Didim'de Bir Mitoloji Kahramanı: Medusa

Didim Medusa Heykeli

Yoğun geçen çalışma döneminden sonra hepimiz güzel bir tatile çıkmanın hayalini kuruyoruz. Tatil deyince aklımıza ilk gelen deniz, kum ve güneş. Oysaki iyi bir tatilin aynı zamanda ilgi çekici mekanlara, hikayelere konu olmuş karakterlere sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Sizlere hikayesi Didim’de geçen Yunan Mitolojisi kahramanı Medusa’dan bahsedeceğiz.

Tasvirlerinde oldukça çirkin olan Medusa aslında güzelliği ile ünlüdür. Ancak güzelliği tanrılar arasında çekişmeye yol açmış ve sonuç olarak cezalandırılmıştır. Kanatlı canavarların  Gorgo türünden olan Medusa, diğer iki kız kardeşi ile birlikte yeraltında yaşamaktaydı ve aralarındaki tek ölümlü olandı.

Hikayeye göre denizlerin tanrısı Poseidon, Medusa’ya aşık olur ve onu Athena’nın tapınaklarından birine kaçırır. Bu duruma oldukça sinirlenen ve kıskanan Athena biraz da kıskançlıkla güzel Medusa’yı lanetler. Altın sarısı saçları artık yılanlardan oluşmaktadır ve gözlerine kim bakarsa taşa dönüşmeye başlar. Bu sebeple Antik dönemde özel yerleri koruma amaçlı Medusa kabartmaları ve resimleri konumlandırılmıştır.

Medusa bundan sonraki maceralarında Perseus’u sinirlendirir ve sonunda başı kesilerek öldürülür. Başından çıkan kanlardan Poseidon’dan olma çocukları kanatlı at Pegasos ve Khrysaor doğmuştur. Perseus Medusa’yı öldürmüş olmasına rağmen kesik başını alarak düşmanlarını öldürmek için kullanır. Daha sonra Athene’ya teslim eder; o da Medusa’nın kesik başını kalkanına ekler.

Biz her ne kadar Medusa’ya Yerebatan Sarnıcı’ndaki ters duran heykelinden aşina olsak da kendisi Didim’in simgesi durumunda. En güzel Medusa heykellerinden birisi, Didim’in girişinde bulunan Apollon Tapınağı’nın bahçesinde bulunmaktadır.  Didim’e gittiğinizde mutlaka Apollon Tapınağı’nı ziyaret edin ve tarihi Medusa heykelin görün.

Siz de tatilinizi en iyi şekilde değerlendirmek; deniz, kum ve güneşin keyfini çıkartırken bu ilginç hikayeyi daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için tatil.com’daki Didim otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Bunlara da göz atın...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir