Yunanistan sınırına yakın olan ve yine Osmanlı izleri taşıyan sevimli bir şehir. Makedonya’nın en güzel ve en eski pazarlarından biri olan Eski Pazar’ı gezebilirsiniz.

Üsküp (Skopje) çok çeşitli bir halk yapısına sahip. Üsküp’ün sembolleri arasında Makedonyal  Büyük İskender de bulunuyor.

Makedonya Turu

Vizesiz yurtdışı turları hem ekonomik hem güzel ama bu, vizeli turlardaki muhteşem yerleri kaçıracağınız anlamına gelmiyor. Tatil.com rezervasyonlarınızın her aşamasında size yardımcı olmaya devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı