Yurt Dışına Çıkacaklar İçin Öneriler

Tatilinizi yeni dünyalar keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak ve yeni kültürleri tanımak için yurt dışında geçirmeyi planlıyorsanız yazımıza dikkat kesilin. Yurtdışı tatiline çıkarken dikkat etmeniz gereken her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

 

1. Keşfetmek İstediğiniz Destinasyonu Seçin

destinasyon_sec

Pek çoğumuzun fırsat bulunca keşfetmek istediği favori bir yurt dışı destinasyonu vardır. Ancak henüz bu destinasyonlardan birinde karar kılamadıysanız Yurtdışı Turları sayfamız karar vermenizde yardımcı olabilir.

 

2. Belgelerinizi Tamamlayın

belgelerini_tamamla

Pasaportunuzla birlikte gerekiyorsa vizenizi de hazır bulundurmayı ve yurt dışı çıkış harcı dekontunuzu almayı unutmayın. Eğer tur ile gitmiyorsanız otel rezervasyon onayınızı yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin. Tur ile gidiyorsanız rehberiniz bu işlemi sizin için halledecektir.

 

3. Valizinizi Hazırlarken Bunlara Dikkat Edin

valizini_hazirla

Bagajınızda kesici alet, yanıcı kimyasal ve su dahil sıvı madde bulundurmamaya özen gösterin. Lens solüsyonu ve ilaçlarınız için doktor raporu ve reçetenize İngilizce çevirisiyle birlikte ihtiyacınız olabileceğini unutmayın.
Valizinizi hazırlarken uçak şirketinin ağırlık limitlerine uymaya çalışın. Limiti aşan her 1 kg için ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir.

 

4. Uçak Yolculuğu Adımlarını Takip Edin

ucak_yolculugu

Karşılaşabileceğiniz olumsuzluklara hazır olmak için uçağınızın kalkış saatinden 2,5 saat önce havaalanında olmaya çalışın.
Check-in işleminizi yapıp valizinizi teslim ettikten sonra biletinizi alabilirsiniz. Eğer aktarmalı uçuş yapacaksanız ve aktarmayı farklı bir havayolu şirketi ile yapacaksanız aktarma yapacağınız havaalanında valizlerinizi teslim alıp diğer havayolu şirketinin bankosunda tekrar check-in yapmanız gerekmektedir. Ancak aktarma sonrası aynı hava yolu şirketinin uçağına binecekseniz bu işlemi yapmanıza gerek kalmaz.

 

5. Pasaport Kontrolü Esnasında Dikkatli Olun

pasaport_kontrolu

Pasaport kontrolü için uçak biletiniz, pasaportunuz ve vizeniz ile birlikte Avrupa Birliği üyesi ülkeleri için “Non-European” isimli bankoya (Örneğin Amerika için Non-Us bankosunu kullanmalısınız.) başvurmanız gerekmektedir.
Bu bankolarda görevlinin sorduğu sorulara doğru cevap vermeniz gerekmektedir. Unutmayın bu görevli sizi ülkeye almama yetkisine sahip.

 

6. Valizinizi Teslim Alın ve Tatilinizin Tadını Çıkarın

valizi_teslim_al

Valizinizi “Baggage Claim” isimli yerden teslim aldıktan sonra yurt dışı tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Keyifli Tatiller :)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı