Fethiye Rehberi

Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan; kumsalları, antik kentleri, zeytin ağaçları, yaz iklimi ile Türkiye’nin bambaşka bir kentidir Fethiye…

Ege ve Akdeniz’in birleştiği noktada bulunan Fethiye, daha Antik çağlardan beri varlığını sürdüren bir şehir… Öyle ki ilk ismi Telmessos olan Fethiye adını, Yunan Tanrısı Apollo’nun oğlunun adı olan ”Telmessos”tan almıştır. Ondan sonra Osmanlı tarafından fethedilen şehrin adı, ”Makri” yani ”Uzak Şehir” anlamına gelen ”Meğri” kelimesi ile değişmiştir. Daha sonra ilk hava şehidimiz ”Fethi Bey’in” anısına ”Fethiye” olarak son halini almıştır… Muğla’nın yüz ölçümü bakımından en büyük ilçesi olan Fethiye, doğaya, tarihe ve eğlenceye düşkün olanlar için ideal bir şehir…

Fethiye Rehberi

İşte bu şehirde, yapılması gerekenler…

Mutlaka Görün!

Ölüdeniz: Likya zamanında ”Işıklar Ülkesi” ya da ”Uzak Diyar” olarak adlandırılan Ölüdeniz, coğrafi bakımından dünyada eşine çok az rastlanan nadir bir kara parçasıdır. Lagün şeklinde olan, sakin ve dalgasız bir deniz oluşumu olan Ölüdeniz, yılın 10 ayı denize girebileceğiniz bir yer… Çam ağaçları ile denizin birleştiği bu güzel koyda, çocuklarınız sığ denizde oynarken, siz de sakin bir göl görünümlü bu yerde kulaç atıp, gönlünüzce yüzebilirsiniz. Deniz sporlarının da yapıldığı Ölüdeniz’deki halk plajına rahatlıkla gelebilir, deniz kıyısında bulunan restoranlarda Akdeniz lezzetlerini tadabilirsiniz.

Ölüdeniz

Kelebekler Vadisi: 1. derece SİT alanı ilan edilen Kelebekler Vadisi, adeta cennetten bir parça! Babadağ eteklerinde bulunan ve 350 metreye ulaşan kayalıklarla çevrelenen bir vadiden oluşmaktadır. Kelebekler Vadisi ismini, ”Jarsey Tiger” yani Kaplan olarak adlandırılan 80’den fazla kelebek türünden almıştır… Temmuz ve eylül ayların arasında görünen bu kelebeklerin yanı sıra, bölgede bulunan şelale ve vadiden geçen bir dere ile cennetin ta kendisi denilebilir.

Saklıkent: Türkiye’nin en uzun kanyonu olan Saklıkent, adeta doğanın gizli-saklı kalmış en güzel coğrafyalarından bir tanesidir. Beydağları’ndan gelen kaynak suyunun aktığı bu kanyon, kalkerli kayaların aşınmasıyla derin ve uzun bir kanyon halini almıştır. Tabandan sürekli güçlü akarsuyun aktığı kanyonda dolaşırken, ayaklara dikkat! Tahta bir köprüyle girilebilinen vadiye, her yıl 180 ve 210 bin arası bir sayıda turist gelmektedir.

Saklı Vadi

Kayaköy: Hepsi 50 metrekareden fazla olmayan bir hayalet şehir görünümündeki Kayaköy, Fethiye’ye gelip görülmesi gereken yerler bakımından başı çekiyor… Osmanlı zamanında mübadele döneminde Rum vatandaşlar tarafından terkedilen ve bir daha yerleşim yapılmayan bu köy, sessiz ve hüzünlü duruşuyla tarihten kalan pek çok şeyi anlatıyor. Eskiden ”Levissi” olarak adlandırılan Kayaköy, evleri, şapeli, kilisesi, okulu ve taş yollarıyla bir turizm merkezi haline gelmiş.

Fethiye - Kayaköy

Dalyan: Gizli cennet olarak tabir edilen Dalyan, Fethiye’nin diğer kısımlarına göre daha doğal ve sakin kalmış bir bölgesidir. Bunun sebebi 12 km’lik bir yol ile ulaşılabilmesidir. 5 bin yıllık bir geçmişi bulunan bu bölgede, tuzlu su ve tatlı su bir yandadır. Köyceğiz Gölü’nün Akdeniz’e döküldüğü bir yerde bulunan Dalyan’dan çıktığınızda İztuzu Plajı’na gelebilirsiniz. Caretta Carettalar’ın yumurta bıraktığı bu eşsiz plajda denize girebilirsiniz. Buraya geldiğinizde ayrıca kaya mezarlarını ve Antik Caunos kentini gezebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Tlos Antik Kenti: Fethiye’ye 40-45 km arası bir uzaklıkla olan Tlos Antik kenti, Likya’nın en önemli 6 kentinden biri ve spor merkezidir. Pegasus ve Bellaforonte’nin yaşadığı şehir olarak tabir edilen Tlos, M.Ö. 2000’lerde kurulduğu var sayılır. Hitit kaynaklarında ”ülke” olarak geçen Tlos, pek çok semt ve mahalleden oluşur. Burada bulunan ev tipi kaya mezarları, gymnasion, hamam ve tiyatrosu ile dikkat çekmektedir. Ayrıca Araxa, Gemiler Koyu, Letoon, Pinara, Cadianda, Kıdrak, Faralya, Yakapark, Göcek, Adalar, Katrancı, Çalış, Patara ve daha niceleri gezilecek yerler arasındadır.

Mutlaka Yapın!

Fethiye demek, gezmek demek! Fethiye kordonunda uzun yürüyüşler yapabilir, Fethiye Kültür Merkezi’nde klasik müzik dinleyebilir, Fethiye Müzesi’ni gezebilirsiniz. Özellikle Fethiye Marina’dan kalkan ve 12 Adalar’ı gezen tekne turuna katılmanızı öneririz. Çünkü bu sayede, hem doğal güzellikleri görebilir hem de Antik çağlardan kalan tarihi eserleri görme fırsatı yakalarsınız. Fethiye’nin diğer bir özelliği ise, Likya Yolu’na sahip olmasıdır. Türkiye’nin en uzun yürüyüş parkuru olan Likya Yolu’nun tümünü keşfetmek aylar alsa da, siz bir gününüzü ayırarak güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Fethiye Antik Mezarlar

Ne Yemeli?

Çemenli tost: Fethiye’nin ünlü yiyeceklerinden çemenli tost, yemeden dönülmeyecek bir lezzet.

Otlu gözleme: Bu lezzeti dilerseniz Kayaköy’de, dilerseniz de Çalış’taki yörük çadırında ayran-gözleme ikilisi olarak tadabilirsiniz.

İksirci Tezcan: Fethiye kordonunun sonuna gelindiğinde yaz sıcağında karnınız acıkırsa, İksirci Tezcan’da soğuk bir turşu suyu ya da meyve suyu içmenizi tavsiye ederiz.

Paspatur Mutfak: Paspatur’u gezerken olur da acıkırsanız, burada bir tantuni yemeden dönmek olmaz.

Ayrıca Fethiye mutfağında; keşkek, ekmek kadayıfı, zeytinyağlı enginar, kiriş, pazı dolması, sütlü sarı ot, sakızağacı filizi yoğurtlaması, sığla dolması, asma yaprağında levrek, ot kavurması, alabaşı, döndürme, sündürme, bulgurlu domates ve ot kavurması denenmesi gereken tatlar arasında!

Fethiye Yamaç Paraşütü

Spor

Bilindiği gibi Fethiye demek, spor demek! Hem tatil yaparım hem de sporumu yaparım diyorsanız, Fethiye bu iş için biçilmiş kaftan! Bunlardan birincisi dünyanın en iyi parkurlarından biri sayılan Babadağ’da yamaç paraşütü yapmaktır. Öyle ki, tek bir bulutun bile olmadığı masmavi gökyüzüne, kendinizi pilot eşliğinde zirveden bir kuş gibi bırakabilirsiniz. Ortalama 40 dakika süren yamaç paraşütü, zaman zaman 2 saate de çıkabilmekte.

Su sporlarının oldukça popüler olduğu Fethiye’de; jet-skiden parasailinge, su kayağında catamarana, bananadan ringoya, rüzgar kayağından yelkenciliğe pek çok seçenek bulunmakta. Dalaman Çayı’nın hırçın sularında rafting, Af Kule’de dalış ve kürekçilik de gözde sporlar arasında.

Yapabileceğiniz diğer spor türleri ise, Likya Yolu’nda trekking yapabilir, atlı gezilere katılabilir, jipler ile araçlı gezilere de katılabilirsiniz.

 

Gece Hayatı
Her Akdeniz şehrinde olduğu gibi Fethiye’de de gece hayatı bulunmakta. Tüm gün denizde yüzmüş, bir güzel de yanmışsanız gece hayatına adım atabilirsiniz! Özellikle Paspartu barlar sokağı aradığınız gece hayatını size sunabilir… Pahalı olmayan ve ortalama bir fiyatta olan barlarda müziğin ritmine kapılabilir ya da canlı müzik dinleyebilirsiniz.

Fethiye’de bulunan diğer bir gece hayatı da Hisarönü’nde bulunmakta. Özellikle yabancı turistleri kendisine çeken bu bölgede gece kulüpleri, restoran ve oteller var. Fakat baştan uyaralım, eğer oteliniz bu bölgelere uzaksa, minibüs gece geç saatlere kadar pek bulunmuyor, bizden söylemesi!

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı