Tatilinize Adrenalin Katacak 5 Spor!

Tatiline adrenalin katmak isteyenler, bu yazımız sizin için. YouTube’da ekstrem spor videoları izleyip iç geçirmekten sıkıldınız değil mi? Heyacanın doruklarında kaybolacağınız, önce korkacağınız sonra bir daha yapmak isteyeceğiniz bir tatil sizi bekliyor. Tatilinize adrenalin katacak 5 sporu sizler için derledik. Keyifli okumalar…

1. Çöl Sörfü (Sandboarding)

Sörfün tarihi çok eskilere dayansa da ilk olarak Pasifik adalarında görüldüğü biliniyor. Polinezyalı denizcilerin kıyaya dönmek için zorunluluktan yaptığı sörf zamanla bir spora dönüşmüş.  Rüzgar sörfü, kayak sörfü ve çöl sörfü gibi birçok türü olan bu spor günümüzde oldukça yaygın. İsmi Snowboard’a benzese de Sandboard, yazın çöl sıcağında yapılıyor. Uçsuz bucaksız çöl tepelerinin arasından süzüleceğiniz bu sporu yapabileceğiniz yerler başlıca şöyle; Wahiba Çölü (Umman),  Huacachina Çölü (Peru),  Dubai, Mısır  ve Atacama Çölü (Şili).

Çöl Sörfü için tatil.com’un Hurghada Turları‘nı ve Sharm El Sheikh Turları‘nı değerlendirin.

2. Bungee Jumping

Bungee Jumping, Büyük Okyanus’un güneyinde yer alan Vanuatu adasındaki yerlilerin Gkol adını verdikleri bir etkinlikle başlamış.  Cesaretin ve büyümenin sembolü olan bu etkinlik, insanların bambulardan oluşan kulelerden sarmaşıkla atlayarak  yaptığı bir spor. Teknolojinin gelişmesiyle 1980 sonrası daha güvenli hale gelen bu spor oldukça revaçta. Bungee Jumping’i yapabileceğiniz başlıca yerler şöyle;  Türkiye’de Çeşme Ayoyorgi Koyu, Ölüdeniz ve Kilyos. Yurt dışında ise; Newis ve Karawau Köprüsü, Werzasca Barajı ve  Grand Canyon.

3. Skydiving (Serbest Paraşüt)

Skydiving bir diğer adıyla boşlukta düşme sanatı. İnsanlık tarihi kadar eski olan paraşüt ilk olarak Çinliler tarafından kullanılmış. Önceleri şemsiyelerle yapılan spor teknolojinin gelişmesiyle modern haline gelmiştir. Hava araçlarından atlayarak yapılan spor için temel eğitimleri almanız gerekiyor. Hava aracından atladıktan sonra gökyüzünde yapılan hareketler bütününe skydiving deniyor.  Sporun yapıldığı başlıca yerler şöyle;  Arizona, Florida, Kanada. Türkiye’de ise; Efes Atlayış Merkezi ve Antalya Karain Havalanı.

4. Kitesurfing (Uçurtma Sörfü)

Kitesurfing yani uçurtma sörfünün günümüzdeki halini Bruno Legaignoux ve Dominique Legaignoux kardeşler bulmuştur. Tarihi 1800’lü yıllara dayanan bu uçurtmalar teknolojinin gelişmesiyle spor haline gelmiş.  Bu harika spor için kask. can yeleği, sörf tahtası ve bir adet uçurtma yeterli. Sporun yapıldığı yerler başlıca şöyle; Kilyos, Gökçeada, Alaçatı ve Gökova.

5. Street Luging (Sokak Kızağı)

Street Luging yani Sokak Kızağı 1970’lerde Amerika’da keşfedilmiştir. Kaykaycıların kaykayın üstüne yatınca kaykayın daha hızlı gittiğini farketmesi sonucunda oluşan bu spor Kanada,  Fransa ve İsviçre’de yaygın olarak yapılıyor. Sokak kızağı yarışmaları ilk zamanlar Californiya’da halka açık otobanlarda yapılmıştır. Biniciler yoldan veya beton pistten yaklaşık 100 km hızla geçerler. Kızakların freni yoktur biniciler ayaklarını kullanarak hızlarını azaltmaya çalışırlar. Türkiye’de Karadeniz bölgesinde keyif amaçlı kullanılan sporun ünlü isimleri başlıca şöyle;  Abdil Mahdzan, Will Stephenson ve Chris McBride.

Adrenalinin doruklarına varacağınız, bakıp bakıp iç geçireceğiniz bir anı biriktirmeniz için, tatilinize adrenalin katacak 5 sporu yazdık. Ekstrem sporların heyacanını iliklerinize kadar hissetmeniz dileğiyle…

Bunlara da göz atın...

3 Yorum

  • Cihan Cesur , Ağustos 31, 2017

    Çöl sörfü oldukça ilginçmiş doğrusu 🙂

  • Erdinç Ali Güler , Eylül 5, 2017

    Çölde sörf mü? Ciddi ciddi bu var mı arkadaş 🙂

  • muhammet kaya , Aralık 22, 2017

    Bungee Jumping yapmayı çok istiyorum yakınlarda olsa yapacam ya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir