Sonbaharda Tatil Yapmak İçin 5 Güzel Sebep

Tatilini sonbahara bırakan insanların sayısı her yıl git gide artıyor. İlk zamanlarda “Yazık patronları izin vermedi galiba…” diye üzüldüğünüz insanlar bir de bakıyorsunuz ki bunu her yıl yapar hale geldiler. Sonbaharda yaz tatili yapıyorlar, mutlu mesut geri dönüyorlar ve tüm yıl anlata anlata bitiremiyorlar… Bu insanlar ne diye güzelim yaz aylarını bırakıp sonbaharda tatil yapmayı tercih ediyor derseniz, sebepleri aşağıda….

Sessiz Sakin Bir Tatil

Yaz aylarında tüm tatil merkezlerinin binlerce yerli ve yabancı turistle dolup taştığı bir gerçek. Instagram’da gördüğümüz o güzelim doğa harikası yerler, plajlar, havuzlar ve oteller neredeyse insanlardan görülemez hale gelir. Sonra biz de kalkar “O çok büyüttükleri yer bu muymuş yani!?” diye dudak bükeriz. Ama sonbahar tatilinde bu gibi durumları yaşamayız. Muhtemelen ömrümüz boyunca bir daha görmeyeceğimiz yüzler hatıra fotoğraflarımızda boy göstermez. Görmek istediğimiz yerleri sindire sindire gezebiliriz. Çocuklu aileler okul telaşı nedeniyle evlerinde olacakları için, kimi zaman ağlama krizi geçiren minikleri de etrafta görmeyiz. Dahası yazın hareketli atmosferine kendini kaptıran tatilcileri daha da bir coşturan ama kimi için tam bir işkence olan müziklere katlanmak zorunda kalmayız. Tam bir kafa tatili yani…

Çarşaf Gibi Eylül Denizi

Aramızda sonbaharda denizin ne kadar güzel olduğunu bilmeyen var mı? Varsa biz söyleyelim, özellikle eylülde denizler de kendini sonbaharın dingin havasına bırakıyor olacaklar ki gerçek anlamda çarşaf gibi dümdüz olurlar. Öyle ki bırakın bu denizde kulaç atmak, yalnızca karşısına geçip izlemek bile huzur verir insana… Buna bir de Ege ve Akdeniz kıyılarımızda devam eden yüksek sıcaklıkları eklersek harika bir tatil için gerekli tüm şartlar sağlanmış olur. Dilerseniz sonbahar fırsatları tatil seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Güneş Yanığı Da Ne?

Yaz aylarında kimi zaman nefes aldırmayacak seviyelere ulaşan sıcaklardan sonra sonbaharda güneşin yakıcı etkisi azalmaya başlar. Güneşin zararlı ışınlarından kendisini korumak durumunda olan ve yazın şemsiyenin altından çıkamayanlar için de sonbahar tatili biçilmiş kaftandır. Beyaz tenli ve alerjik bir yapıya sahipseniz sonbaharda korkmadan denize girebilir hatta güneşlenebilirsiniz.

Hem Gönüllerin Hem Bütçelerin Dostu

Sessizliği, sakinliği, dinginliği ile gönülleri fetheden sonbahar tatili makul fiyatları ile bütçelerin de dostudur. Yüksek sezonda şaşırtan seviyelere ulaşan uçak biletleri ve otel fiyatları sonbaharda düşüşe geçer. Yani yaz aylarında çıkacağınız bir tatil parasına, sonbaharda iki tatil bile yapabilirsiniz! Son yaz fırsatlarını kaçırmamanızı hatırlatalım.

Kış Hazırlığı Dediğin Böyle Olur

Kış için dondurucuya meyve – sebze atmak, tarhana yapmak ya da domates konservesi kaynatmak da güzel ama bedeninizi ve zihninizi de kışa hazırlasanız güzel olmaz mı? Yaz aylarında tatil yapmak gerçekten keyifli ve güzeldir ama nedendir bilinmez etkisi çabuk geçer. Yani yaz tatilinden döndükten birkaç hafta sonra dahi yeni bir tatile ihtiyaç duyabilirsiniz. Ama sonbaharda öyle mi!? Sonbahar tatili bizleri hem bedenen hem de zihnen kışa hazırlar. Bu dönemde yaşadığımız güzel anılar, keyifli anlar sanıyoruz ki ilkbahara kadar bizi idare edecektir. Öte yandan kendinizi kışa daha sağlam bir şekilde hazırlamak isterseniz termal oteller size yardımcı olacaklardır.

Bunlara da göz atın...

2 Yorum

  • ayla , Eylül 27, 2016

    merhaba çok doğru söylediniz

  • mustafa ödemiş , Ekim 1, 2016

    ekim 15 ten sonra denize girilebilecek yurt içi yerler var mıdır?
    ya da o tarihlerde ne yapılabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir