Fransa'nın Lavanta Rüyası!

Provence bölgesi, Güney Fransa’da yer alan tarihi uzun yıllara dayanan Fransız Rivierası’nı kapsar. Bölgede Cannes, Nice gibi popüler şehirlerin yanı sıra Aix-en Provence gibi sakinliği, üzüm bağları, lavanta bahçelerine sahip yerleşim yerlerini de bünyesinde barındırır. Provence, bunların tümüyle tarihle dolu kültür müzesi tadında…

Temmuz ve ağustos aylarında lavantaların çiçek açması ile tam anlamıyla görsel bir şölen sunan bu yer, turistlerin de en gözde şehirleri arasında diyebiliriz. Sadece fotoğraflarına baktığımızda bile içimizi ısıtan, ”Ah keşke orada olsak!” dedirten lavanta bahçeleri, neden bu kadar çok ilgi görüyor anlıyoruz!
Tam anlamıyla ‘Masal Diyarı’ olarak nitelendirebileceğimiz bölge, sabah kahvaltınıza, akşam yemeğinize, tüm gezinize ortak olacak ve sizi derinden etkileyecek… Hatta tatil bitiminde gözlerinizi kapattığınızda, o mis kokuyu hissedeceksiniz.

Provence Bölgesin’de özellikle değinmek istediğimiz Aix-en Provence köyü, Romalılar tarafından milattan önce kurulmuş, 12.yy’dan sonra da Provence’nin başkenti olmuştur. Burası termal kaynak sularıyla ünlü olduğundan her köşe başında bir çeşme bulunuyor. Bu nedenle ‘binbir çeşmeli kent’ olarak da anılmaktadır. Ayrıca eşsiz güzellikleri ile dünyaca ünlü ressamlara ilham kaynağı olmuş Arles kentini de es geçemezdik! Ünlü ressam Van Gogh, 1888 yılında burada 1 yıl yaşamış, geçirdiği şiddetli sinir krizlerine rağmen çok etkilendiği Arles kentinden esinlerek pek çok tablo yaratmıştır. Bu dönemde resmettiği bir çok eser bölgede bulunan Van Gogh Vakfı ile yaşatılıyor…

Provence’a nasıl gidilir?
* THY ve Pegasus ile ya da sadece yaz aylarında Air France’ın düzenlediği seferler ile İstanbul’dan aktarmasız olarak Marsilya uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
* Marsilya, bölgeye 15 dakika mesafede bulunmaktadır. Böylece Marsilya’yı da gezme imkanı bulabilirsiniz! Veya İstanbul’dan direk Nice uçuşlarını tercih edebilir ya da Paris aktarmalı olarak Toulouse’a gidebilir, oradan araba kiralayarak tüm bölgeyi karış karış gezebilirsiniz. Bizden size öneri; araba kiraladığınızda içerisinde GPS olduğuna dikkat edin zira geziniz karışıklara neden olabilir…

Öte yandan, Aix-en Provence bölgesindeki oteller birbirinden güzel ve konforlu olmanın yanında, hemen hemen hepsi tarihi binalarda yer almaktadır. Kalacağınız otelde, mutlaka bölgenin tarihi dokusunu içinize çekme fırsatı bulacak ve geçmişe yolculuk yapacaksınız. O nedenle, Aix-en Provence otelleri sayfasına gidip, otellere bir şans vermelisiniz!


Şifa Kaynağı; Lavantalar!
-Gözlerde oluşan arpacık ya da alerji kaşıntılarına karşı rahatlama sağlıyor.
– İyi bir idrar söktürücüdür. Hatta diyet listelerinde bile ekleniyor.
– Lavanta yağı, böcek ısırıklarına iyi geliyor.
– Migren ve astım hastalıklarında kullanılıyor.
– Kokusunun yatıştırıcı, sakinleştirici özelliği var.
– Kokusu vücuda kuvvet ve ferahlık veriyor.
– Egzama, yanık, sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarını tedavi ediyor.
– Gaz şişkinliğini, bulantı ve kusmayı engeller.
– Romatizma şikâyetlerini hafifletiyor.
– Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor.
– Saçların güç kaynağı, cildin de dostu.

Mutlaka Deneyin!
Ünlü kozmetik markası L’Occitane’ın fabrikasını gezerek, lavanta üretimine tanık olun. Ve bölgede bulunan ve çarşamba günleri düzenlenen Sault Pazarı’na uğrayarak lavantalı sabun, kozmetik ürünü, şampuan ve kolonya alın. (Not düşmek gerekirse; bu pazarın tarihi 1500’lü yıllara dayanmaktadır.)
Hatta Provence mutfağının bir parçası olmuş lavanta balı ve lavanta şerbetinin, lavantalı kurabiyelerin ve dondurmaların tadına bakın!

Ee hadi o zaman bu mor renklerin diyarına yol almaya var mısınız?

Bu diyarda çekeceğiniz, Instagram sayfamızı renklendirecek fotoğraflarınızı bekliyoruzzz. 🙂

Bunlara da göz atın...

1 Yorum

  • Ankara Organizasyon , Ekim 29, 2015

    Harika bir yer,mutlaka gidilmesi gerekir. Bilgiler için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir