Bir İzmir Klasiği: Boyoz

Bir İzmir klasiği boyoz

İzmir’de kahvaltı sofralarının baş tacı olan, haşlanmış yumurta ve taze demlenmiş tavşan kanı bir çayla tadına doyulmaz bir üçlü oluşturan boyoz; herkes tarafından bilinse de orjinalinin sadece İzmir fırınlarında üretildiği dolayısıyla İzmir’e yolu düşmeyenlerin mahrum kaldığı bir lezzettir.

En sevilen İzmir lezzetleri arasında başı çeken boyozun tarihi çok eskilere dayanır. 1492 yılında İspanya’dan Türkiye’ye göç eden Sefaradlar tarafından İzmir mutfağına armağan edilen boyoz, İspanyolca “bollos” olarak yazılır ve “küçük somun” anlamına gelir. Kat kat açılmış hamurlardan oluşan boyozun genelde sade olarak tüketilmesi tercih edilse de ıspanaklı ve peynirli seçenekleri de vardır.

Mayasız bir hamur işi olan boyoz İzmirliler tarafından o kadar sevilmektedir ki şerefine bir festival bile tertip edilmiştir. İlki 2012 yılında gerçekleşen İzmir Boyoz Festivali, bu tarihten sonra her yıl eylül ayında, Alsancak Vapur İskelesi’nin yanında düzenlenmeye başlanmıştır. Binlerce boyozun tüketildiği festivalin, 2016 yılında da yapılması planlanmaktadır.

Eğer siz de bir boyoz severseniz ya da bu lezzeti merak edenlerdenseniz ilk fırsatta İzmir’e gidin. Alsancak Dostlar Fırını’ndan dumanı üstünde alacağınız çıtır çıtır birkaç boyoz ve sıcak bir çay ile Kordon’da sabah keyfi yapmadan da dönmeyin!

Bunlara da göz atın...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir