Kıbrıs'ta Gezilecek 5 Yer

Kıbrıs'ta gezilecek 5 yer

Kıbrıs herkesin bildiği gibi kumarhaneleri, kızıl kum kumsalları ve sıcak iklimi ile bizler için gidilebilecek en özgür yerlerden biri. Ama genellikle Kıbrıs’a giden herkes oteline çekilip deniz, kum, güneş üçlüsünü bırakmadan tatilini geçiriyor. Peki Kıbrıs’a gittiğinizde otelinizden dışarı çıkmak için birçok sebebiniz olduğunu biliyor muydunuz? Bence hayır! İşte sizler için hazırladığımız kısa bir Kıbrıs turunda otelinizin dışında vakit geçirebileceğiniz 5 müthiş yer. Kıbrıs Otel fiyatları için tıklayınız.

Kıbrıs’ta Nereleri Gezebilirim?

Kıbrıs, tarihi ve kültürel zenginlikleri, güzel plajları ve doğal güzellikleri ile ünlü bir adadır. Tarih ve doğa severler için birçok farklı deneyim sunan bir destinasyondur. Kıbrıs’ta gezilebilecek bazı önemli yerler şunlardır:

  • Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği
  • Girne Kalesi
  • Mavi Köşk
  • Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi
  • Namık Kemal Meydanı

1- Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği – Girne

Oldukça değerli olan bu şehitlik 1974 senesinde Kıbrıs Barış harekatı sırasında şehit düşen subay, astsubay, erbaş ile erlerin anısına inşası sağlanmıştır. Adını ise 1974 Barış harekatında şehit düşen alay komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan almış. Günümüzde de hala şehit ve şehit ailelerine bir nebze destek olsun diye birçok unutulmaz yapı kurulmuş ve şehit isimleri ile isimlendirilmeye devam edilmektedir.

2- Girne Kalesi – Girne

Kıbrıs’taki değerli yapıların arasında Arap-İslam akınlarına karşı kentin korunması için Bizanslılar tarafından yapılmış olan Girne Kalesi günümüzde ziyaretçilerine açık bir şekilde bulunmaktadır. Tarih meraklısı birçok insan tarafından ziyaretçi akınına uğrayan bu kale oldukça büyük olmasından kaynaklı içerisinde bir kafe bulundurmaktadır. Ziyaret etmek isterseniz surların üzerinden harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

3- Mavi Köşk – Girne

Oldukça kanlı bir dönemde İtalyan asıllı Rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmış. İki kat üzerine on altı bölüm olarak inşa edilmiştir. Paulo Paolides aslında bir avukattır. Avukatlık mesleğini silah ticaretini gizlemek için kullanmış. Bu nedenle köşkü kimsenin dışarıdan göremeyeceği ancak her tarafa hakim bir mevkiye yaptırmıştır. Böylelikle köşkü silah dağıtım noktası olarak kullanabilmiştir. Fakat 1974 Barış Harekatı sırasında çok severek yaptırdığı bu köşkü arkasında bırakmak zorunda kalmış ve köşk içinde bulunan tünellerden kaçarak kendini kurtarmıştır. Yapılan bu Mavi köşk günümüzde bir ibret müzesi olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin himayesinde ziyaretçilere açık tutulmaktadır. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

4- Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi – Güzelyurt

1974’te olan Barış Harekâtından sonra açılan ilk müzedir. İki katlı olan müze iki bölümden oluşmaktadır. Alt katta bulunan kısımda Kıbrıs civarında bulunan canlı türleri ve Akdeniz’de bulunan balık türleri ve adadaki taş örnekleri sergilenmektedir. Üst katta ise daha çok Neolitik Çağ’dan Ortaçağ’a kadar eski eserler sergilenmektedir.

5- Namık Kemal Meydanı – Magosa

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa ilçesinde yer alan bir müzedir. Namık Kemal’in eserlerinden biri olan Vatan Yahut Silistre sahnelendikten sonra izleyicilerin başlattığı bazı olaylar nedeniyle Namık Kemal Mağusa’da bulunan zindana gönderilmiştir. 38 ay süren bu mahkumiyette birçok hastalıklara yakalanmıştır. Eserlerinin büyük çoğunluğu da bu dönemde çıkmıştır. Günümüzde de Namık Kemal Meydanı’nda kendisine ait birçok eser ve hayatı ile ilgili bilgilere yer verilmektedir.

Kıbrıs’ta tatil yapmayı düşünüyorsanız, bu 5 önemli turistik yeri mutlaka ziyaret edin.

Bunlara da göz atın...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir